Radio Mariia - zdjęcie Radio Mariia - zdjęcie Radio Mariia - zdjęcie Radio Mariia - zdjęcie Radio Mariia - zdjęcie

Średnia ocena

12 oddanych głosów
1 zainteresowana osoba

8,5 / 10

Radio Mariia

Wyobraźmy sobie przyszłość. Wyobraźmy sobie, że możliwe są najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. Wyobraźmy sobie niewyobrażalne.

Na przykład: Kościół katolicki w Polsce zniknął. Nie ma już lekcji religii w szkołach, ani pomników polskiego papieża w przestrzeni publicznej. Na plebaniach mieszkają uchodźcy, a kościoły zmieniły się w sale koncertowe (albo supermarkety?). Prawa człowieka stoją ponad interesami wyznawców jednej religii. Polak już nie musi być katolikiem, żeby prawdziwie być Polakiem. Z polskiego języka znika słowo „konkordat”. I tak dalej, i tak dalej. Jak do tego doszło i jakie są konsekwencje tego przełomu? Czy Kościół zniknął również z naszych głów?

Wyobraźmy sobie, że już tam jesteśmy. W przyszłości. Że robimy ją właśnie teraz, tutaj. Wspólnie projektujemy alternatywne modele społeczeństwa, kultury i polityki. Gdzie są granice naszej wyobraźni? Co ją powstrzymuje? Co nie pozwala jej być radykalną? Co nie pozwala ziścić się utopii?

Political fiction „Radio Mariia” jest realizowane przy współudziale osób aktywistycznych.

Roza Sarkisian to ceniona ukraińska reżyserka teatralna, uznawana za najoryginalniejszą i najbardziej przewrotną twórczynię teatralną Ukrainy.

Spektakl jest częścią europejskiego projektu „Face to Faith” organizowanego dzięki wsparciu z programu „Kreatywna Europa”.

Na scenie występuje Oskar Stoczyński, Oksana Czerkaszyna.

Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Realizacja

Reżyseria – Roza Sarkisian

Dramaturgia – Joanna Wichowska

Scenografia i kostiumy – Kornelia Dzikowska

Inspicjentka – Barbara Sadowska

Światło i wideo – Adam Zduńczyk

Muzyka – Dariusz Cichosz

Asystentka reżyserki – Krysia Bednarek

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Najlepszy spektakl, na jakim byłam! Żal było z niego wychodzić, na scenie stworzono wizję Polski, jaka chciałabym za 15 lat zobaczyć.

  jo.....@gm...il.com / 23 października 2022

 • 10,0/ 10

  Wspaniała gra aktorów, która pozwala uwierzyć w świat kreowany na scenie. Podziwiam bezwzględność i odwagę reżysera, a poruszane tematy niesamowicie ważne.

  ma.....@on...et.pl / 04 lipca 2022

 • 10,0/ 10

  Bardzo realistycznie zrobione - widz ma wrażenie, że jest 2037 rok, Bardzo przekonująca gra "ekspertki", jakby faktycznie w 2022 roku "to" się zdarzyło. Mocny początek, na pewno dla widza z dystansem do KK.

  ka.....@....pl / 03 lipca 2022

 • 10,0/ 10

  Przyszłość dzieje się dziś!!!

  Dr.....@gm...il.com / 28 lutego 2022

 • 10,0/ 10

  Niesamowite doświadczenie - okazja do przeniesienia się do rzeczywistości gdzie Kościół Katolicki jest zmarginalizowany do roli dawnej, nieistniejącej instytucji. Bardzo wymowna i na pewno budzącą jakiś dyskomfort w prawie każdym Polaku wychowanym w kraju oddanym religijności, gdzie figura matki boskiej, Jezusa, krzyże, czy też złote kielichy są zgarnianie do kubłów na śmieci, co tylko zaczyna naszą wycieczkę do zupełnie innej Polski - Polski z 2037. Patrząc z tej perspektywy można się uśmiechnąć na wiele aspektów dzisiejszej rzeczywistości, która z perspektywy rzeczywiście wydaje się dziwna i niemożliwa do istnienia w normalnym kraju. Jednak sztuka pokazuje też wg mnie, że nawet przy kompletnym zniesieniu religii katolickiej, człowiek nadal szuka czegoś do wierzenia - czy to bożki pogańskie, czy to wiara w waginalizm, czy to wiara w miłość do runa leśnego - człowiek zawsze szuka jakiejś wyższej prawdy. Fantastyczne, polecam.

  kr.....@gm...il.com / 26 lutego 2022

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20, Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.