Jako istoty żywe jesteśmy zespoleni z dotykiem. Od momentu narodzin uczymy się, że jest on kluczowy do budowy relacji z innymi, a przez to też z samym sobą. Jest łącznikiem. Noworodka kładzie się bezpośrednio na ciele matki, skóra przy skórze. Dotyk daje życie. Jest wpisany w nasz układ nerwowy, jako warunek przetrwania – tak samo, jak ruch. Każdy etap codzienności przepełniają gesty, wysiłek, działanie. Dotyk powoduje wydzielanie się hormonów: oksytocyny (tzw. „hormonu miłości”), serotoniny i dopaminy („neuroprzekaźników szczęścia”), redukuje stres, niweluje poczucie wykluczenia społecznego, uspokaja tętno i ciśnienie krwi, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, komfort, przyjemność. „SKIN HUNGER” – „głód dotyku” – to pojęcie używane przez psychoterapeutów, określające rezultat długoterminowego braku kontaktu fizycznego, prowadzącego w konsekwencji do utraty zdrowia: osłabienia układu odpornościowego, zaburzeń snu, frustracji, stanów lękowych i depresji. Dotyk to pierwotny sposób komunikacji naszych potrzeb. Niezależnie od wieku brak dotyku dewastuje. Spektakl odnosi się do tego problemu i inicjuje dyskusję. Szukamy odpowiedzi na pytanie: jak radzić sobie z brakiem bliskości w dzisiejszym świecie? Jak bardzo jesteśmy oddaleni, odcięci, zdystansowani? Jak bardzo łakniemy kontaktu? Ciało wie. Ciało pamięta. Jak mamy wykonać krok w tył, by usłyszeć wewnętrzny głos – pierwotne WOŁANIE, jak wrócić do natury – do korzeni, zaufać sile intuicji? To laboratorium potrzeby dotyku i kondycji człowieka w codzienności, w której stajemy się ODŁĄCZENI od siebie samych. SKIN HUNGER to międzynarodowa współpraca uznanego choreografa Joe Altera z polskimi zawodowymi artystami – kolektywem powołanym na rzecz spektaklu.
Na scenie występuje
Katarzyna Baran,
Daniela Komędera-Miśkiewicz,
Mikołaj Karczewski,
Piotr Stanek.
Czas trwania: 70 minut
Źródło zdjęcia: Michał Chytkowski
choreografia: JOE ALTER przy współpracy z KATARZYNĄ BARAN, DANIELĄ KOMĘDERĄ-MIŚKIEWICZ, MIKOŁAJEM KARCZEWSKIM, PIOTREM STANKIEM
muzyka: MICHAŁ CHYTKOWSKI
reżyseria światła: PAWEŁ MURLIK
asystentka reżysera/choreografa: KATARZYNA BARAN
koordynatorzy spektaklu: KATARZYNA BARAN, PATRYCJA WRÓBEL
inspicjent: IWONA RÓLCZYŃSKA
więcej
Opinie naszych widzów (1)
4,0/ 10
Raczej słabo wykorzystany potencjał tkwiący w aktorach.
Brak konsekwencji, spójnej myśli. Momentami ciekawa choreografia, chaotycznie prowadzona narracja. Mgła, jako antidotum na brak scenografii i innych efektów plastycznych.
Sprzedaż wejściówek na spektakl
()
zaczyna się
o .
Podaj swój adres email a damy Ci znać o rozpoczęciu sprzedaży.
Przypomnienie zostało ustawione.
Wyszukiwanie najbliższego miasta...
W tym momencie wyszukujemy najbliższe Ciebie miasto w którym prowadzimy sprzedaż wejściówek i
biletów. W
celu zwiększenia dokładności zaakceptuj prosbę o udostępnienie lokalizacji w Twojej
przeglądarce.