Aleksander Fredro „Zemsta”

9.89
(9 ocen)
16 maja 2024, godz. 19:00, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Muzeum Łazienki Królewskie „Zemsta”, obok „Ślubów panieńskich” najsłynniejsza komedia Aleksandra Fredry, od niemal 200 lat żyje w świadomości wielu pokoleń Polaków. Krytycy pisali, że jest jakby „polonezem granym dźwiękiem słów” i wszyscy zgadzali się co do jednego – to najbardziej polska komedia Fredry. Sąsiedzki spór Cześnika i Rejenta staje się w niej podstawą do ukazania ludzkich przywar, wyśmiania małostkowości, ale i okazją do przypomnienia, dlaczego na końcu to właśnie zgoda zbuduje na nowo to, co nienawiść zniszczyła. Jak to w komedii bywa, nie mogło w „Zemście” zabraknąć miłosnej intrygi wymierzonej w młodych zakochanych i knowań tzw. średniego pokolenia, czyli prześmiesznego Papkina i apetycznej Podstoliny. Osobnym motywem jest spór o zamek, w którym dzieje się akcja komedii. Występuje on w roli współbohatera dzieła, jako motyw rodem z preromantycznej powieści gotyckiej, w której właśnie konflikt o zamek staje się sprężyną wprowadzającą postacie w ruch. Geneza tego motywu sięga roku 1764, kiedy to angielski pisarz Horacy Walpole wydaje „Zamek w Otranto”, powieść zapewne znaną Fredrze. Historycy literatury zaliczają Fredrę również do kontynuatorów polskiego oświecenia, lecz nie można jednoznacznie (jak to często bywało) uznać go za naśladowcę Moliera w twórczości komediowej. Fredro ma swój niepowtarzany, polski styl, który tak nas uwiera i tak nas śmieszy w „Zemście”. Styl ten jest najwyższą próbą komedii. I właśnie z tak zacnego tworzywa poetyckiego utkał Fredro „Zemstę”, którą warto stale przypominać. Dzięki wyjątkowej, zachowującej wierność literze tekstu i szacunek dla słowa, inscenizacji Teatru Klasyki Polskiej możemy przenieść się do zamku Kamieniec, by samemu przekonać się, dlaczego tak chętnie budujemy mury między nami i co się stanie, gdy w świecie, w którym zgoda jest podobno niemożliwa, na chwilę zapanuje święty spokój. Reżyseria: Michał Chorosiński Scenografia i kostiumy: Barbara Wesołowska-Kowalska Muzyka: Marcin Pospieszalski PODSTOLINA - Maja Hirsh KLARA - Karolina Piwosz PAPKIN - Łukasz Lewandowski CZEŚNIK - Jarosław Gajewski REJENT MILCZEK - Dariusz Kowalski MULARZ - Henryk Gołębiewski WACŁAW - Cezary Łukaszewicz DYNDALSKI - Leszek Zduń ŚMIGALSKI - Paweł Lipnicki KLARNET - Jerzy Matysiak, FAGOT - Łukasz Matusiak, OBÓJ - Agata Wojciechowska, FLET - Joanna Krajewska-Matusiak

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych Widzów

(4)

10/10

Świetna gra aktorska. Klasyka w pięknej scenerii Starej Oranżerii.

ag.....@gm...il.com | 27.05.2024

10/10

Mistrzowskie role Podstoliny (Maja Hirsch) i Papkina (Łukasz Lewandowski). Świetna scena finalna. Koniecznie należy obejrzeć. Szczerze polecam!

at.....@ga...ta.pl | 19.05.2024

10/10

Dziękuję aktorą świetnie grali

1a.....@....pl | 17.05.2024

10/10

Dzięki wspaniałym aktorom, choć treść komedii znana jest nam od czasów szkolnych, śmialiśmy się do rozpuku. Doceniamy muzykę na żywo w przedstawieniach Teatru Klasyki Polskiej - tworzy klimat. Wspaniała rola Papkina i Postoliny oraz Klary jako mocnej dziewczyny, ale wszyscy zasługują na słowa pochwały. Dziękujemy za uroczy wieczór.

jo.....@ya...oo.pl | 17.05.2024

Adres i dojazd

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1

Aleksander Fredro „Zemsta”

Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzącym czasie, ale gdy pojawi się nowy termin, damy Ci znać!

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!

Polecane wydarzenia

Odkryj też