W starych dekoracjach - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy
14 zainteresowanych osób

8,0 / 10

W starych dekoracjach

Tadeusz Różewicz to dla wielu czytelników najwybitniejszy polski poeta współczesny, autor ponadczasowej, rewolucyjnej dla teatru Kartoteki, dramatopisarz, eseista, tłumacz, pisarz wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. Jednak po jego teksty prozatorskie sięgamy dziś rzadko, a to one stały się kanwą częstochowskiego spektaklu „W starych dekoracjach”.

Igor Gorzkowski to reżyser znany m.in. z błyskotliwych adaptacji prozy, eksperymentator, który z projektu na projekt dokonuje coraz bardziej zaskakujących wyborów literackich.

W jego najnowszym przedstawieniu, w główną postać podróżującego po Rzymie i własnym życiu Bohatera, wciela się znakomity aktor Henryk Talar, który w Częstochowie świętował jubileusz pracy artystycznej.

„Pierwszym pomysłem było sięgnięcie do „Kartoteki”. Spowodowałem, że Henryk Talar przeczytał raz jeszcze ten dramat i (…) to on podsunął myśl, by skoncentrować się na relacji Bohatera z kobietami. Spodobało mi się i tak zacząłem czytać inne teksty. I okazało się, że w tym jest sens, że da się wyłonić z prozy Różewicza motyw podsumowania, pewnego rozrachunku z życiem, trochę jak w „Kartotece”, ale przez pryzmat niezałatwionych spraw z kobietami.” (Igor Gorzkowski)

Przedstawienie nawiązuje m.in. do opowiadania „Śmierć w starych dekoracjach” - spisanego w formie monologu wspomnienia podróży do Włoch, zakończonej śmiercią narratora. Opowiadanie było pierwszym tekstem Tadeusza Różewicza zrealizowanym na scenie w 1978 roku przez wybitnego inscenizatora Jerzego Grzegorzewskiego, z którym Igor Gorzkowski współpracował w Teatrze Narodowym.

„Spotkanie z Jerzym Grzegorzewskim wyposażyło mnie w przekonanie, że w teatrze można od czas do czasu wypuścić się na pomysły, które przychodzą z impulsu skojarzeniowego, że można, a nawet nieraz trzeba, pozwolić sobie na coś zupełnie odlotowego”.

Powstała na częstochowskiej scenie opowieść dzieje się w Rzymie w latach 70., ale sceniczna narracja rozbita jest na wiele przenikających się poziomów czasu, przestrzeni.

„Chcemy stworzyć spektakl miejscami oniryczny, będący kompozycją ruchu i muzyki, spektakl pełen namiętności. I nie mówię tutaj o erotyce, ale o zmysłowości i emocjach.” (Igor Gorzkowski)

Na scenie występują między innymi Henryk Talar jako Bohater, Maciej Półtorak jako Włoch, Sylwia Karczmarczyk jako Włoszka, Iwona Chołuj jako Kobieta z przeszłości, Teresa Dzielska jako Kobieta z przeszłości, Agata Ochota – Hutyra jako Kobieta z przeszłości.

Występują

Iwona Chołuj - zdjęcie

Iwona Chołuj
Kobieta z przeszłości

Teresa Dzielska - zdjęcie

Teresa Dzielska
Kobieta z przeszłości

Agata Ochota – Hutyra - zdjęcie

Agata Ochota – Hutyra
Kobieta z przeszłości

Agnieszka Łopacka - zdjęcie

Agnieszka Łopacka
Kobieta z przeszłości

Mateusz Trzmiel - zdjęcie

Mateusz Trzmiel
młody Bohater

Realizacja

Adaptacja i reżyseria - Igor Gorzkowski,

scenografia - Honza Polivka,

kostiumy - Magdalena Dąbrowska,

muzyka – Piotr Tabakiernik

ruch sceniczny – Iwona Pasińska,

asystent reżysera – Sylwia Karczmarczyk

Opinie naszych widzów (1)

  • 8,0/ 10

    Popis gry aktorskiej Henryka Talara. Sztuka momentami zabawna, momentami do zadumy. Kameralna scena, a jak liczna obsada. Wzruszyła mnie rola matki - Cecylii Putro. Zdecydowanie warto :-)

    ma.....@....pl / 13 marca 2016

Teatr Soho - Adres i dojazd

ul. Mińska 25 bud. 74, Warszawa

http://teatrsoho.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.