Makabreski - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów
58 zainteresowanych osób

8,6 / 10

Makabreski

Przesycony czarnym humorem spektakl muzyczny nawiązujący do tradycji teatru makabreski i groteski. Podstawą scenariusza jest kilkanaście „pedagogicznych” wierszyków napisanych w XIX w. przez niemieckiego lekarza Henryka Hoffmana. Jego teksty stały się tak popularne, że wychowywały się na nich całe pokolenia dzieci, również polskich.

Każdy ze śpiewanych wierszyków zmienia się w pełną horroru teatralną scenkę, w nasyconą wisielczym humorem przewrotną historyjkę skonstruowaną z „okrutnych” obrazów.

Zabawa opiera się tu na kontrastach między grozą obrazowanych zdarzeń, ich moralistycznym przesłaniem i komediowym wydźwiękiem. Klimat przedstawienia współtworzy kolorystyka scenografii i kostiumów, gra elementów plastycznych i muzycznych. Współczesne kompozycje muzyczne zderzone z archaicznym językiem tekstów są źródłem wielu zabawnych rozwiązań. Podobnie jak nowoczesna choreografia zderzona z „archaizującymi” kostiumami i rekwizytami.

Na scenie występują między innymi Przemysław Glapiński , Jolanta Fraszyńska, Jan Peszek, Krzysztof Szczepaniak, Krzysztof Dracz, Bartosz Porczyk.

Czas trwania: 90 minut

Realizacja

Autor: Scenariusz na podstawie tekstów Hoffmana, Jachowicza, Bełzy i innych

Adaptacja: Jerzy Bielunas

Reżyseria: Jerzy Bielunas

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  półtorej godziny krótkich piosenek z motywem przewodnim kary za przewinienia - świetnie zagrane, aktorstwo na najwyższym poziomie, rewelacyjna inscenizacja, wymaga wsłuchania się w tekst

  an.....@po...ta.wp.pl / 02 marca 2015

 • 9,0/ 10

  Dymaniczne przedstawienie, wyraziste sceny-piosenki, jaskrawe kolory, wisielczy humor. Krystyna Tkacz jako piorun i Świety Mikołaj - bezcenne. Kinga Preis z niezpomnianym usmiechem dziewczynki. Polecam :-)

  ma.....@....pl / 01 marca 2015

 • 7,0/ 10

  Lekkie, lekko zabawne, całkiem fajnie zagrane. Pani Kinga Preis genialna! Jednak dzieci to od 12 roku życia bym proponowała zabierać ;)

  k......@gm...il.com / 01 marca 2015

Recenzje krytyków (1)

 • Na pierwszy rzut oka, piosenki o sposobie przekonywania dzieci, żeby nie bawiły się zapałkami i jadły zupy mogą wydawać się repertuarem dla młodszej części widowni. Okazuje się jednak, że dorośli mogą się przy nich bawić równie dobrze, a nawet lepiej - wspominając z łezką w oku swoje młodzieńcze poczynania.

  Aleksandra Szymankiewicz - www.e-kulturka.pl Całą recenzję przeczytasz tutaj

Teatr Syrena - Adres i dojazd

Litewska 3, Warszawa

http://teatrsyrena.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.