3SIOSTRY - zdjęcie 3SIOSTRY - zdjęcie 3SIOSTRY - zdjęcie 3SIOSTRY - zdjęcie 3SIOSTRY - zdjęcie 3SIOSTRY - zdjęcie 3SIOSTRY - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów
1 zainteresowana osoba

6,3 / 10

3SIOSTRY

Wyrażając swój sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę zespół spektaklu „3SIOSTRY” wraz z reżyserem Lukiem Percevalem podjął decyzję, aby dokonać zmiany w tekście dramatu Antona Czechowa, wystawianego na scenach TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Od najbliższego setu spektaklu zamiast Moskwy bohaterowie i bohaterki będą wspominać Kijów, symbol utraconego raju, zniszczonego przez wojnę. Zmieniamy najważniejsze zdania w najważniejszym dramacie najbardziej znanego rosyjskiego dramatopisarza, aby podkreślić, jak ważna jest dzisiaj

Trzy siostry, tęskniące za minionym życiem w wielkim mieście. Trzy stare kobiety, próbujące zatrzymać czas. Trzy kobiety, wypędzone z raju dzieciństwa. Czas i wojna zabrały im wszystko. Do świata, który utraciły, nie kursują żadne linie lotnicze. Można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci.

Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru zrealizował swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa “3SIOSTRY” to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością?

Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny, jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. A wojna – temat życia na uchodźstwie. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?

Na scenie występują między innymi Zygmunt Józefczak jako Tuzenbach, Marta Ojrzyńska jako Natasza, Natalia Kalita jako Masza, Mirosław Zbrojewicz jako Andrzej, Jacek Beler jako Wierszynin, Małgorzata Zawadzka jako Irina.

Czas trwania: 120 minut

Zwiastuny

Twórcy

Reżyseria: Luk Perceval

Scenografia: Philip Bussmann

Kostiumy: Annelies Vanlaere

Reżyseria świateł: Mark Van Denesse

Muzyka: Karol Nepelski

Tłumaczenie scenariusza: Karolina Bikont

Współpraca dramaturgiczna: Roman Pawłowski

Asystenci reżysera: Alek Niemiro, Aleksandra Śliwińska, Amanda Mincewicz

Asystent literacki: Jacek Telenga

Asystentka kostiumografki: Karolina Bramowicz

Opinie naszych widzów (4)

  • 10,0/ 10

    Dobrze zagrana sztuka, świetna inscenizacja, dająca do myślenia tematyka. 3 siostry jednak w nowej odsłonie, nowoczesnej pozostawiają widza z własną interpretacją całego spektaklu. Świetna sztuka!

    Na.....@gm...il.com / 28 listopada 2022

  • 10,0/ 10

    Wspaniałe przedstawienie, naszpikowane odniesieniami do wojny na Ukrainie. Czechow w boleśnie współczesnym wydaniu. A Oksana Czerkaszyna po prostu doskonała.

    bi.....@mo...on.pl / 21 marca 2022

  • 10,0/ 10

    Bardzo, bardzo emocjonalna interpretacja. Pięknie smutna, bez prymitywnych żartów Solonego. Samobójstwo barona, usychającego z braku Miłości akcentuje ból wszystkich uczestników dramatu mocniej niż śmierć w (barbarzyńskim w swej naturze) pojedynku. Brak niani Anfisy nie umniejsza krzywdy, której doznaje od bezdusznej Nataszy. Świetne...

    mi.....@gm...il.com / 26 czerwca 2021

  • 1,0/ 10

    Fatalnie

    yu.....@gm...il.com / 06 listopada 2021

TR Warszawa - Adres i dojazd

ul. Marszałkowska 8, Warszawa

http://www.trwarszawa.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.