Jądro ciemności - zdjęcie Jądro ciemności - zdjęcie Jądro ciemności - zdjęcie Jądro ciemności - zdjęcie Jądro ciemności - zdjęcie

Średnia ocena

21 oddanych głosów

7,9 / 10

Jądro ciemności

„Mroczne i skandaliczne arcydzieło” – tak określane bywa „Jądro ciemności” napisane przez Josepha Conrada w 1899 roku. Rejs z Europy w głąb afrykańskiej rzeki Kongo to jednocześnie podróż w głąb europejskiej przemocy. Historia placówki Kurtza i jego zbrodni w imię rozwoju cywilizacji to opowieść o patriarchalnym porządku zbudowanym na eksploatacji ludzi, przyrody i zasobów.

Chcemy zabrać widzów w teatralno-dźwiękową podróż do jądra ciemności, by z dzisiejszej perspektywy opowiedzieć o kompromitacji oświeceniowego projektu.

***

Spektakl zaplanowany został jako immersyjna opowieść dźwiękowa. Dlatego dla optymalnego odbioru widzowie przez większość czasu trwania spektaklu powinni mieć założone specjalne słuchawki. Stałe zestawy słuchawkowe umieszczone są przy każdym fotelu na widowni. Po każdym spektaklu zestawy słuchawkowe są dezynfekowane.

***

W spektaklu wykorzystywany jest dym sceniczny.

Na scenie występuje Oksana Czerkaszyna, Mamadou Góo Bâ, Oskar Stoczyński, Michał Czachor.

Czas trwania: 120 minut

Realizacja

reżyseria – Paweł Łysak

dramaturgia – Paweł Sztarbowski

muzyka – Dominik Strycharski

reżyseria światła – Jacqueline Sobiszewski

reżyseria dźwięku – Kuba Sosulski

projekcje wideo – Karol Rakowski

konsultacje scenograficzne – Robert Rumas

inspicjentka – Barbara Sadowska

Opinie naszych widzów (11)

 • 10,0/ 10

  Doskonały, nieprzewidywalny…

  be.....@....pl / 16 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, ciekawa, nowoczesna interpretacja

  ka.....@gm...il.com / 09 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Niesamowity spektakl, dociera do wyobrazni wszystkii zmysłami

  ka.....@in...ia.eu / 07 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Gorąco polecam, nigdy wcześniej nie byłam na tego rodzaju spektaklu, całość rewelacja.

  pa.....@in...ia.pl / 15 czerwca 2022

 • 9,0/ 10

  Bardzo fajna forma spektaklu!

  ma.....@gm...il.com / 09 listopada 2022

 • 9,0/ 10

  Świetny! Bardzo dobry Czachor! Świetny dźwięk. Ironiczne, zabawne i mimo poważnego tematu, nieprzytłaczające. Obejrzeliśmy całą rodziną i wszyscotkim sięę podobało.

  si.....@gm...il.com / 05 czerwca 2022

 • 8,0/ 10

  Spektakl ciekawy i niebanalny. Szczególnie interesujące wydaje się użycie wielu sprzętów, które aktywują wiele bodźców u widza.

  Al.....@gm...il.com / 08 listopada 2022

 • 8,0/ 10

  Sztuka świetnie zrealizowana od strony technicznej. Zastosowanie cyfrowych rozwiązań dźwiękowych przekłada się na naprawdę niesamowite wrażenia. Super pomysł. Gęstość atmosfery dopełnia rewelacyjna gra aktorska - zwłaszcza męskiej części obsady. Teatr przez wielkie "T". Bonusowa końcówka z kolei raczej zbędna, bym powiedział, ale to oczywiście niech każdy oceni sam. Tak czy inaczej, sztuka zdecydowanie z kategorii tych, które warto zobaczyć.

  ad.....@gm...il.com / 08 września 2021

 • 7,0/ 10

  Doskonała muzyka Dominika Strycharskiego.

  ma.....@....pl / 09 listopada 2022

 • 5,0/ 10

  Zdecydowanie za dużo osób, sceny plenerowe były po prostu... Niewidoczne. Tłum wszystko zasłaniał, ludzie się przepychali żeby cokolwiek zobaczyć.

  a-.....@....pl / 17 listopada 2022

 • 3,0/ 10

  Gra aktorska powiedzmy że ok, efekty dźwiękowe super, naprawdę ciekawie zrobione. Ale poza tym męczyłam się na tym spektaklu. Mnóstwo bodźców, zbyt dużo sztucznego dymu (niektórzy kasłali, zasłaniali usta), mnóstwo wszystkiego. Nie dało się chwilami skupić na tekście, tyle działo się na scenie. Na widowni głównie licealiści, współczuję, jeśli będą musieli napisać recenzję:) Sztuka nie była łatwa, ale sposób w jaki została przedstawiona, w mojej opinii bardzo dużo jej odebrał. Nie wiem czym był monolog Czachora na samym początku, trwał zbyt długo, bez ładu i składu, nie było w nim żadnej wartościowej treści. Tak samo w ostatniej, 'dodatkowej scenie'. Ja jestem zawiedziona. Liczyłam na spektakl na poziomie, z nowoczesnymi efektami dźwiękowymi, a otrzymałam przekombinowany performance. Dwugodzinny:)

  pa.....@gm...il.com / 09 listopada 2022

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20, Warszawa

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.