Chamstwo - zdjęcie Chamstwo - zdjęcie Chamstwo - zdjęcie Chamstwo - zdjęcie Chamstwo - zdjęcie Chamstwo - zdjęcie Chamstwo - zdjęcie Chamstwo - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy

10,0 / 10

Chamstwo

Adaptacja książki Chamstwo Kacpra Pobłockiego, która znalazła się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej NIKE 2022.

„Antropolog Kacper Pobłocki w błyskotliwym i erudycyjnym Chamstwie rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Nie boi się stawiać trudnych pytań dotyczących chłopskiego niewolnictwa, obrazowo ukazuje krwawą przemoc panów i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu, dowodząc, że w tym splocie klasowych podziałów, okrucieństwa i wyzysku zaklęta jest nasza.

. Myśląc o historii niewolnictwa, niejednokrotnie nie pamiętamy o historii polskich chłopów i chłopek. Ale jak inaczej nazwać ich darmową pracę pod ciągłą groźbą kary cielesnej? Jedynie dzięki dokładnemu przyjrzeniu się tej przemilczanej historii możemy zrozumieć istotę strategii przetrwania w systemie pańszczyzny. Dopiero wtedy możemy również dostrzec nić łączącą niewolniczą pracę na polskim dworze ze służebną formą naszych współczesnych form zatrudnienia. Bo to nie rewolucja przemysłowa, tylko folwarczny przemysł okrucieństwa stanowił prolog do współczesności".

Na scenie występują między innymi Jolanta Solarz-Szwed, Anna Kieca, Miłosz Pietruski, Tomasz Taranta, Magdalena Taranta, Dominika Probachta.

Źródło zdjęcia: Natalia Kabanow

Realizacja

Scenariusz: Agnieszka Jakimiak, Mateusz Atman

Reżyseria: Agnieszka Jakimiak

Scenografia, światło, video: Mateusz Atman

Kostiumy: Nina Sakowska

Muzyka: Kuba Ziołek

Choreografia: Oskar Malinowski

Inspicjentka: Justyna Bartman- Jaskuła

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Rewelacyjny spektakl! Polecam

    ba.....@....pl / 13 kwietnia 2023

  • 10,0/ 10

    Świetnie zagrany spektakl, daje dużo do myślenia. W luźny sposób opiera się na publikacjach Pobłockiego, raczej interpretuje rzeczywistość współczesną z odniesieniami do feudalnej historii Polski i Polaków. Cudowna rzecz, trudno jest się otrząsnąć po tym przedstawieniu. Trudno jest też nie widzieć siebie w niektórych wątkach sztuki. Dziękuję i polecam.

    w......@ew...st.pl / 11 kwietnia 2023

Wrocławski Teatr Współczesny im. Marii i Edmunda Wiercińskich - Adres i dojazd

ul. Rzeźnicza 12
Wrocław

https://www.wteatrw.pl/pl/

Kup bilet