Spektakl w różnych kontekstach – lokalnym, historycznym i współczesnym – przygląda się fenomenowi jednego z najbardziej fascynujących ruchów religijnych, intelektualnych i społecznych, jakie działały na naszych ziemiach: wspólnocie Braci Polskich, zwanych przez oponentów arianami.
Funkcjonujący w XVI i XVII wieku Bracia Polscy wysuwali przełomowe jak na swoje czasy postulaty: pragnęli znieść społeczne podziały, wprowadzić pełnię religijnej tolerancji, równość płci, powszechny dostęp do edukacji i pacyfizm. Arianizm mógł rozwinąć się w Rzeczypospolitej dzięki edyktom zapewniającym niespotykaną w innych krajach ówczesnej Europy wolność religijną – zaś jego przedstawiciele słynęli z doskonałego wykształcenia i szerokich horyzontów intelektualnych. Jednak rozwój arianizmu został szybko i brutalnie przerwany przez wzbierające prześladowanie ruchów protestanckich. Ostateczny kres jego rozwojowi położyło oskarżenie Braci Polskich o sprzyjanie szwedzkiemu królowi w wojnie przeciwko Rzeczypospolitej i oficjalne zakazanie funkcjonowania ruchu.
Przedstawienie stawia pytanie o możliwość istnienia ariańskiego zboru dziś – radykalnej wspólnoty etycznej, która własne przekonania łączy z poszanowaniem dla pluralizmu.
Stwarza też okazję do zmierzenia się z problematyką indywidualnej wiary w zderzeniu z instytucjonalną religijnością, podnosząc kwestię wizji chrześcijaństwa radykalnie odmiennej od tej, która obecnie dominuje w Polsce. Czy możliwy jest inny sposób myślenia o naszym kraju, o wspólnocie, o debacie publicznej, o wierze i religii? Czy ariańska utopia, gdyby uniknęła prześladowań, zdołałaby przetrwać, zmieniając Rzeczpospolitą w najbardziej postępowy i rozwinięty kraj Europy?
Opinie naszych Widzów
(3)Konkretne, soczyste, śmieszne ale tak smutno. Prawdziwe. I dobrze zagrane.
sy.....@....pl | 3.04.2023
Jeden z najlepszych spektakli, jaki widziałem w ostatnim czasie. Aktorstwo - perfekcyjne. Temat fascynujący..
ka.....@on...et.eu | 3.04.2023
Bardzo interesujacy spektakl .
Zrobiłabym jednak przerwę, ze względu na moc informacji przekazywanych przez aktorów.
Świetna inscenizacja oszczędność bardzo odpowiednia kostiumów i akcesoriów , nawiązanie do rzeczywistych aktualnych wydarzen , choc z przymrużeniem oka ale bez wyśmiewania sie, wytykania palcem . Wystarczyła gra, znakomite dialogi , aktorzy wcielający sie w rozne role . Dwie " ni to chłop ni to baba " aktor -ki gratuluje sprawności fizycznej wszystkim, pantomimicznych układów, hippicznych na bij zabij wyścigów z Polski do Watykanu.
Sztuka do ponownego obejrzenia - zawiera treści do przemyślenia .
Miejsce : Teatr Komuna nieco jak w Instytucie Teatralnym . Siermiężne . Nie na miare tego spektaklu .
widze raczej powitanie krakowskich gości w innej scenerii jak Teatr "Mały" dzis chyba Relaks, czy taki jak Teatr Kwadrat .
W centrum lecz standard na miare stolicy i krakowskich gosci.
Dziekuje bardzo za umożliwienie obejrzenia Arian . W uzupełnieniu dodam, ze na Podlasiu istnieje i funkcjonuje zbór unicki ( neounicki w Kostomlotach ) pieczołowicie utrzymywany i licznie odwiedzany . W Podlega pod diecezje siedlecka , warto odwiedzić . W Seroczynie, takze Podlasie kościółek unicki .
cl.....@gm...il.com | 3.04.2023
Arianie
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie,
ale gdy pojawi się nowy termin,
damy Ci znać!
Nasze benefity
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia