Pani K patrzy na morze - zdjęcie Pani K patrzy na morze - zdjęcie Pani K patrzy na morze - zdjęcie Pani K patrzy na morze - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

10,0 / 10

Pani K patrzy na morze

Scenariusz na podstawie sztuki Thomasa Bernharda Komediant (Der Theatermacher), będącej ironicznym rozważaniem na temat kondycji zawodu aktorskiego. Kim jest aktor – kapłanem sztuki czy błaznem? Główny bohater dramatu, zasłużony artysta teatru i zarazem wielki megaloman, przybywa z rodziną do zapyziałej miejscowości na prowincji, aby zagrać tam przedstawienie. Staje się to impulsem do rozpamiętywania jego życia, dorobku i refleksji nad istotą jego zawodu. Przedstawienie Pawła Miśkiewicza jest wywoływaniem duchów teatru – przywołujemy realizację ze Sceny na Świebodzkim sprzed ćwierćwiecza, pamiętny spektakl Krystiana Lupy Immanuel Kant według innej sztuki austriackiego autora, z wybitnymi rolami Krzesisławy Dubielówny i Wojciecha Ziemiańskiego, którzy grają również w obecnej premierze.

W groteskowym przedstawieniu Lupy słynny filozof podróżował na pokładzie transatlantyku do Ameryki, gdzie miał przejść operację ratującą mu wzrok. Immanuel Kant nigdy nie opuścił Królewca. Jeżeli Pani Kant patrzyła na morze, to mógł to być zaledwie jakiś skrawek Bałtyku.

Wkraczając w świat Bernharda, wchodzimy w przestrzeń pełną umowności, niejednoznaczności, gmatwania światów… W magiczny obszar teatru.

O czym jest spektakl? O naturze teatru, jego ulotności, nietrwałości, uwodzicielskim pięknie, ale też o jego okrucieństwie, niewierności i pozornej realności. Jest też opowieścią o świecie i ludziach, którzy tworzą to niedoskonałe uniwersum. Świecie wartości pozornych, pozbawionym stałych punktów oparcia, kapryśnym i pełnym przemocy.

Przestrzeń spektaklu inspirowana jest scenografią do przedstawienia Immanuel Kant Thomasa Bernharda zrealizowanego w Teatrze Polskim we Wrocławiu w 1996 roku w reżyserii i scenografii Krystiana Lupy. W spektaklu wykorzystano też fragmenty archiwalnego zapisu dźwiękowego tego przedstawienia. Specjalne podziękowania dla Haliny Rasiakówny za zgodę na wykorzystanie zapisu dźwiękowego fragmentu Jej roli.

Na scenie występuje Aleksandra Chapko jako Młoda aktorka, Krzesisława Dubielówna jako K, Marian Czerski jako Gospodarz, Wojciech Ziemiański jako Kant.

Czas trwania: 95 minut
Źródło zdjęcia: Mikołaj Pływacz

Realizacja

przekład: JACEK ST. BURAS

scenariusz i reżyseria: PAWEŁ MIŚKIEWICZ

scenografia i kostiumy: BARBARA HANICKA

muzyka: MAJA KLESZCZ i WOJCIECH KRZAK

reżyseria światła: JĘDRZEJ JĘCIKOWSKI

koordynator spektaklu: KAROLINA GONERA

inspicjent: IWONA RÓLCZYŃSKA

sufler: WIESŁAWA GENEROWICZ

charakteryzacja: MARIANNA BARTNICKA

garderobiane: MILENA KUKLA, GRAŻYNA MARCINKIEWICZ

montażyści: ADAM BURACZEK, BOGDAN DYLĄG, MIROSŁAW KOT, JAKUB KRECZMER, ADRIAN NOSARZEWSKI, ŁUKASZ SZYSZKA

rekwizytor: MARCIN WITKOWSKI

realizacja światła: DARIUSZ BARTOŁD, DAMIAN DUCZMALEWSKI, MAREK STUPKA

realizacja dźwięku: EMIL SMARDZEWSKI

projekt plakatu: KINGA MELKA

zdjęcia: MIKOŁAJ PŁYWACZ

muzycy:

MAJA KLESZCZ: śpiew

WOJCIECH KRZAK: gitara, perkusjonalia

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Podziwiam gre aktorską. Uwielbiam muzyke na żywo. Małgorzata Gajak-Toczek

    mg.....@....pl / 28 grudnia 2022

Teatr Polski we Wrocławiu - Adres i dojazd

ul. Gabrieli Zapolskiej 3, Wrocław

http://www.teatrpolski.wroc.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.