Miny polskie - zdjęcie Miny polskie - zdjęcie Miny polskie - zdjęcie Miny polskie - zdjęcie Miny polskie - zdjęcie

Średnia ocena

9 oddanych głosów
24 zainteresowanych osób

6,3 / 10

Miny polskie

Scenariusz autorstwa Tadeusza Nyczka i Mikołaja Grabowskiego oparty jest na „Wyzwoleniu” i „Legionie Stanisława” Stanisława Wyspiańskiego, „Opisie obyczajów za panowania Augusta III” Jędrzeja Kitowicza, „Pamiątkach Soplicy” Henryka Rzewuskiego, utworach Witolda Gombrowicza: „Dziennikach”, „Ferdydurke”, „Operetce”, „Ślubie” oraz „Mimice” – XIX-wiecznym podręczniku dla aktorów autorstwa Wojciecha Bogusławskiego.

Miny polskie są próbą rozpoznania i opisania schematów, które organizują życie narodowe. Gesty, miny, pozy – gombrowiczowskie gęby, które przyprawiamy innym lub za którymi sami się chowamy. Życie narodu – społeczne, polityczne, artystyczne – od wieków w pętach obyczaju i konwenansu. Polska dawna i współczesna, które wzajemnie się w sobie przeglądają.

Mikołaj Grabowski od dawna interesuje się istotą czy też genem polskości. Odkrywa go w świadectwach kultury sarmackiej, szlacheckich gawędach i pamiętnikach, ale także w krytycznych przetworzeniach, polemikach czy nawet parodiach, jakim dawne tradycje i mentalność Polaków poddała nowoczesna literatura, zwłaszcza Gombrowicz. Z obu tych źródeł wyrosły tak znakomite przedstawienia Grabowskiego, jak „Pamiątki Soplicy” wg Henryka Rzewuskiego, „Trans-Atlantyk” wg Gombrowicza czy legendarny „Opis obyczajów…” wg ks. Kitowicza.

Miny polskie są kolejnym portretem naszej zbiorowości, jej „czerepu rubasznego” i „duszy anielskiej”. Stawiają pytanie o to, czy istnieje coś takiego, jak charakter narodowy i w czym on się przejawia. Co pozostaje w nas stałe i niezmienne mimo zmieniających się okoliczności historycznych.

Można więc powiedzieć, że jest to przedstawienie o odwiecznym przymusie strojenia min i „przyprawiania gęby”, jak to opisywał Gombrowicz. I o „robieniu Polski na każdym kroku i codziennie”, jak to ujmował Wyspiański. Gdzie pod tymi manifestacjami kryje się autentyczność Polaków? Oto pytanie.

Na scenie występują między innymi Maksymilian Rogacki jako Wyspiański, Joanna Halinowska jako Muza, Krystian Modzelewski jako Konrad, Jerzy Schejbal jako Starzec, Ewa Makomaska jako Kaznodzieja, Antoni Ostrouch jako Prymas.

Czas trwania: 105 minut
Źródło zdjęcia: fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

Zwiastuny

Realizacja

Scenariusz: Mikołaj Grabowski, Tadeusz Nyczek

Reżyseria i scenografia: Mikołaj Grabowski

Choreografia: Mikołaj Grabowski

Kostiumy: Katarzyna Kornelia Kowalczyk

Projekcje, światło: Michał Grabowski

Asystentka reżysera: Katarzyna Bocianiak

Suflerka: Małgorzata Ziemak

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Znakomita obsada! Genialny Wojciech Czerwiński i Piotr Cyrwus. Wielkie brawa również za scenografię. Dziękuję za wieczór, Agnieszka

  ag.....@gm...il.com / 15 marca 2018

 • 9,0/ 10

  Spektakl umiejętnie splata wątki historyczne ze współczesnymi, trafnie, choć w żartobliwy sposób, ukazując mentalność i przywary polskiej szlachty, jakże dzisiaj aktualne. Inteligentni widzowie łatwo dostrzegą ostrzeżenie przed powielaniem krótkowzrocznych i destrukcyjnych dla Polski decyzji klasy panującej. Świetna gra aktorska, tematyka bardzo aktualna, wzywająca do refleksji. Szczerze polecam Grzegorz

  1g.....@gm...il.com / 12 lutego 2018

 • 8,0/ 10

  Ciekawy pomysł, odrobinę stereotypowy w swojej wymowie.

  fe.....@gm...il.com / 02 lutego 2018

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet