Tęsknica - zdjęcie Tęsknica - zdjęcie Tęsknica - zdjęcie Tęsknica - zdjęcie Tęsknica - zdjęcie Tęsknica - zdjęcie Tęsknica - zdjęcie Tęsknica - zdjęcie Tęsknica - zdjęcie Tęsknica - zdjęcie Tęsknica - zdjęcie Tęsknica - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

7,5 / 10

Tęsknica

Jest taka wieś, która nie istnieje. Domów już nie ma, bo zrównano je z ziemią. Miała powstać tu hałda, ale kopalnia zmieniła zdanie. Są za to mieszkańcy, choć żyją teraz gdzieś indziej. Dziś, po dwudziestu latach od zlikwidowania wsi, w czynie społecznym porządkują tereny byłych posesji, koszą trawy, zasiewają kwiaty łubinu, spotykają się na piknikach i potańcówkach, a każdego roku organizują huczny międzypokoleniowy zjazd, gdzie wybierają Miss i Mistera wioski.

Spektakl „Tęsknica” to fantazja zainspirowana rozmowami z byłymi mieszkańcami wsi Wigancice Żytawskie (woj. dolnośląskie, gmina Bogatynia), wysiedlonej w 1999 roku na skutek decyzji miejscowej kopalni. Twórczynie i twórcy przedstawienia wsłuchują się w lokalne opowieści i tworzą na ich podstawie uniwersalną historię o chęci powrotu do domu. To spektakl, w którym z miłości mówi się po czesku, z tęsknoty przywołuje duchy hałdziarzy, a w nadziei na lepsze jutro wzywa na pomoc Elżbietę Jaworowicz. „Tęsknica” opowiada o ludziach przywiązanych do „swojego miejsca”, nawet jeśli wydaje się ono naznaczone klątwą.

W spektaklu używany jest dym sceniczny.

Spektakl powstaje we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.

Szczególne podziękowania dla byłych mieszkanek i mieszkańców Wigancic Żytawskich: Lucyny Burczyńskiej, Elżbiety Lech-Gotthardt, Tomasza Mielecha, Krystyny Proch i Zbigniewa Szatkowskiego.

Na scenie występuje Karolina Adamczyk, Natalia Lange, Artem Manuilov, Oskar Stoczyński.

Realizacja

reżyseria – Pamela Leończyk

tekst i dramaturgia – Daria Sobik

scenografia – Diana Lelonek

muzyka – Magdalena Sowul

reżyseria światła – Piotr Pieczyński

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Spektakl przejmujący, ale wzruszający. Znam trochę więcej na temat tamtej zniszczonej wioski. Mam rodzinę w tamtej okolicy i pracującą w kopalni. I tak się złożyło, że byliśmy razem na przedstawieniu. Byli oczarowani "Tęsknicą" i aktorami . Dziękuję za wzruszjące przeżycie.

    am.....@....pl / 02 czerwca 2023

  • 5,0/ 10

    Mam mieszane uczucia co do tego spektaklu. Poza tym nie mam dobrego zdania o bohaterce Pani Jaworowicz którą niestety mogłam poznać osobiście.

    so.....@....pl / 04 czerwca 2023

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.