„Może bycie queer to naturalny, pierwotny stan bycia. Może queerowanie swojego myślenia oznacza po prostu podejście do siebie i wszystkich innych z ciekawością i współczuciem, zamiast osądzania”.
Czy w tym świecie drobiazgowo skonstruowanych norm płciowych ludzie mają w ogóle szansę na bycie sobą? Czy wszystko, co wpajano nam od dzieciństwa jako „naturalne zachowanie”, jest nie tylko opresją dla tych, którzy odbiegają od norm kulturowych, ale także więzieniem dla nas wszystkich? Czy możemy marzyć o świecie bez wstydu i stygmatyzacji? Z umiłowaniem wolności dla wszystkich, zamiast władzy dla wybranych jednostek?
Takie pytania stawia polsko-niemiecki projekt performatywny „niedoskonała utopia” w reżyserii Noémi Oli Berkowitz. Wraz z Berkowitz i Martyną Wawrzyniak (współautorką „Serca” w reżyserii Wiktora Bagińskiego) zespół – dwoje aktorów z monachijskiego Kammerspiele, dwoje aktorów z TR Warszawa i jeden muzyk – wspólnie badał różne strategie otrząsania się z historii opresji i problematycznych mechanizmów.
„niedoskonała utopia” to immersyjny wieczór teatralny, w którym wykonawcy i widzowie zbliżają się do siebie. Eksploracja queerowej utopii poza tu i teraz: „niedoskonała utopia” to hybryda wyzwolenia i kampu, intymnych wyznań, teorii queer i prywatnego oświecenia, kłamstw i prawd, różnych języków i momentów ich porażki – wieczór, w którym niemożliwe marzenia wyłaniają się w całej swojej ekstrawaganckiej okazałości!
Spektakl ten jest pierwszą wspólną produkcją powstałą w ramach artystycznego partnerstwa TR Warszawa i monachijskiego Kammerspiele. Oba teatry stawiają na eksperymentalne poszukiwania nowych form, jak i współczesnych treści. „Die Wirklichkeit nicht in Ruhe lassen” – „nie zostawiaj rzeczywistości w spokoju” – to motto, z którym nowy zespół dyrekcji artystycznej Kammerspiele rozpoczął pracę w 2020 roku. „niedoskonała utopia” to także część sezonu TR Warszawa pod nazwą „włącz pełne spektrum” zaprogramowana z uwzględnieniem kultury queer.
Na scenie występuje
Justyna Wasilewska,
Stefan Merki,
Edith Saldanha,
Tomasz Tyndyk.
Trochę przerost formy nad treścią, ale ogólnie pozytywnie
an.....@gm...il.com / 31 grudnia 2022
3,0/ 10
Zupełnie nie przemówiła do mnie forma tego wydarzenia. Jedyne co się dobrze sprawdziło, to układ widowni, dzięki któremu można było przyglądać się innym widzom (co było nawet ciekawsze niż to, to działo się na scenie).
W tym momencie wyszukujemy najbliższe Ciebie miasto w którym prowadzimy sprzedaż wejściówek i
biletów. W
celu zwiększenia dokładności zaakceptuj prosbę o udostępnienie lokalizacji w Twojej
przeglądarce.