ACIS AND GALATEA / GEORG FRIEDRICH HAENDEL

🔴Spektakl dla widzów od 16. roku życia Opowieści zaczerpnięte z Owidiuszowych Metamorfoz stały się inspiracją dla wielu barokowych dzieł. Trudno się dziwić, wszak starorzymski poemat obfituje w zachwycające i pełne symboli historie, a tytułowy motyw przemiany daje twórcom przestrzeń do różnorakich interpretacji. Doskonałym tego przykładem jest mit o miłości pasterza Acisa i nimfy Galatei, który przekuty przez Johna Gaya (zapewne z pomocą innych poetów) w znakomite libretto stał się podstawą jednoaktowej opery Georga Friedricha Haendla. Nowej scenicznej interpretacji tego mieniącego się barokowym światłocieniem dzieła podjęła się Natalia Kozłowska. Treść opery jest z pozoru prosta. Młodzi pałają wzajemną miłością, lecz ich szczęście przerywa okrutny atak cyklopa Polifemusa. Odrzucony przez nimfę olbrzym pozbawia Acisa życia. Galatea jednak swą czarodziejską mocą przemienia kochanka w strumyk, czyniąc go nieśmiertelnym. Jakże piękne odzwierciedlenie znajdują uczucia targające bohaterami w muzyce Haendla – z jednej strony rozbrzmiewa miłość, szczęście i spełnienie, z drugiej grzmi rozczarowanie i wściekłość. Pełne życia i radości arie kochanków zwieńczone duetem Happy we! kontrastują z wprowadzającym złowieszczy nastrój chórem Wretched lovers obfitującym w muzyczne symbole – od galopujących imitacji, po przerywane pauzami akordy. Czarowne brzmienie utrzymanej w pastoralnym nastroju finałowej arii Galatei niesie ukojenie i wiarę w niepokonaną siłę miłości. Marta Dziewanowska-Pachowska 🔴 Zasady uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Polską Operę Królewską --> KLIKNIJ TUTAJ 🔴 Dojście do Teatru Królewskiego w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie od ul. Agrykola. 🔴 Informujemy, że od 1 stycznia 2024 r. przestają kursować meleksy dowożące widzów do Teatru Królewskiego. 🔴 Spóźnieni widzowie mogą nie zostać wpuszczeni na widownię. 🔴 Miejsca na widowni w Teatrze Królewskim są nienumerowane. ________________________________________________________________________________________________________ W razie pytań Biuro Organizacji Widowni Polskiej Opery Królewskiej jest do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00 +48 500 309 424

Czas trwania: 125 minut

Organizator: Polska Opera Królewska (więcej wydarzeń organizatora)

Występują

ACIS - ŁUKASZ KÓZKA GALATEA - SYLWIA STĘPIEŃ DAMON - ALEKSANDER REWIŃSKI POLYPHEMUS - PAWEŁ MICHALCZUK PASTERZE (CHÓR) - ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA DYRYGENT - KRZYSZTOF GARSTKA

Realizacja

KIEROWNICTWO MUZYCZNE - KRZYSZTOF GARSTKA REŻYSERIA, REŻYSERIA ŚWIATEŁ - NATALIA KOZŁOWSKA SCENOGRAFIA - MARIANNA OKLEJAK KOSTIUMY - PAULINA CZERNEK PROJEKCJE - MAREK ZAMOJSKI PRZYGOTOWANIE ZESPOŁU WOKALNEGO - JAKUB SZAFRAŃSKI KONSULTACJE CHOREOGRAFICZNE - JOANNA LICHOROWICZ - GREŚ ASYSTENCI REŻYSERA - SŁAWOMIR JURCZAK, AGNIESZKA KOZŁOWSKA ASYSTENTKA KOSTIUMOGRAFA - ANNA PUCHALSKA INSPICJENTKI - AGNIESZKA ORLIKOWSKA, TATIANA HEMPEL-GIERLACH

Opinie naszych Widzów

(33)

10/10

Singers, musicians, costumes, and staging were all fantastic! I always look forward to attending the Royal Opera performances when I am in Warszawa.

