Baba Dziwo

9.02
(46 ocen)
W państwie Prawia panuje ustrój idealny. Gospodarka rozwija się dzięki ochotniczej pracy obywateli, bez zapożyczeń i długów u kapitalistycznych mocarstw Zachodu czy Wschodu. Rodzina odzyskała należne jej w społeczeństwie miejsce - a wszystko dzięki wprowadzeniu podatku od bezdzietności i sprawnemu działaniu Urzędu od Spraw Rodzinnych. Mężczyźni biją kolejne rekordy sportowe, dokonują wielkich odkryć, wprowadzają zupełnie nowy, lepszy ład, z kolei kobiety… realizują się w macierzyństwie. I w kuchni. Przede wszystkim w kuchni. “Wiesz co jest w tym wszystkim najgorsze?” - pyta jedna z bohaterek dramatu. - “To, że u szczytu zabrano się na serio do prywatnego życia obywateli. Do małżeństw się wtrącają i do tego… i do owego…” Podczas, gdy wiele tekstów modernistycznych straciło na żywotności, dramat Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zaskakuje aktualnością wątków i motywów. "Baba Dziwo" to utwór skrajnie nowoczesny - zarówno pod kątem humoru (mamy przecież do czynienia z tragikomedią), jak i demokratycznego i feministycznego wydźwięku. Treści zdiagnozowane przez autorkę ponad 80 lat temu, stają się szczególnie naglące w czasach, gdy środowiska rządzące coraz silniej ingerują w społeczną, ale również indywidualną wolność jednostki - a w szczególności kobiety. Fragment recenzji portalu "Teatr dla Wszystkich": Kraków zawsze stał alternatywą. Teatry studenckie, podziemne, amatorskie czy nieformalne od dziesięcioleci budowały kulturalną tkankę miasta. Nie sztuką jest iść tam, gdzie wszyscy chodzą, sztuką jest trochę poszukać, pogrzebać i znaleźć - na przykład Teatr Przypadków Feralnych. Baba Dziwo to abstrakcyjna jazda bez trzymanki - pomysłowa, intensywna, wykorzystująca malutką scenę w Klubie Pod Jaszczurami do ostatniego centymetra. Fragment recenzji portalu "Kultura Na Co Dzień": Tragikomedia autorstwa Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej przez lata była i nadal jest chętnie podejmowanym tekstem do realizacji teatralnej przez wielu polskich twórców. Pisarka w swojej sztuce zastosowała elementy groteski, satyry, metafory oraz pewnego rodzaju absurdu, rozpalając w czytelniku całą gamę myśli wołających o odpowiednie odniesienie do otaczającej nas rzeczywistości. I choć utwór został napisany kilka lat temu, nadal nie traci na swym przekazie, a poprzez użycie odpowiednich środków reżyserskich jest w stanie idealnie wpasować się w istniejącą sytuację polityczną.

Czas trwania: 70 minut

Występują

Justyna Czort

Policjant 2

Magdalena Jewuła

Valida

Hanna Grabiec

Agatika

Jagoda Siwińska

Ninika

Justyna Marzec

Policjant 1

więcej+

Realizacja

Reżyseria i opracowanie tekstu - Natalia Mazurkiewicz Muzyka - Adam Goik W spektaklu wykorzystano utwór "YMCA". Licencji na użycie utworu udzieliło Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Opinie naszych Widzów

(22)

10/10

Emocjonalna mieszanka wybuchowa! Ubawiłam się w wielu momentach, nawet wzruszyłam, a na koniec wyszłam z głęboką rozkminą. Wielkie ukłony dla reżysera ! Dodatkowo wspaniała muzyka i gra światłem No i aktorzy....: kazdemu z nich uwierzyłam! Oni nie grali - oni byli tymi postaciami.... Mistrzostwo! Bardzo polecam! Wspaniała atmosfera i w dodatku ugościli mnie darmowym piwem!! :o <3

ma.....@gm...il.com | 6.12.2022

10/10

niesamowite doświadczenie serwowane przez młodych ludzi pełnych pasji i talentu. spektakl ,,Baba dziwo’’ emocjonalny i angażujący, przygotowany z dużym wyczuciem reżyserskim i aktorskim. to moja nie pierwsza i z pewnością nie ostatnia przygoda z Teatrem Przypadków Feralnych.

ta.....@gm...il.com | 7.11.2022

10/10

SUPER

fi.....@gm...il.com | 4.09.2022

10/10

I wanted to see Baba Dziwo because it's a Polish play and I don't speak Polish. Doesn't sound very rational, huh? I didn't even translate the description of the play as I wanted to see how much of the performance can I grasp just by the visuals, props and sounds. It was an excellent idea, I was engaged with the events throughout the whole time. The actors' pitch, the shadowplays, the costumes, the objects used - all of these concluded in a story for me. A story similar, yet different from the story of the Polish audience around me: as if I was listening to music underwater.

