Sprawiedliwość - zdjęcie Sprawiedliwość - zdjęcie Sprawiedliwość - zdjęcie Sprawiedliwość - zdjęcie

Średnia ocena

25 oddanych głosów
20 zainteresowanych osób

8,9 / 10

Sprawiedliwość

W latach 1968, 1969 i 1970 około dwunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego zostało zmuszonych do opuszczenia Polski. Polska, uboższa o tych obywateli, ucierpiała jako społeczeństwo, jako kraj, jako naród. Ani ówczesne, ani dzisiejsze prawo nie pozwala na dyskryminację obywateli ze względu na pochodzenie. Mimo tego, do dziś nikt nie odpowiedział przed sądem za współudział w spowodowaniu tego wydarzenia.

Reżyser Michał Zadara wraz z zespołem prawników i historyków bada możliwość przypisania odpowiedzialności karnej lub cywilnej osobom współodpowiedzialnym za doprowadzenie do wypędzenia Żydów z Polski. Celem jest skierowanie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez konkretną osobę lub grupę osób. Twórcy badają, w jakim stopniu możliwe jest ustalenie winnych wypędzenia. Czy po 50. latach od tych wydarzeń można jeszcze komuś postawić zarzuty za zachowania niezgodne z prawem?

„Sprawiedliwość” to spektakl o kraju, w którym została popełniona zbrodnia, za którą nikt nie został ukarany. Zupełnie jak „Król Edyp” Sofoklesa.

Na scenie występuje Barbara Wysocka, Wiktor Loga-Skarczewski, Ewa Skibińska, Arkadiusz Brykalski.

Czas trwania: 80 minut
Źródło zdjęcia: fot. Krzysztof Bieliński

Zwiastuny

Twórcy

Reżyseria: Michał Zadara

Scenariusz: Michał Zadara i Nawojka Gurczyńska

Historycy: Daniel Przastek, Paweł Mrowiński, Michał Kujawski

Prawnicy: Paweł Marcisz, Jakub Urbanik, Rafał Kozerski

Konsultacje kostiumograficzne: Arek Ślesiński

Koordynatorka projektu: Anita Cieślicka

Inspicjentka: Barbara Sadowska

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Warto pochylić się nad systemem wartości lub jego brakiem w dzisiejszych realiach. Jak zawsze wyszłam z Teatru Powszechnego pobudzona do rozważań, natchniona do rozmowy i zachęcona do drążenia tematu.

  ew.....@gm...il.com / 05 czerwca 2022

 • 10,0/ 10

  Rewelacja, coś nietypowego. Każdy powinien „trafić” na ten spektakl, by nie tylko poznać historie i konkretne fakty, ale tez zmierzyć się z niecodziennym widowiskiem. Nie jest to na pewno typowy spektakl. Polecam

  as.....@....pl / 25 marca 2021

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, daje do myślenia, bardzo aktualny.

  ku.....@....pl / 26 marca 2018

 • 9,0/ 10

  Teatr powszechny idzie pod prąd. Spektakl utrzymany w świetnej konwencji - dochodzenia. Kolejna sztuka Teatru - który się wtrąca i robi to znakomicie. Ważny temat i jakby ciągle aktualny w trudnych czasach. Pan Arkadiusz Brykalski - znakomity, Barbara Wysocka do szpiku kości przejmująca i prawdziwa , Ewa Skibińska - świetna, Wiktor Loga zaskoczenie bardzo na plus. Będą się mu przyglądał na deskach teatru. Polecam!

  kr.....@in...ia.pl / 14 marca 2018

 • 7,0/ 10

  Koncepcja świetna, treść bardzo interesująca. Aktorstwo...słabe:( Aktorzy nie znali dobrze tekstu)

  pa.....@gm...il.com / 11 marca 2018

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20

http://www.powszechny.com/

Kup bilet