Obserwuję Cię (dawniej: I Ty zostaniesz Chińczykiem) - zdjęcie Obserwuję Cię (dawniej: I Ty zostaniesz Chińczykiem) - zdjęcie Obserwuję Cię (dawniej: I Ty zostaniesz Chińczykiem) - zdjęcie Obserwuję Cię (dawniej: I Ty zostaniesz Chińczykiem) - zdjęcie

Średnia ocena

161 oddanych głosów

8,7 / 10

Obserwuję Cię (dawniej: I Ty zostaniesz Chińczykiem)

“I Ty zostaniesz Chińczykiem” w reżyserii Włodzimierza Kaczkowskiego to długo wyczekiwany nowy spektakl Teatru Scena Współczesna. Działający od ponad 20 lat warszawski teatr tworzy tytuły, które stają się ponadczasowym hitem, niektóre mają tysiące wystawień (“Dzieła wszystkie Szekspira” - ponad 2000, “Historia świata w skróconej wersji” - ponad 1100). W premierowym spektaklu scenę opanowuje mistrzowskie aktorskie trio: Jarosław Domin, Łukasz Matecki i Maciej Makowski (zobaczymy go pierwszy raz na deskach tego teatru) i w swoistej dla Teatru Scena Współczesna formie przygotowuje nas do stania się Chińczykami. Nie brakuje świetnie przygotowanych piosenek, sprytnego humoru oraz odrobiny refleksji. Jedno jest pewne - jak przygotowywać się do opanowania świata przez Chiny, to tylko z Teatrem Scena Współczesna.

"Czy wiedzą państwo, że co piąty człowiek żyjący na Ziemi jest Chińczykiem?

Niby nic nowego, ale po raz pierwszy to proste stwierdzenie faktu brzmi groźnie dla nas, mieszkańców Europy. Bo tam gdzieś daleko za chińskim murem powstaje nowa potęga: ekonomiczna, militarna i technologiczna, która zdaje się zaprzeczać tezie, że nic lepszego niż demokracja nie da się wymyślić. Kontrola społeczna prowadzona za pomocą środków cyfrowych i sterowany przez partię kapitalizm wyprzedza zdecydowanie inne państwa tempem rozwoju.

Chiny wracają do swoich wieloletnich tradycji i zaczynają narzucać światu swój sposób myśleniai projektowania przyszłości. Bo w świecie rządzonym przez pieniądz nie przewidziano, że nagle cywilizacja o zupełnie innej tradycji i innej kulturze może uzyskać tak znaczną przewagę. I rośnie ona z roku na rok, a pandemia tylko nasiliła zachodzące tendencje. I już niedługo Stanom Zjednoczonym i Europie pozostanie albo poddać się chińskiej dominacji albo zaprzeczyć wyznawanym do tej pory zasadom liberalizmu w stosunkach międzynarodowych. To dzieje się na naszych oczach.

Kosztem i warunkiem chińskiego rozwoju jest kreowanie nowego człowieka, pracowitego, posłusznego władzy, wyzbytego wątpliwości i wierzącego w przyszłość. O to, żeby taki był taki troszczy się rząd wykorzystując w tym celu nowoczesne technologie, ale również stare chińskie tradycje. Czy rywalizacja z Chinami nie przeniesie tych metod sterowania społeczeństwem również do nas? Pierwsze oznaki tego myślenia naszych władz już widać gołym okiem. Czy w wiecznym wyborze, pomiędzy wolnością i bezpieczeństwem, nie wybierzemy jednak tej drugiej wartości, dochodząc do wniosku, że wolność obfitująca w zagrożenia, kryzysy i niepewność jutra jest stanowczo przereklamowana.

I w związku z tym może dla nas lepiej już teraz, nie czekając na odgórne decyzje, stać się, przynajmniej w myśleniu, Chińczykiem, niezależnie od rasy, wiary i poglądów. Jesteśmy tutaj, żeby w tym państwu dopomóc.

A wybór należy do państwa. Na razie."

Włodzimierz Kaczkowski

Na scenie występuje Jarosław Domin, Adam Fidusiewicz, Maciej Makowski, Łukasz Matecki.

Czas trwania: 110 minut

Twórcy

Scenariusz i reżyseria: Włodzimierz Kaczkowski

Teksty piosenek: Krzysztof Kosowski

Muzyka: Maciej Makowski

Kostiumy i scenografia: Małgorzata Czacka

Opinie naszych widzów (66)

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, nie zdawałam sobie sprawy, że za tak niską cenę za bilety(jak na Warszawę), można tak wspaniałe spędzić czas.

  ed.....@gm...il.com / 08 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, zabawny, pouczający i dający do myślenia. Świetna gra aktorska🥰

  mi.....@gm...il.com / 08 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Świetne, zabawne, skłaniające do refleksji. Aktorzy bardzo umiejętnie i z wyczuciem włączają publiczność, nie wiem kiedy minęło prawie 2 h, dziękuję ☺

  An.....@gm...il.com / 08 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobry spektakl. Gorąco polecam. Świetnie spędzony czas.

  go.....@gm...il.com / 15 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Super poczucie humoru :)

  po.....@gm...il.com / 12 marca 2023

 • 10,0/ 10

  Fantastyczny spektakl! Dawno się tak nie ubawiłam. Dziękuję

  el.....@gm...il.com / 09 lutego 2023

 • 10,0/ 10

  Ten spektakl to baza kolejnych dobrych, luźnych pomysłów opartych na faktach, a okraszonych naprawdę przyjemnym humorem i charyzmą. I gitarą przy części piosenek. Potupałam, poklaskałam, pośpiewałam, poćwiczyłam tai chi. Dałam się animować w piosence otwierającej i zdziwić trochę tym, co było w niej „zmienione”, byłam pewna, że co innego podpada pod kontrowersję. I to kolejna zaleta, nie lubię przewidywalności.

  al.....@in...ia.pl / 15 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Przedstawienie świetne, wykonawcy b. profesjonalni, humor na poziomie, nigdy nie przekroczył granic dobrego smaku, aluzje polityczne nienachalne, ale czytelne, Świetny pomysł na włączenie publiczności. Pod koniec spektaklu było trochę duszno i gorąco. Proszę zwrócić aktorowi uwagę na wymowę Noah Chomsky. Scenkę z bełkoczącym ekspertem można by skrócić. Darowałbym też sobie wzmiankę o braku węgla, bo nie dotyczy wielkomiejskiej publiczności z mieszkań z ciepłymi kaloryferami, która akurat na tym spektaklu zareagowała głupim śmiechem. Jedyny duży minus - po włączeniu mikrofonów jest za głośno i nie słychać słów wykonawców. To bardzo, bardzo przeszkadzało.

  e......@....edu.pl / 14 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Spektakl wyśmienity. Cena biletów zdecydowanie zbyt niska, względem jakości rozrywki.

  ma.....@gm...il.com / 14 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  dużo śmiechu . świetna zabawa dla 55 latków ale i dla 20 latków ( córka z koleżanką )

  ma.....@gm...il.com / 13 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, dużo śmiechu, wspaniała relacja Aktorów z publicznością. Temat wywołujący sporo refleksji, powoduje, że śmiejemy się, jednocześnie zadając sobie pytanie 'czy aby na pewno jest się z czego śmiać?'. Plus świetna lekcja WOS dla tych, którzy potrafią to dostrzec. :)

  ag.....@gm...il.com / 07 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  jak zawsze, dużo śmiechu i do tego inteligentnie

  da.....@gm...il.com / 01 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, polecam.

  an.....@in...ia.pl / 31 października 2022

 • 10,0/ 10

  Super spektakl i wspaniała atmosfera. Na pewno jeszcze nieraz tu wrócę

  sz.....@gm...il.com / 18 października 2022

 • 10,0/ 10

  Rewelacja

  An.....@....pl / 18 października 2022

 • 10,0/ 10

  Jedno z moich największych odkryć teatralnych w ostatnim czasie. To, co robią aktorzy na scenie to jest mistrzostwo! Bardzo zabawne przedstawienie, a jednocześnie dużo refleksji o aktualnym świecie. Wszystko w kameralnej, niezwykłej atmosferze. To trzeba zobaczyć!

  ju.....@gm...il.com / 15 października 2022

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, wesoły, widownia włączana w przedstawienie,bawiłam się doskonale, miło spędzony wieczór, polecen🙂

  ha.....@....pl / 14 października 2022

 • 10,0/ 10

  Dawno sie tak dobrze nie bawiłam, świetne poczucie humoru, kameralna atmosfera, spektakl z przesłaniem, niesamowita dawka pozytywnych wibracji

  jo.....@....pl / 14 października 2022

 • 10,0/ 10

  Polecam wszystkim! Naprawdę warto pójść! Nie oczekiwałam, że będzie aż tak dobrze!

  pa.....@gm...il.com / 24 września 2022

 • 10,0/ 10

  Cóż powiedzieć, panowie występujący i autor są świetni, cudowna zabawa, wieeele informacji, fantastyczna charyzma i humor!

  al.....@in...ia.pl / 28 sierpnia 2022

 • 10,0/ 10

  Udany czas, spektakl wbrew swojej lekkiej formule skłania do refleksji.

  pa.....@gm...il.com / 21 sierpnia 2022

 • 10,0/ 10

  Aktorzy dają z siebie wszystko! Mimo upału skaczą po scenie i robią atmosferę! Polecam i na pewno wrócę!

  ju.....@gm...il.com / 20 sierpnia 2022

 • 10,0/ 10

  Rewelacja! Wspaniała gra aktorska,zakwasy na brzuchu od śmiania ale tez dużo refleksji.Polecam!!

  ka.....@gm...il.com / 13 czerwca 2022

 • 10,0/ 10

  Super

  ul.....@....pl / 17 maja 2022

 • 10,0/ 10

  Świetne przedstawienie, pełne humoru i wiedzy. Chętnie wrócimy do aktorów i miejsca. Córka miała tego dnia urodziny. Z piękną gracją otrzymała życzenia od aktorów.

  sy.....@....de / 16 maja 2022

Teatr Scena Współczesna - Adres i dojazd

ul. Giordana Bruna 9, Warszawa (wejście bramą przed budynkiem przy ul. Giordana Bruna 9, naprzeciwko budynku ul. Giordana Bruna 12)

http://www.scenawspolczesna.p

Kup bilet