Bieguni - zdjęcie Bieguni - zdjęcie Bieguni - zdjęcie Bieguni - zdjęcie Bieguni - zdjęcie Bieguni - zdjęcie Bieguni - zdjęcie

Średnia ocena

24 oddanych głosów

8,5 / 10

Bieguni

Książka Tokarczuk zdobyła literacką Nagrodę Nike oraz Międzynarodową Nagrodę Bookera. To bogaty zbiór pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści, zarówno współczesnych, jak i historycznych. Tokarczuk obserwuje ludzi w ruchu oraz ludzi dążących do unieruchomienia życia przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał.

Michał Zadara, laureat paszportu „Polityki” oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego, odnajduje w „Biegunach” innowacyjny sposób opowiadania, pozwalający opisać doświadczenie ludzkie w sposób autentyczny.

„Olga Tokarczuk opisała – mówi reżyser – życie, które daje szansę na uchwycenie sensu, ale ta szansa znika, i znowu topimy się w chaosie. Ale jednak ta szansa była, i nas dalej prowadzi przez chaos, z nadzieją, że gdzieś, na końcu pielgrzymki, znajdziemy odpowiedzi”.

Olga Tokarczuk dołącza do grona klasycznych autorów, których dzieła interpretował w ostatnich latach Michał Zadara: Mickiewicza, Sofoklesa, Eurypidesa, Słowackiego, Brechta czy autorów Biblii… „Książki Olgi Tokarczuk to rodząca się przed naszymi oczami nowa klasyka nowej epoki – świata, który na dobre już odmówił nam spójności. I ta spójność już nawet nie jest przedmiotem tęsknoty; oswajamy się z rozpadem”

– dodaje reżyser.

Pokaz work in progress odbył się 5 grudnia 2020 r., w ramach festiwalu teatralnego Boska Komedia (w wersji online na platformie Play Kraków).

Na scenie występują między innymi Sylwia Achu, Arkadiusz Brykalski, Mamadou Góo Bâ, Wiktor Loga-Skarczewski, Karina Seweryn, Ewa Skibińska.

Czas trwania: 160 minut

Zwiastuny

Twórcy

reżyseria – Michał Zadara

adaptacja – Michał Zadara, Barbara Wysocka

scenografia – Robert Rumas

projekcje wideo – Artur Sienicki, Michał Zadara, Barbara Wysocka

kostiumy – Julia Kornacka i Kornelia Dzikowska

reżyseria światła – Piotr Pieczyński, Michał Zadara

konsultacje choreograficzne – Tomasz Wygoda

asystenci reżysera – Karolina Pawłoś oraz Maksymilian Nowak (Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie)

inspicjentka – Iza Stolarska

Opinie naszych widzów (8)

  • 10,0/ 10

    Świetny spektakl, formuła to szereg scen , które nie koniecznie , na pierwszy rzut oka ze sobą są powiązane , co zresztą potwierdza autorka , ale z szerszej perspektywy ocena jak najbardziej pozytywna .Warto obejrzeć .

    ma.....@....pl / 21 lipca 2022

  • 10,0/ 10

    Wspaniały, niesamowity spektakl, który daje dużo do myślenia, łączy różne style, gatunki, epoki. Gra aktorska na wysokim poziomie. Polecam choć zapewne nie dla osób, które idą do teatru wyłącznie dla rozrywki.

    em.....@....pl / 12 lipca 2022

  • 10,0/ 10

    Wspanialy soektakl, troche ciezki, ale warto bylo zobaczyc zmagania wspanialych aktorow z tekstem. Polecam . No i niesamowity teatr i jego atmosfera . :-)

    ja.....@in...ia.eu / 11 lipca 2022

  • 10,0/ 10

    Z wielka przyjemnościa dziele się moja opinia ....napisze krótko było cudownie.....dla takich chwil warto życ!!!! Bardzo dziękuję:-)

    ma.....@....pl / 10 lipca 2022

  • 10,0/ 10

    Byłam ciekawe jak można przenieść Biegunów do teatr, jestem b pozytywnie zaskoczona, oceniam b dobrze, ciekawa interpretacja, swietna scenografia i oprawa muzyczna no i aktorzy!

    lu.....@ho...il.com / 30 października 2021

  • 10,0/ 10

    Jeden z najlepszych spektakli pod wzgledem wykonania, profesjonalizmu, przygotowania i oczywiście gry aktorskiej. Spektakl długi, ale absolutnie nie jest nużący i paradoksalnie ten czas mija w mgnieniu oka. Bardzo polecam, naprawdę warto skorzystać z możliwości przeżycia tego dzieła.

    as.....@....pl / 04 marca 2021

  • 9,0/ 10

    Bardzo dobry, wciągający, świetnie zagrany, przeplatające się często oderwane od siebie maksymalnie opowieści tworzą razem spójną i niezwykle ciekawa barwna mozaikę. Polecam!

    be.....@....pl / 30 maja 2021

  • 7,0/ 10

    Uważam, że przedstawienie było świetne reżysersko. "Bieguni" to nie jest łatwa książka do przełożenia na scenę. Można dyskutować o wyborze fragmentów ("Lekcja anatomii" świetna, wątek Chorwacki słabszy), ale generalnie to świetna adaptacja. Aktorsko była natomiast słabsza. Momentami grana jak na konkursie recytatorskim. Aktorzy robią pauzy w dziwnych miejscach, zacinają się. Trzeba przyznać, że to jest trudny do zapamiętania i zagrania tekst, ale artykulacyjnie mógłby być lepszy.

    ms.....@gm...il.com / 01 stycznia 2022

Teatr Powszechny - Adres i dojazd

ul. Jana Zamoyskiego 20

http://www.powszechny.com/

Kup bilet