Odpowiedzialność - zdjęcie Odpowiedzialność - zdjęcie Odpowiedzialność - zdjęcie Odpowiedzialność - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów

10,0 / 10

Odpowiedzialność

Na scenie trójka aktorów opowiada historie podobne do tych, które od zawsze opowiadamy w teatrze. Historie o sprawiedliwości, o walce racji z racją, o wojnie, o władzy, o bohaterstwie i o śmierci. Tyle, że aktorzy nie przeistaczają się w fikcyjne postaci i nie mówią ani o Danii, ani o Atenach. Opowiadają o tym, co dzieje się teraz, co dzieje się w naszym państwie, w tym roku.

„Odpowiedzialność” jest historią kryzysu uchodźczego na białoruskiej granicy. Wielu z nas, obywateli, zna fakty o śmierci, o głodzie, o brutalności i bezradności, ale nie umiemy ułożyć z nich spójnej historii. Gdy ktoś pyta, dlaczego państwo było w stanie przyjąć 2,5 miliona uchodźców na ukraińskiej granicy, ale nie kilkanaście tysięcy na granicy białoruskiej — nie umiemy odpowiedzieć.

„Odpowiedzialność” opowiada historię jednej z ofiar — Issy Jerjosa, uciekającego ze zniszczonej wojną Syrii, szukającego lepszej przyszłości w Europie. Oczekiwał tego, czego Syria nie gwarantowała: pokoju, praworządności i poszanowania praw człowieka, możliwości pracy i poukładania życia. Zastał w Polsce ekstremalnie zmilitaryzowaną strefę stanu wyjątkowego, gdzie uzbrojeni żołnierze wyszukują bezbronnych ludzi w lesie i nie zadając pytań, zmuszają ich do powrotnego przekroczenia granicy z Białorusią. Issa Jerjos umarł po polskiej stronie granicy, w strefie stanu wyjątkowego. Ukrywał się przed funkcjonariuszami państwa, w którego konstytucji czytamy, że poszanowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi ma za swoją niewzruszoną podstawę.

„Odpowiedzialność” opowiada o tym, jak powstała strefa stanu wyjątkowego, kto ją utrzymuje i jakie prawa mogły zostać naruszone, i czy ktokolwiek będzie mógł w przyszłości odpowiedzieć za te naruszenia przed sądem.

Imię Issa to po polsku Jezus. „Odpowiedzialność” opowiada pasję Issy/Jezusa, historię ostatnich dni przed jego śmiercią, oraz stawia pytanie o odpowiedzialność, jaką ponoszą politycy — ci, którzy podejmują decyzje i ci, którzy umywają ręce.

„Odpowiedzialność” opowiada, co wydarzyło się w Polsce w tym roku.

Spektakl jest koprodukcją CENTRALI i Teatru Powszechnego w Warszawie, powstaje we współpracy z Fundacją Salam.Lab oraz prawniczkami i prawnikami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Na scenie występuje Barbara Wysocka, Maja Ostaszewska, Mateusz Janicki, Piotr Głowacki.

Czas trwania: 95 minut
Źródło zdjęcia: fot. Krzysztof Bieliński

Twórcy

reżyseria – Michał Zadara

obsada – Piotr Głowacki/Mateusz Janicki, Maja Ostaszewska, Barbara Wysocka

scenariusz – Michał Zadara, Małgorzata Andruszkiewicz, Agata Andrzejewska, Zofia Królak, Milena Kuchnia, Aleksandra Łukomska, Aleksandra Majewska, Filip Płuciennik, Barbara Rojek, Julia Rygielska, Maja Sanak, Hanna Stacewicz, Michał Stańczak, Katarzyna Trzeciak

zdjęcia – Karol Grygoruk

asystent reżysera – Maksymilian Nowak

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    To przedstawienie oparte na faktach, które się wydarzyły i nadal się realizują niestety w naszym kraju. Uważam, że te treści tak bolesne i trudne powinny być obowiązkowe dla polskiego społeczeństwa, a w szczególności ludziom młodym, którzy wchodzą w dorosłość w ramach zajęć WOS w szkołach ponadpodstawowych. W sposób przystępny pokazane są przepisy prawne, informacje o instytucjach, organach państwowych i o łamaniu prawa.

    mc.....@gm...il.com / 06 marca 2023

  • 10,0/ 10

    Teatr Powszechny jako instytucja oraz każda z indywidualnych osób biorąca udział w tym wydarzeniu wkłada codziennie serce w każde swoje działanie. Dziękujemy, że są naszym sumieniem i mobilizują nas do codziennej aktywności

    ma.....@al...sa.pl / 05 marca 2023

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.