Radio Mariia - zdjęcie Radio Mariia - zdjęcie Radio Mariia - zdjęcie Radio Mariia - zdjęcie Radio Mariia - zdjęcie Radio Mariia - zdjęcie Radio Mariia - zdjęcie

Średnia ocena

20 oddanych głosów
1 zainteresowana osoba

8,6 / 10

Radio Mariia

Wyobraźmy sobie przyszłość. Wyobraźmy sobie, że możliwe są najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. Wyobraźmy sobie niewyobrażalne.

Na przykład: Kościół katolicki w Polsce zniknął. Nie ma już lekcji religii w szkołach, ani pomników polskiego papieża w przestrzeni publicznej. Na plebaniach mieszkają uchodźcy, a kościoły zmieniły się w sale koncertowe (albo supermarkety?). Prawa człowieka stoją ponad interesami wyznawców jednej religii. Polak już nie musi być katolikiem, żeby prawdziwie być Polakiem. Z polskiego języka znika słowo „konkordat”. I tak dalej, i tak dalej. Jak do tego doszło i jakie są konsekwencje tego przełomu? Czy Kościół zniknął również z naszych głów?

Wyobraźmy sobie, że już tam jesteśmy. W przyszłości. Że robimy ją właśnie teraz, tutaj. Wspólnie projektujemy alternatywne modele społeczeństwa, kultury i polityki. Gdzie są granice naszej wyobraźni? Co ją powstrzymuje? Co nie pozwala jej być radykalną? Co nie pozwala ziścić się utopii?

Political fiction „Radio Mariia” jest realizowane przy współudziale osób aktywistycznych.

Roza Sarkisian to ceniona ukraińska reżyserka teatralna, uznawana za najoryginalniejszą i najbardziej przewrotną twórczynię teatralną Ukrainy.

Spektakl jest częścią europejskiego projektu „Face to Faith” organizowanego dzięki wsparciu z programu „Kreatywna Europa”.

Na scenie występuje Oskar Stoczyński, Oksana Czerkaszyna.

Czas trwania: 72 minut
Źródło zdjęcia: fot. Magda Hueckel

Twórcy

reżyseria – Roza Sarkisian

teksty – Oksana Czerkaszyna, Oskar Stoczyński, Joanna Wichowska, Krysia Bednarek

dramaturgia – Joanna Wichowska, Krysia Bednarek

scenografia i kostiumy – Kornelia Dzikowska

inspicjentka – Barbara Sadowska

światło i wideo – Adam Zduńczyk

muzyka – Dariusz Cichosz

asystentka reżyserki – Krysia Bednarek

konsultantki – Zuzanna Hertzberg, Małgorzata Szutowicz

ekspertki w wywiadach radiowych – Elżbieta Korolczuk, Magdalena Staroszczyk

Opinie naszych widzów (7)

  • 10,0/ 10

    Najlepszy spektakl, na jakim byłam! Żal było z niego wychodzić, na scenie stworzono wizję Polski, jaka chciałabym za 15 lat zobaczyć.

    jo.....@gm...il.com / 23 października 2022

  • 10,0/ 10

    Wspaniała gra aktorów, która pozwala uwierzyć w świat kreowany na scenie. Podziwiam bezwzględność i odwagę reżysera, a poruszane tematy niesamowicie ważne.

    ma.....@on...et.pl / 04 lipca 2022

  • 10,0/ 10

    Bardzo realistycznie zrobione - widz ma wrażenie, że jest 2037 rok, Bardzo przekonująca gra "ekspertki", jakby faktycznie w 2022 roku "to" się zdarzyło. Mocny początek, na pewno dla widza z dystansem do KK.

    ka.....@....pl / 03 lipca 2022

  • 10,0/ 10

    Przyszłość dzieje się dziś!!!

    Dr.....@gm...il.com / 28 lutego 2022

  • 10,0/ 10

    Niesamowite doświadczenie - okazja do przeniesienia się do rzeczywistości gdzie Kościół Katolicki jest zmarginalizowany do roli dawnej, nieistniejącej instytucji. Bardzo wymowna i na pewno budzącą jakiś dyskomfort w prawie każdym Polaku wychowanym w kraju oddanym religijności, gdzie figura matki boskiej, Jezusa, krzyże, czy też złote kielichy są zgarnianie do kubłów na śmieci, co tylko zaczyna naszą wycieczkę do zupełnie innej Polski - Polski z 2037. Patrząc z tej perspektywy można się uśmiechnąć na wiele aspektów dzisiejszej rzeczywistości, która z perspektywy rzeczywiście wydaje się dziwna i niemożliwa do istnienia w normalnym kraju. Jednak sztuka pokazuje też wg mnie, że nawet przy kompletnym zniesieniu religii katolickiej, człowiek nadal szuka czegoś do wierzenia - czy to bożki pogańskie, czy to wiara w waginalizm, czy to wiara w miłość do runa leśnego - człowiek zawsze szuka jakiejś wyższej prawdy. Fantastyczne, polecam.

    kr.....@gm...il.com / 26 lutego 2022

  • 9,0/ 10

    Temat przedstawiony w bardzo oryginalny, ciekawy sposób. Bezwzględnie obnażony bezsens obecnego zapatrzenia w kościół. Z uwagi na "szybką" formułę radiową, tekst nie zawsze jest zrozumiały, slowa się zlewają, niejednokrotnie akcent zaburza zrozumienie. Wpływ na rozumienie słów ma również nagłośnienie. To uwagi bardziej moich znajomych. Byłam dwukrotnie, wszystko zrozumiałam i nie wykluczone, że raz jeszcze obejrzę ten wyróżniający się spektakl z grupą kolejnych znajomych.

    ew.....@on...et.pl / 17 kwietnia 2023

  • 8,0/ 10

    lekko obrazoburcze (ale dla mojego pokolenia) ale potrezbne i budzące nadzieję na normalnośc

    ce.....@gm...il.com / 17 kwietnia 2023

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.