Jestem swoją własną żoną - zdjęcie Jestem swoją własną żoną - zdjęcie Jestem swoją własną żoną - zdjęcie Jestem swoją własną żoną - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy
4 zainteresowane osoby

7,5 / 10

Jestem swoją własną żoną

Charlotte von Mahlsdorf urodzona jako Lothar Berfelde w 1928 roku, w wieku nastoletnim odkryła, że jest kobietą w ciele mężczyzny.

I wtedy też zabiła swojego ojca – hitlerowskiego oficera. Charlotte von Mahlsdorf jako transwestyta przeżyła dwa największe reżimy XX wieku: nazizm i komunizm - po wojnie założyła Gründerzeit Museum (Muzeum Rzeczy Codziennych), gromadząc przedmioty także z domów wypędzonych.

Charlotte jest przykładem osoby wykluczonej, która staje się strażnikiem pamięci. Historie wszak piszą zwycięzcy. Każdy z systemów i ludzi mu oddanych pisze historie od nowa na swoich własnych zasadach, zagarnia masową wyobraźnie i pamięć, ustalając nową hierarchie wartości, odsyła w niebyt dotychczasowe świętości. Tymczasem Charlotte zakłada swoje Muzeum Rzeczy Codziennych, cząstek naszej pamięci, stając się tym samym orędownikiem naszej wewnętrznej wolności. Bo człowieka można zniszczyć, zniewolić, zagłodzić ale nie można mu odebrać jego myśli, przekonań, systemu wartości i wspomnień. A właśnie tego najbardziej chciałaby Władza, chcąc abyśmy myśleli jak wszyscy i wierzyli w to samo.

Na scenie występuje Adam Pater.

Czas trwania: 65 minut

Zwiastuny

Obsada

Realizacja

Autor: Doug Wright

Przekład: Bogusława Plisz-Góral

Reżyseria: Karolina Kirsz

Scenografia: Aleksandra Szempruch

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    genialna gra aktrorska

    do.....@....pl / 01 lutego 2015

  • 5,0/ 10

    Niesamowicie zagrane! Aktor wcielal się w wiele różnych ról - choć był to monodram. Tekst niestety nie był zbyt nośny, zbyt wiele zdań po niemiecku. Widz nieznający tego języka mógł się miejscami nieco pogubić.

    ma.....@in...ia.pl / 22 grudnia 2014

Teatr WARSawy - Adres i dojazd

http://www.teatrwarsawy.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.