Irydion - zdjęcie Irydion - zdjęcie Irydion - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos
7 zainteresowanych osób

7,0 / 10

Irydion

"Irydion" powraca na scenę Teatru Polskiego we współczesnym odczytaniu przez Andrzeja Seweryna. Do współpracy nad kształtem inscenizacji reżyser zaprosił uznanych twórców: Leszka Bzdyla, Magdalenę Maciejewską, Jacqueline Sobiszewski, Dorotę Kołodyńską. W główną rolę wcielił się Krzysztof Kwiatkowski. Partnerują mu m.in. Anna Cieślak, Jerzy Schejbal, Krystian Modzelewski, Olgierd Łukaszewicz, Marta Kurzak.

Dramat historyczno-filozoficzny Zygmunta Krasińskiego zaliczany jest do ścisłego kanonu literatury romantycznej. Napisany w latach 1834-1836, jest uznawany za największe, obok "Nie-Boskiej komedii" osiągnięcie autora w dziedzinie sztuki dramatycznej.

Spektakl Andrzeja Seweryna przywraca tym kwestiom właściwą rangę, pozwalając wybrzmieć im w formie spójnej, nowoczesnej inscenizacji odpowiadającej dynamiką współczesnemu kinu akcji. Do współpracy nad jej kształtem zaproszeni zostali twórcy, których charakterystyczny styl odciskał się wielokrotnie na kształcie najnowszego polskiego teatru. Wyobraźnia i talent Magdaleny Maciejewskiej i Jacqueline Sobiszewski pozwoliły stworzyć wizualny pejzaż upadku cywilizacji rzymskiej. Uniwersalizm wyobrażenia znaczy kubiczna scenografia, lśniąca w dymie i cieniach, skąpana w smugach żółci, w błękitach i odcieniach popiołu. Na tym tle, w oryginalnych rozwiązaniach plastycznych, akcję budują aktorzy, prowadzeni w zakresie ruchu scenicznego przez choreografa Leszka Bzdyla. Pejzaż dopełnia wykonywana na scenie muzyka Olo Walickiego, Macia Morettiego i Wacława Zimpla generowana przez muzyków, zarówno przy użyciu tradycyjnych instrumentów, jak i tak niecodziennych jak akwaria czy spieniacz do kawy.

"Irydion" oderwany od kontekstu historycznego czasu powstania dzieła, od klucza politycznych aluzji ukazuje dziś swoje uniwersalne treści: pytanie o potrzebę działania, o wartość jednostkowego czynu wobec nieuchronnego biegu dziejów, o wartość poświęcenia, które jest wynikiem buntu, a nie moralności. Inscenizacja nawiązuje do najgłębszych tradycji Teatru Polskiego, podejmując kwestie związane z kierunkiem myślenia o teatrze i repertuarze, zapoczątkowane premierowym pokazem "Irydiona", którym Arnold Szyfman inaugurował działalność Teatru w 1913 roku.

Spektakl przygotowany na jubileusz 100-lecia Teatru Polskiego w Warszawie.

Na scenie występują między innymi Krzysztof Kwiatkowski jako Irydion, Anna Cieślak jako Elsinoe, Jerzy Schejbal jako Masynissa, Krystian Modzelewski jako Heliogabal, Maksymilian Rogacki jako Aleksander Sewerus, Marcin Kwaśny jako Wiktor.

Czas trwania: 160 minut

Realizacja

Autor: Zygmunt Krasiński

Adaptacja: Andrzej Seweryn

Reżyseria: Andrzej Seweryn

Współpraca literacka: Anna Skuratowicz

Scenografia: Magdalena Maciejewska

Kostiumy: Dorota Kołodyńska

Stylizacja fryzur: Jaga Hupało

Muzyka: Olo Walicki

Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski

Ruch sceniczny: Leszek Bzdyl

Asystent reżysera: Anna Skuratowicz

Asystent scenografa: Maja Skrzypek

Inspicjent : Katarzyna Bocianiak

Sufler: Ewa Owsiak

Muzycy: Olo Walicki, Paweł Osicki

Opinie naszych widzów (1)

  • 7,0/ 10

    Zakończenie dramatu trochę psuło całość, ale za to należy mieć pretensje do Krasińskiego, adaptacja była bardzo udana. Ciekawe dekoracje, bardzo podobały mi się efekty wykorzystania światła, dymu i ognia. I dodatkowym smaczkiem był strój głównego bohatera - spodnie - przez Rzymian uważany za barbarzyński.

    da.....@gm...il.com / 20 stycznia 2017

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.