js.....@ya...oo.com | 3.10.2023

10/10

bardzo wysoki poziom artystyczny solistów i orkiestry, wspaniała akustyka w tym historycznym gmachu!

ja.....@gm...il.com | 2.10.2023

10/10

Przemyślana choreografia pięknie zrealizowana przez artystów, śpiew oddający uczucia, gra instrumentalistów wybitna, dyrygowanie delikatne

an.....@....pl | 25.09.2023

10/10

Świetne wykonanie, ładna scenografia i ciekawe kostiumy. Soczysta historia.

iz.....@gm...il.com | 24.09.2023

10/10

Świetne wykonanie, inscenizacja i oświetlenie są bardzo ciekawe, szczególne podziękowania dla orkiestry

an.....@ya...oo.co.uk | 23.09.2023

10/10

Cudowny spektakl! Muzyka, orkiestra, aktorzy i scenografia! Po raz kolejny moje serce skradł fenomenalny Paweł Michalczuk! Wszyscy soliści i chór bardzo zdolni i wspaniali. Piękne przeżycie. Gorąco polecam!

an.....@....pl | 23.09.2023

10/10

Piękny spektakl. Doskonała reżyseria, znakomite głosy i gra aktorska. Szczególnie Paweł Michalczuk w roli Polifema. Świetny pomysł, żeby sięgnąć po operowe dzieła Haendla. Kolejny sukces Opery Królewskiej. Brawo!

an.....@....pl | 23.09.2023

10/10

Panowie Łukasz Kózka i Paweł Michalczuk świetni śpiewacy, ale też aktorsko wybitnie poprowadzili swoje role. Zasłużone owacje na stojąco. .

iz.....@gm...il.com | 22.09.2023

10/10

Znakomite 4 glosy!

kr.....@gm...il.com | 22.09.2023

10/10

słuchanie muzyki (mojej ukochanej) zależy też od miejsca. pierwszy raz doznałam tak wspaniałej symbiozy

gd.....@gm...il.com | 29.03.2023

10/10

Great experience, so much enjoyed! Artists and musicians have made unforgettable performance!

ov.....@ya...oo.co.uk | 28.03.2023

10/10

Wspaniałe wykonanie, ogromna energia, piękne doświadczenie różnorodności muzyki (nastrój, świetne współbrzmienie partii wokalnych i instrumentalnych). Poza tym, bardzo ciekawa scenografia, kostiumy i choreografia.

k......@....edu.pl | 28.03.2023

10/10

Piękna muzyka i piękne wykonanie przedstawienia - byłem pod dużym wrażeniem

pe.....@....pl | 26.03.2023

10/10

Wspaniałe przedstawienie!

ba.....@po...ta.onet.pl | 20.03.2023

10/10

Wysoki poziom muzyczny i wokalny, niebanalna inscenizacja i ruch sceniczny

go.....@gm...il.com | 20.03.2023

10/10

Stylowo, znakomicie i z humorem! Wielkie brawa dla wspaniałych śpiewaków, tańczącego chóru i cudownych muzyków, w tym Krzysztofa Garstki i Marty Korbel!

je.....@po...ta.onet.pl | 19.03.2023

10/10

Wo derful performance, good singers and very good location.

dr.....@....de | 19.03.2023

10/10

Występ na wysokim poziomie artystycznym… Soliści i balet/chór świetnie!

da.....@gm...il.com | 19.03.2023

10/10

Prosta historia z piękną muzyką w wykonaniu genialnych muzyków

be.....@....pl | 18.03.2023

10/10

Młoda obsada i na scenie i w orkiestrze bardzo odświeżyła sama operę.

ba.....@....pl | 18.03.2023

10/10

Wszystko robiło wrażenie: od miejsca, w którym odbywała się impreza, po wysoki profesjonalizm muzyków, scenografów, reżyserów, kostiumologów i choreografów. Jestem bardzo zadowolony, zarówno jako profesjonalny muzyk, jak i zwykły widz. Dziękuję!

la.....@gm...il.com | 17.03.2023

8/10

Dobre przedstawienie, bo pięknie zagrane i zaśpiewane, ale nie podobała mi się scenografia i kostiumy.

do.....@gm...il.com | 23.09.2023

8/10

Głosy świetne, kostiumy też. Niezbyt przypadła mi do gustu scenografia.

