"Wesele" ze zwiedzaniem Teatru Polskiego

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego jest jednym z najważniejszych dwudziestowiecznych polskich utworów dramatycznych. Dowodem tego jest fakt, że od 1901 roku inscenizowano je już blisko 200 razy – w teatrach dramatycznych, Teatrze Telewizji, Teatrze Polskiego Radia.

Każda kolejna inscenizacja "Wesela" wywołuje dyskusje o tym kiedy, jak i czy w ogóle wystawiać dramat Wyspiańskiego. Nie mamy wątpliwości, że wystawiać należy i warto. Nie dla honoru domu, ale z potrzeby ożywiania najznakomitszych tekstów polskiej kultury, nie tylko dla podtrzymania tradycji, ale dla nadawania znakomitemu dziełu Wyspiańskiego nowych znaczeń, bo między realnością a poezją tego dramatu toczy się nieustająca dyskusja o nas samych.

W Teatrze Polskim w Warszawie wystawiono "Wesele" czterokrotnie – sięgali po nie znakomici reżyserzy: Aleksander Zelwerowicz w latach dwudziestych, Jerzy Rakowiecki w 1961 roku i dwukrotnie Kazimierz Dejmek w roku 1984 i 1991. Premiera spektaklu w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego odbędzie się w 102 rocznicę otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie.

Fałszuje się dziś Wyspiańskiego – tak, jak fałszowało się i fałszuje romantyków, udusić się usiłuje go kadzidłami, sprawia się nad jego grobem tryumf masek. Kto rozumie Wyspiańskiego – ten wie, że cała jego twórczość jest bolesnym dopracowywaniem się narodowej duszy.

– Stanisław Brzozowski –

Na scenie występują między innymi Jerzy Schejbal jako Żyd, Agata Myśliwiec jako Panna Młoda, Joanna Trzepiecińska jako Gospodyni, Marcin Kwaśny jako Poeta/ Rycerz, Lidia Sadowa jako Panna Młoda, Paweł Krucz jako Jasiek.

Czas trwania: 100 minut

Obsada

Agata Myśliwiec - zdjęcie

Agata Myśliwiec
Panna Młoda

Marcin Kwaśny - zdjęcie

Marcin Kwaśny
Poeta/ Rycerz

Lidia Sadowa - zdjęcie

Lidia Sadowa
Panna Młoda

Szymon Kuśmider - zdjęcie

Szymon Kuśmider
Pan Młody/ Hetman

Andrzej Seweryn - zdjęcie

Andrzej Seweryn
Gospodarz/ Wernyhora

Piotr Cyrwus - zdjęcie

Piotr Cyrwus
Czepiec/ Upiór

Jarosław Gajewski - zdjęcie

Jarosław Gajewski
Dziennikarz/ Stańczyk

Realizacja

Autor: Stanisław Wyspiański

Reżyseria i inscenizacja: Krzysztof Jasiński

Współpraca scenograficzna: Sławomir Czyż

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.