Wujaszek Wania - zdjęcie Wujaszek Wania - zdjęcie Wujaszek Wania - zdjęcie

Średnia ocena

68 oddanych głosów
840 zainteresowanych osób

8,5 / 10

Wujaszek Wania

„Wujaszek Wania” bez skreśleń. Słowo po słowie. Ivan Wyrypajew pozwala Autorowi, by przemówił sam w swoim imieniu. Od początku do końca, traktując tekst jak nienaruszalną partyturę, opowiada historię, która zdarzyła się w wiejskiej posiadłości Wojnickich, między przybyciem a wyjazdem profesora Sieriebriakowa i jego pięknej żony Heleny.

Między słowami ukryta jest, drobiazgowo zbudowana, opowieść o epoce, która przeminęła, o ludziach, których już nie ma... Ale został język teatralny, który się nie wyczerpał, nie zestarzał. Czechow ukazując powierzchnię życia, daje obraz głęboki i pełen namiętności. Obraz, który nie wymaga uwspółcześniania, by był współczesny.

Iwan Wyrypajew o wystawianiu Czechowa:

Chciałbym stworzyć piękny, nowoczesny spektakl kostiumowy, w którym dochodzi do spotkania widza z oryginalnym dziełem autora, co w dzisiejszej rzeczywistości teatralnej jest rzadkością. Spektakl barwny i wyrazisty, na którym widzowie będą mogli zachwycić się i poobcować z klasycznym tekstem, prawdziwym dziełem sztuki. Tak powstanie nowoczesna opowieść o prawdzie, miłości i duchowości we współczesnym świecie. Historia o zagubieniu, nieporozumieniach i poczuciu niespełnienia. Czechow stawia wciąż aktualne pytania o rozczarowania dotyczące miłości, wyznawanych ideałów, wierności i wszelkiego rodzaju marzeń, które z biegiem czasu zmieniają się i nikną.

Mam wrażenie, że podążanie za tradycją jest dziś największą awangardą.

Iwan Wyrypajew – jeden z najbardziej intrygujących twórców współczesnego teatru. Jego sztuki grane są prawie we wszystkich krajach Europy. Wielokrotnie nagradzany, laureat m.in. Paszportu Polityki "za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją, za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu". Wyjątkowość twórczości Wyrypajewa polega na unikalnym połączeniu głębokich duchowych tematów z pełną wdzięku narracją dostępną szerokiemu gronu widzów. Dramaty Wyrypajewa są zabawne, błyskotliwe i piękne. O jego twórczości krytycy piszą, że jest jak połączenie estetyki Quentina Tarantino i Andrieja Tarkowskiego, a teatralny świat okrzyknął go współczesnym Czechowem.

Na scenie występują między innymi Maciej Stuhr jako Michaił Astrow, Andrzej Seweryn jako Aleksander Serebriakow, Magdalena Różczka jako Helena, Karolina Gruszka jako Helena, Teresa Budzisz-Krzyżanowska jako Maria Wojnicka, Dariusz Chojnacki jako Iwan Wojnicki.

Czas trwania: 120 minut
Źródło zdjęcia: fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

Zwiastuny

Realizacja

Autor: Antoni Czechow

Przekład: Jarosław Iwaszkiewicz

Reżyseria: Iwan Wyrypajew

Scenografia: Anna Met

Kostiumy: Katarzyna Lewińska

Reżyser światła: Sergei Vasilev

Muzyka: Jacek Jędrasik

Muzyka: Marek Kępa

Asystentka reżysera: Katarzyna Zbrojewicz

Asystent reżysera: Michał Rogalski

Suflerka: Małgorzata Ziemak

Opinie naszych widzów (18)

 • 10,0/ 10

  Wspaniała obsada, gra aktorska, imponująca scenografia. Temat bardzo współczesny:)

  m......@di...es.com / 01 października 2020

 • 10,0/ 10

  Maciej Stuhr <3

  we.....@gm...il.com / 11 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobra gra aktorska - ładna scenografia - polecam

  ja.....@gm...il.com / 29 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Przepiękny spektakl, znakomite aktorstwo!

  j......@co...se.org / 19 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Wszystko na najwyższym poziomie. Wszystko

  ag.....@gm...il.com / 19 grudnia 2018

 • 10,0/ 10

  super zagrane

  bi.....@su...ki.net / 18 czerwca 2018

 • 10,0/ 10

  Tekst Czechowa jest wciaz aktualny. Wystarczy pieknie go piwiefziec w bardzo dobrych dekoracjach i trudno potem o tym spektaklu zapomniec.