ja.....@gm...il.com | 23.06.2022

10/10

"BABA DZIWO"... a może nie dziw się, to tylko "BABA"... Potoczne określenie odnosi się zwykle do kobiety niezbyt inteligentnej, do której mówiący ma lekceważący stosunek. "BABA DZIWO" zagrana przez młodych, utalentowanych aktorów ukazuje nam inną stronę "baby", jako kobiety mądrej i odpowiedzialnej za własne życie, w sztuce noszącej imię Petronika. Nie jest ona zupełnie osamotniona w swoich decyzjach - ma bliskich, a przede wszystkim siostrę Ninikę, która stara się jej pomóc, wspiera, współczuje, ale tylko na płaszczyźnie świata wewnętrznego. Wyjście poza tę kotarę jest już zbyt niebezpieczne, strach przed światem zewnętrznym góruje nad uczuciem do bliskiej sercu osoby. Spektakl toczy się dalej, tak jak toczy się życie... Petronika walczy o swoje prawa i ostatecznie wygrywa, pokazując swoją MOC. Ukazuje tym samym słabość systemu. Jakiego??? - to pytanie kieruję do Widza.

ja.....@gm...il.com | 23.06.2022

10/10

Spektakl na wysokim poziomie. Na pewno wrócimy!

la.....@gm...il.com | 20.06.2022

10/10

Rewelacyjny, dający do myślenia i przepięknie zaaranżowany spektakl. Niezwykle aktualne przesłanie podane w oryginalnej i ciekawe aranżacji. Rozwiązania inscenizacyjne są oczarowujące i hipnotyzujące - nie można oderwać wzroku od sytuacji rozgrywających się na scenie. Spektakl pozwala na osiągnięcie prawdziwego katharsis - wraz z postaciami (fenomenalnie wykreowanymi przez aktorki i aktora) przeżywaliśmy istny emocjonalny rollercoaster. Niepostrzeżenie sami staliśmy się częścią przedstawionej historii, co czyni to niezwykłe teatralne przeżycie niezapomnianym. Chapeau bas!

al.....@gm...il.com | 1.06.2022

10/10

Rewelacyjna i wyjątkowo aktualna interpretacja, Zaangażowanie aktorów bez niepotrzebnego manieryzmu i wymuszonej egzaltacji, jakże częstej w młodych teatrach. Każda scena przemyślana i nasycona treścią, a świadomość SZTUKI na najwyższym poziomie. Brawo !!! Z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienie, bo warto było przyjechać z Warszawy do Krakowa i przez 70 minut nasycać się talentami młodych Aktorów w jakże zacnym otoczeniu Klubu.

j......@ou...ok.com | 14.04.2022

10/10

Świetny pomysł, znakomita realizacja. Jest miejsce na śmiech i miejsce na refleksję. Gorąco polecam :)

gr.....@gm...il.com | 4.04.2022

10/10

Byłem 12 marca na tym przedstawieniu i powiem, że całkiem zabawny,... szczególnie ten fragment z żelkami XD

sl.....@gm...il.com | 20.03.2022

10/10

Spektakl dający do myślenia.

sl.....@gm...il.com | 14.03.2022

10/10

Super spektakl. Świetna gra aktorska

mm.....@gm...il.com | 14.03.2022

10/10

Świetny spektakl!

ma.....@in...ia.pl | 13.03.2022

10/10

Mocna rzecz.

mb.....@gm...il.com | 13.03.2022

10/10

TPF jak zwykle pokazał się z jak najlepszej strony, brawa dla reżysera i aktorów

an.....@po...ta.fm | 8.03.2022

10/10

Świetny spektakl, dużo się tu dzieje, wiele emocji, super gra, w ogóle super... zresztą, zobaczcie sami, polecam gorąco!!!

an.....@po...ta.fm | 8.03.2022

10/10

Tematyka dramatu niezmiernie aktualna , doskonałe i bardzo oryginalne pomysły reżyserskie , świetna gra aktorska i super energia . Wszystko przemyślane i dopracowane . Warto się wybrać , polecam .

ba.....@gm...il.com | 7.03.2022

9/10

Spektakl był fantastyczny, aktorki i aktor genialne! Bardzo dziękujemy!

Re.....@gm...il.com | 11.04.2022

8/10

Spektakl bardzo dobry, dla wymagajacego widze.

pi.....@....pl | 17.10.2022

7/10

Spektakl bardzo dobry. Ciekawa koncepcja i wykorzystanie wielu środków teatralnych. W scenach zespołowych delikatnie nie idzie wspólne dogrywanie się, każdy jest bardzo indywidualny. Troszkę za drogie bilety.

ig.....@gm...il.com | 11.04.2022

6/10

Dużo serca u młodego zespołu, dobra ekspresja i fantastyczne pomysły na niektóre sceny (zapętlenie w scenie "audiencji" u Validy było doskonałe, zresztą jak cała ta rola!), ale potraktowanie tekstu (a może i częściowo reżyseria) było takie, że nie znając wcześniej dramatu, zbyt często miałam myśl "ale o co tu chodzi, co i dlaczego się dzieje?". Dopiero lektura dramatu w domu po spektaklu wyjaśniła mi sens kilku scen. Zwłaszcza po lekturze niektóre momenty wydawały się nadto przerysowane, "rozhisteryzowane". Ale było warto, no i spektakl bardzo zachęcił, żeby po ten dramat natychmiast sięgnąć.

ad.....@gm...il.com | 5.12.2022

3/10

Niestety rozłożenie krzeseł i możliwości sali nie pozwalały na komfortowe oglądanie spektaklu. Przypuszczam, że większość widzów nie widziała połowy rzeczy, które działy się na scenie.

ka.....@gm...il.com | 11.04.2022

Zwiastuny

Baba Dziwo

Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie, ale gdy pojawi się nowy termin, damy Ci znać!

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!