Go.....@ga...ta.pl | 22.09.2023

8/10

Na plus: - ładny budynek w którym mieści się scena - piękna scenografia - instrumenty dobrane do epoki - świetna gra i muzyka - ciekawa realizacja prostej historii, szczególnie antagonisty sztuki.

Mo.....@gm...il.com | 22.09.2023

8/10

Doskonała orkiestra i dyrygent. Doskonali soliści z wyróżniającą się odtwórczynią roli Galatei i tenor, pan Aleksander Rewiński. Mniej odpowiadała mi tzw nowoczesna scenografia.

an.....@te...ia.com | 22.09.2023

8/10

Udany spektakl i ciekawa inscenizacja; temat klasyczny ale ponadczasowy.

ch.....@cr...le.pl | 29.03.2023

8/10

Ciekawe miejsce , gra aktorów od bardzo dobrej do rewelacyjnej. Siedzenia troszkę niewygodne. Bardzo fajna interpretacja dzieła Haendla. Postać, rola i gra aktorska potwora rewelacyjna . Ciekawe odnośniki do współczesności.

ps.....@....pl | 19.03.2023

8/10

Prawdziwa uczta dla ucha. Rzadko wystwiana, piękna opera. Jestem zachwycony. Jedyne co bym poprawił do dał stroje z epoki. Opera królewska to raczej nie miejsce ta współczesne aranżacje moim zdaniem.

eu.....@in...ia.eu | 18.03.2023

7/10

Piękna historia o miłości, miłości najwspanialszej, najboleśniejszej, upragnionej, erotycznie mocnej, nie nudnej. Acis i Galatea to opera pastoralna, bardziej po polsku pasterska, wiejsko sielska, Reymontowsko'Chłopska, Wyspiańsko'Weselna jakoś tak:) Bohaterowie to Trójkąt: Acis pasterz (tenor); Galatea [gr., ‘mleczna’ < gála ‘mleko’] połbogini, nimfa (sopran); Polifem, to potwór, cyklop, uwięził Odyseusza i pożarł kilku jego towarzyszy, to wiemy z Odysei (a jeśli potwór to musi być bas), jego arie z drugiego aktu są moimi ulubionymi:). Obaj kochają Galateę, ona kocha tylko Acisa. Polifem nie potrafi tego zaakceptować i zabija Acisa. Zakończenie: Galatea płacze pochlona nad zabitym kochankiem i śpiewa: "dam Ci życie wieczne ale nie będziesz już mój". To opowieść o szczęściu ze spełnienienia pragnień, namiętnej, płomiennej miłości i cierpień z jej spełnienia ( "będziesz żył wiecznie ale nie będziesz już mój"). Najpiękniejsza miłość jest maxi nieszczęśliwa. Wczorajsza inscenizacja była zrealizowana bez polotu i bez zrozumienia a tytułowe role przerosły wykonawców. Koncept reżyserski oparty był na dwóch błędnych założeniach: me2 i Eco. Namiętności było tyle co w małżeństwie z 40letnim stażem, a sielskości i delikatności tyle co u Grety Thunberg. Libretto podobno oparte na XIII księdze Metamorfoz Owidiusza ale w wersji ktorą znalazłem 13 księga opowiada o Aktonie wnuku Kadmusa założycielu Teb zamienionym w czasie polowania z myśliwego w jelenia i ofiarę własnych psów "Chciał­ tylko być świad­kiem, nie łow­ców ofia­rą." Acis i Galatea została wystawiona na East End'zie w 1731 roku w istniejącym do dziś Royal Haymarket Theatre. (Najstarszy EastEnd'owy teatr do dziś działający to Drury Lane powstały w 1663 (360 lat temu) a Teatr Narodowy w Warszawie to rok 1765:) Nie wiem czy to często się zdarzało w historii muzyki ale Acis i Galatea uzyskała po Heandle'owskiej jeszcze dwie aranżacje Mozarta i Mendelssohna. Mozart w 1788 dodał partie drugich skrzypiec, instrumentów dętych drewnianych, altówki i fagotu oraz przepisał solówki oboju na klarnet. Powodem reorkiestracji przez 19 letniego Mendelssohna w roku 1829 była całkowita zmiana struktury orkiestry w okresie przejścia od epoki baroku do klasycyzmu. W przypadku większości utworów Mendelssohn najpierw napisał osobno nowy materiał na altówkę, instrumenty dęte i instrumenty dęte blaszane, a następnie dodał je do oryginalnych partii Heandla w nowej partyturze. Moje trzy przebojowe fragmenty to: 1)Happy we! - radosny, bardzo taneczny, z powtarzającą się deklaracją "Szczęśliwi jesteśmy" duet Acis i Galatei z końca I Aktu i z drugiego aktu recytatyw Polifema "I rage, I rage, I melt, I burn! - Wściekam się, wściekam się, topię się, płonę! Słaby Bóg dźgnął mnie w serce" 3)Polifem, zakochany nieszczęśliwie (Oh ruddier than the cherry - Bardziej rumiana niż wiśnia, Słodsza niż jagoda). Solo fletu w kontrapunkcie do rytmicznych niskich tonów i basu śpiewaka, bardzo taneczne, pierwsza aria basowa którą tak bardzo polubiłem. Mogę jej słuchać na okrągło podobnie jak Biednego Ernesto z solową trąbką z drugiego aktu Don Pasquale. Spektakl nie był zly. Mógł być dużo, dużo lepszy. Stąd moje delikatne rozczarowanie. Muzyka i emocje zostaną na długo. Oh ruddier than the cherry - przykleiło się do mnie bardzo:) podobnie jak Happy we!

ad.....@he...ka.com | 24.09.2023

7/10

Nie mam zastrzeżeń do muzyki i śpiewu, natomiast scenografia, choreografia, ruch na scenie, gra sceniczna i reżyseria moim zdaniem pozostawiają pewien niedosyt.

su.....@po...ta.onet.pl | 28.03.2023

7/10

Piękny śpiew, pomysłowe efekty specjalne no i niesamowite miejsce do doceniania sztuki!

da.....@....pl | 19.03.2023

7/10

Bardzo jestem zadowolony ze spektaklu ze względu na profesjonalizm Polskiej Opery Królewskiej oraz świetne przygotowanie śpiewaków i orkiestry. Mam jednak zastreżenia co do scenografii i kostiumów. Teatr w starej oranżerii to barokowa śliczna scena z czasów stanisławowskich, zatem każdy odstęp od tego przepysznego stylu barokowego np. w scenach, rekwizytach czy kostiumach jest nie tylko skrajnie odnotowalny, lecz wręcz drażniący. Ze względu na bogate ramy tego teatru wolałbym zobaczyć tradycyjnie pasterzy ubranych w starożytne lub osiemnastowieczne wiejskie szaty (przychodzi mi do głowy Le petit Trianon...). Tak samo uważam również jeśli chodzi o dekoracje. Główne wrażenie było mimo to bardzo pozytywne i będę dalej popierać Państwa działalność artystyczną.

ni.....@gm...il.com | 18.03.2023

3/10

Dramatycznie lewicowa interpretacja - odejście od klasycznej, intrygującej i inspirującej linii POK. Wokalnie dobrze. Odradzam wielbicielom POK

an.....@so...is.pl | 18.03.2023

Adres i dojazd

Muzeum Łazienki Królewskie, Teatr Królewski w Starej Oranżerii

ul. Agrykola 1

ACIS AND GALATEA / GEORG FRIEDRICH HAENDEL

Warszawa, Muzeum Łazienki Królewskie

pt., 17.01.2025

19:00

od 86 zł

dostępne miejsca

sb., 18.01.2025

19:00

od 86 zł

dostępne miejsca

Bilety dostępne do 18.01 godz. 18:00

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem (przy wykupieniu opcji biletu flex)

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Inne wydarzenia w tym miejscu

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!

Polecane wydarzenia

Odkryj też