  te.....@gm...il.com / 16 czerwca 2018

 • 10,0/ 10

  Gwiazdorka obsada spektaklu to jedna z mocnych stron tego spektaklu, wspaniała gra Andrzeja Seweryna Macieja Stuhra Magdaleny Różczki, piękna scena i rekwizyty, GORĄCO POLECAM!!

  ko.....@....pl / 25 marca 2018

 • 10,0/ 10

  Spektakl świetny. Niestety miałam tylko miejscówkę na balkonie, gdzie słychać słabo i widać z góry. Jeżeli ktoś ma szansę na kupienie bilety na dole, to zalecam. Coś za coś. Miejscówka kupiona w dniu spektaklu, niedroga ale jakość odbioru adekwatna do miejsca.

  at.....@ga...ta.pl / 05 lutego 2018

 • 9,0/ 10

  Refleksja o naturze człowieka okraszona humorem sytuacyjnym i słownym. Fenomenalna gra aktorska. Przemiłe dwie godziny w Teatrze Polskim w Warszawie!

  ma.....@ya...oo.ca / 01 października 2020

 • 9,0/ 10

  piękna scenografia (ach ten las!) i gra aktorów, szczególnie urzekający Pan Maciej Stuhr spektakl nie był jakiś nowatorski, raczej wierny Czechowowi, natomiast bardzo przyjemny w odbiorze w niedzielne popołudnie dziekuje!

  al.....@me...fe.pl / 28 maja 2018

 • 8,0/ 10

  Świetny spektakl, genialna gra aktorska, piękna scenografia, dobra muzyka, momentami nudnawe.

  Ko.....@gm...il.com / 18 marca 2020

 • 8,0/ 10

  Wspaniała gra aktorów. Leniwa atmosefera rosyjskiej wsi w czterech aktach.

  pa.....@po...ta.onet.pl / 30 marca 2019

 • 6,0/ 10

  Nie polecam kupowania wejsciowek w tym teatrze, mimo ze sa wolne miejsca na sali, osoby z wejsciowkami sa wysylani na sama gore balkonow pod sufit, skad prawie nic nie widac...

  ja.....@ma...il.ru / 07 maja 2018

 • 5,0/ 10

  Wejściówkowicze nie byli wpuszczani na parter. A z wysokiego balkonu kompletnie nie było nic widać ani słychać! Ciężko więc ocenić jakość samego spektaklu...

  ma.....@....pl / 29 marca 2019

 • 5,0/ 10

  Najlepsi aktorzy tego spektaklu to: Pani Anna Nechrebecka i Pan Andrzej Seweryn. Z przyjemnością ich słuchałem, ponieważ tylko oni byli słyszalni. Wielkie aktorstwo, znakomite role, wiedziałem, dlaczego Oni i po co, byli na scenie. Z poważaniem jerzy ogrodnicki /aktor -- emeryt/

  og.....@gm...il.com / 09 grudnia 2018

 • 5,0/ 10

  Piękna scenografia sztuka pasująca do czasów współczesnych, gra aktorów odpowiednia do przedstawienia aby nie urazić

  bu.....@ga...ta.pl / 09 grudnia 2018

 • 5,0/ 10

  Wrażenia niestety mocno średnie, nie tyle z powodu samego spektaklu ile warunków w jakich mogłem go oglądać. Nigdy wcześniej nie byłem w Teatrze Polskim na wejściówkę zamiast biletu i nie jest to dobry pomysł. Z wejściówką dostaje się miejsce na najwyższym balkonie, pod samą kopułą teatru. Wysoko, daleko od sceny, widać w zasadzie postacie a nie aktorów. Niby wszystko słychać ale też bez komfortu. W tej sytuacji trudno w ogóle mówić o ocenie gry aktorskiej, trudno wczuć się w atmosferę spektaklu. Szkoda. Nie ma więc drogi na skróty i spontaniczne decyzje raczej się tu nie sprawdzą. Trza wszystko zaplanować i zarezerwować miejsce w dolnej części widowni. Inaczej nie ma to większego sensu niestety.

  pj.....@gm...il.com / 25 marca 2018

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.