Dożywocie - zdjęcie Dożywocie - zdjęcie Dożywocie - zdjęcie Dożywocie - zdjęcie

Średnia ocena

35 oddanych głosów
117 zainteresowanych osób

6,6 / 10

Dożywocie

"Dożywocie" to jedna z trzech najlepszych komedii Fredry, ukazująca świat kapitału i kapitalistów. Jej głównymi bohaterami są ofiary wszechwładzy pieniądza: lichwiarz Łatka, nicpoń i hulaka Leon Birbancki oraz podupadający finansowo ziemianin Orgon. Motyw dożywocia, czyli stałych procentów od zdeponowanego majątku, stał się znakomitym kluczem do podwójnej intrygi – rzec można miłosnej i finansowej.

Łatka, wszedłszy w posiadanie dożywocia Birbanckiego, staje się jego tajemniczym aniołem stróżem. Wiedząc, że śmierć podopiecznego pozbawiłaby go zysków, nie szczędzi zabiegów by uchronić swoją żywą lokatę przed zgubnymi skutkami hulaszczego życia. Jednocześnie widząc marność swych starań, próbuje zbyć dożywocie innemu lichwiarzowi – Twardoszowi, któremu zachwala zdrowie i kondycję Birbanckiego niczym najlepszy produkt bankowy gwarantujący długofalowe, pokaźne zyski.

Równolegle ze sprawami biznesowymi Łatka prowadzi swoje sprawy uczuciowe. Planuje rozkochać w sobie i skłonić do małżeństwa Rózię – córkę Orgona. Sądzi, że dziewczyna, rozumiejąc zasady, które rządzą światem, pójdzie za niego, by ratować tonącego w długach ojca.

Ostatecznie żadna z inwestycji Łatki nie przynosi oczekiwanego zwrotu.

Dla Filipa Bajona, który wielokrotnie realizował klasykę polską w kinie, teatrze i telewizji, "Dożywocie" jest opowieścią nie o jednym, a o wielu wilkach z Wall Street – ludziach którzy mogli mieć wszystko, mieli niemal wszystko i wszystko stracili, ponieważ myśląc, że kochają życie kochali tylko pieniądze.

Na scenie występują między innymi Piotr Cyrwus jako Orgon, Marta Dąbrowska jako Makler, Piotr Bajtlik jako Makler, Wojciech Czerwiński jako Makler, Krzysztof Kwiatkowski jako Leon Birbancki, Paweł Krucz jako Filip.

Zwiastuny

Realizacja

Autor: Aleksander Fredro

Reżyseria: Filip Bajon

Scenografia: Anna Wunderlich

Kostiumy: Dorota Roqueplo

Światło: Mirosław Poznański

Asystent reżysera: Przemysław Pawlicki

Inspicjent: Przemysław Pawlicki

Sufler: Małgorzata Ziemak

Opinie naszych widzów (11)

 • 10,0/ 10

  Spektakl świetny, wspaniała gra aktorów:)

  sy.....@....pl / 19 listopada 2016

 • 10,0/ 10

  jestem zachwycona!

  ka.....@ya...oo.pl / 07 listopada 2016

 • 10,0/ 10

  Jarosław Gajewski skradł moje serce

  be.....@gm...il.com / 04 lutego 2016

 • 8,0/ 10

  Świetne kreacje aktorskie Piotra Cyrwusa i Krzysztofa Kwiatkowskiego. Bardzo wysoko oceniam scenografię. Trochę mnie rozczarował J. Gajewski. Jego ekspresja wymowy powodowały, że w dalszych rzędach wypowiadane przez niego kwestie były niezrozumiałe, zlewały się akustycznie.

  ko.....@in...ia.pl / 05 listopada 2016

 • 8,0/ 10

  Sztuka bardzo przyjemna, dobry poziom rozrywki.

  sl.....@gm...il.com / 13 marca 2016

 • 8,0/ 10

  Bardzo przyjemna sztuka, dobrze zagrana.

  an.....@po...ta.onet.pl / 09 lutego 2016

 • 8,0/ 10

  Interesujące przedstawienie dramatu Fredry we współczsnej scenografii świata giełdy i maklerów. Na minus zapisałbym słabą akustykę sali, co powodowało , że i tak zawiłe dialogi były jeszcze mniej zrozumiałe.

  ar.....@....pl / 03 lutego 2016

 • 7,0/ 10

  wspaniały i charyzmatyczny Piotr Cyrwus, reszta ekipy też daje radę, tekst Fredry zyskuje nowy blask w nowoczesnej scenografii giełdy papierów wartościowych, brawa za odwagę !

  ge.....@gm...il.com / 03 lutego 2016

 • 5,0/ 10

  Klasyczny Fredro ze współczesnością w tle nie do końca chyba jednak potrzebuje aż tak dosadnej oprawy żeby przemówić do współczesnego inteligentnego widza, przy założeniu że przed spektaklem przeczytał chociaż jego krótkie streszczenie i widział na co w ogóle idzie... Świetna gra aktorska głównego bohatera (w takiej młodzieży jest przyszłość teatru).

  ur.....@in...ia.pl / 10 lutego 2016

 • 3,0/ 10

  Spektakl raczej przygnębiający. Aczkolwiek stworzona atmosfera, jako dodatek do fabuły, dobrze ilustruje stan, w którym niestety wielu ludzi żyje, a którego nigdy nie chciałabym doświadczyć. Stan pożądania bogactwa, stan związanego z tym strachu, zakłamania, ucieczki w alkohol i próżne życie.

  do.....@....pl / 04 lutego 2017

 • 3,0/ 10

  Populizm, odsłanianie wad człowieka w sztuczny sposób, ku uciesze gawiedzi. Główny bohater Pan Ładka nieradzący sobie z wysokością swojego zadania oraz wysokością (wymiarami widowni) - w ostatnich rzędach słowa niedo - odróżnienia. Lepiej zainwestować w porządnie przygotowaną sztukę, niż płacić grosze za oglądanie tej farsy.

  pi.....@....pl / 21 marca 2016

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet