Co gryzie Gilberta Grape’a - zdjęcie Co gryzie Gilberta Grape’a - zdjęcie Co gryzie Gilberta Grape’a - zdjęcie Co gryzie Gilberta Grape’a - zdjęcie Co gryzie Gilberta Grape’a - zdjęcie Co gryzie Gilberta Grape’a - zdjęcie Co gryzie Gilberta Grape’a - zdjęcie Co gryzie Gilberta Grape’a - zdjęcie Co gryzie Gilberta Grape’a - zdjęcie Co gryzie Gilberta Grape’a - zdjęcie Co gryzie Gilberta Grape’a - zdjęcie

Co gryzie Gilberta Grape’a

Na podstawie powieści Petera Hedgesa.

– Coś nie tak w domu?

– W domu zawsze jest coś nie tak.

[„Co gryzie Gilberta Grape'a”, Peter Hedges]

Każdy z nas ma ciało. Każdy z nas ma też rodzinę. Bardziej lub mniej kompletne, lepiej lub gorzej funkcjonujące. Zawsze jednak będące strukturami, które z całym dobrodziejstwem inwentarza pozycjonują nas w społeczeństwie od pierwszego dnia życia. Grape’owie to specyficzna rodzina o specyficznych ciałach. Ellen przechodzi okres buntu i dojrzewania, Arnie ma zespół Downa i ciągle gdzieś się chowa, Amy nigdy nie odpoczywa, Bonnie nosi swoje grube ciało niczym pancerz, Gilbert pragnie tylko świętego spokoju, Albert zaś nie żyje. I jakoś mija im dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, od śniadania do kolacji, od urodzin do kolejnych.

„Co gryzie Gilberta Grape'a” to przypowieść na styku dramatu ciała i dramatu rodziny, próba przyjrzenia się życiu, w którym miłość zniknęła pod warstwą uwikłania, bólu i traumy. Czy całkowicie?

Sięgamy po kultową powieść Petera Hedgesa, żeby odkryć jaką prawdę opowiada potraktowana z troską i uważnością prosta historia rodzinna. Prawdę, a nie nasze wyobrażenie o niej.

Dzięki zaangażowaniu ekspertek z przestrzeni niepełnosprawności i grubości, a także superwizorki procesu, szukamy opartych na reprezentacji form realizacji teatralnej. Zadajemy pytanie o godność tych, którzy swojej odmienności od normy nie mogą schować do kieszeni.

Czy we współczesnym teatrze jest miejsce na crip – wyzwolenie osób z niepełnosprawnością oraz grubancypację – wyzwolenie osób o grubym ciele? Czy to się może w ogóle udać?

Czy Grape’owie mają jeszcze szansę?

Spektakl „Co gryzie Gilberta Grape'a” w reżyserii Karoliny Kowalczyk i z dramaturgią Natalii Królak, to ich wspólny projekt w ramach inicjatywy „Zmiana – Teraz!”, czyli międzynarodowego programu edukacyjnego, którego liderką jest Akademia Teatralna w Warszawie. Celem jest opracowanie nowych propozycji kształcenia i praktyk teatralnych, opartych na zasadach demokratycznych, podmiotowych i zespołowych (niekiedy odległych od tradycyjnego modelu nauczania), odpowiadających na dynamiczne przekształcenia społeczne i zmieniające się warunki pracy w kulturze, uwzględniających przeobrażenia, które zachodzą w środowisku teatralnym po pandemii. Istotnym elementem programu jest realizacja spektakli młodych twórców, powstałych we współpracy z renomowanymi warszawskimi teatrami, bazująca na efekcie synergii: wymianie dobrych praktyk i wzajemnym uczeniu się.

***

Spektakl dla widzów od 15. roku życia. W spektaklu pojawiają się sceny przemocy fizycznej. Ponadto, w socjolekcie niektórych postaci, występują przemoc słowna i wulgaryzmy.

***

Spektakl powstał w ramach projektu „Zmiana – Teraz!”, realizowanego przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Na scenie występuje Aleksandra Bożek, Michał Jarmicki, Andrzej Kłak, Daniel Krajewski, Natalia Lange.

Czas trwania: 90 minut

Twórcy

reżyseria – Karolina Kowalczyk

adaptacja – Natalia Królak i Karolina Kowalczyk

dramaturgia – Natalia Królak

scenografia i kostiumy – Bartłomiej Dominik Bonawentura Kruk

rzeźby – Julia Tymańska

muzyka – Jakub Buchner

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20

http://www.powszechny.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.