Burza - zdjęcie Burza - zdjęcie Burza - zdjęcie Burza - zdjęcie

Średnia ocena

16 oddanych głosów
48 zainteresowanych osób

6,6 / 10

Burza

„Burza”, zaliczana do gorzkich komedii, uznawana jest za szekspirowskie pożegnanie z teatrem. Napisana w 1611 roku pozostaje do dziś jedną z najbardziej lubianych sztuk dramatopisarza.

Za czasów Szekspira była echem powszechnej wiary w moc czarów, wyrazem fascynacji światem nadprzyrodzonym, ale też światem realnym, którego granice poszerzały kolejne odkrycia geograficzne. W czasach postimperialnych wykorzystywano ją do obnażenia i potępienia okrucieństw kolonializmu. Dziś staje się przyczynkiem do rozważań o naturze władzy, sile wyobraźni, istocie szczęścia, miłości, zdrady i przebaczenia, ale też o relacjach łączących twórcę, dzieło i jego odbiorców.

Celem dramatu jest przemówić do dusz ludzkich głębi i zarazem odkryć ich lęk gołębi, przed żywiołem, rewolucją, walką, siłą natury i sztuki – burzą.

Obok miłosnej paplaniny Mirandy i Ferdynanda, dowcipnego spierania się Trynkula i Stefano, filozoficznych wynurzeń Prospera, sztuka kryje w sobie cień niepokoju, przywodząc niejasne przeczucie istnienia niepokojących, mrocznych sił rządzących ludzkimi uczuciami.

Alonso – król Neapolu, jego brat Sebastian i syn Ferdynand wraz z dworem, powracają statkiem z Tunisu, gdzie uczestniczyli w zaślubinach córki Alonsa z tamtejszym władcą. Na pokładzie statku jest również Antonio, zasiadający na tronie Mediolanu po tym, jak 12 lat temu wygnał z kraju prawowitego króla - swego brata Prospera. Nikt nie wie, że Prospero i jego córka Miranda, wysłani na pewną śmierć, dobili do brzegów niewielkiej wyspy, gdzie Prospero sprawuje władzę nad duchem Arielem i kalekim, półdzikim Kalibanem. Dowiedziawszy się o przepływającym w pobliżu wyspy statku Alonsa, Prospero obmyśla zemstę - rozkazuje Arielowi by wywołał burzę…

Na scenie występują między innymi Ewa Makomaska jako Alonso, Marcin Jędrzejewski jako Sebastian, Lidia Sadowa jako Ariel, Krystian Modzelewski jako Kapitan, Szymon Kuśmider jako Trynkulo, Piotr Cyrwus jako Kaliban.

Realizacja

Przekład – PIOTR KAMIŃSKI

Redakcja naukowa przekładu – dr hab. ANNA CETERA

Reżyseria – DAN JEMMETT

Dekoracje – DICK BIRD

Kostiumy – SYLVIE MARTIN-HYSZKA

Reżyser światła – ARNAUD JUNG

Opracowanie muzyczne – DAN JEMMETT

Asystenci reżysera – PRZEMYSŁAW PAWLICKI, MAKSYMILIAN ROGACKI

Asystent kostiumografa – KATARZYNA NOCUŃ

Asystent reżysera światła – PHILIPPE CHAUVIN

Tłumacz reżysera – KATARZYNA ZIMNOCH

Tłumacz scenografa – FRANCISZKA SADY

Inspicjent – KATARZYNA BOCIANIAK

Sufler – EWA OWSIAK

Opinie naszych widzów (4)

 • 9,0/ 10

  Seweryn był świetny!! Gra aktorska na wysokim poziomie

  ii.....@gm...il.com / 06 marca 2016

 • 8,0/ 10

  Świetny spektakl. Cieszę się, że kupiłam bilet. Gra aktorska pana Andrzeja Seweryna to poprostu coś niesamowitego! Wszystkim gorącą polecam !!

  ka.....@gm...il.com / 29 marca 2016

 • 6,0/ 10

  mimo wszystko Prospero potykając się na tekście przeszkadzał, od tej miary aktora, co pan Seweryn oczekiwałabym wystawania ponad młodych adeptów sztuki. A to oni byli biegli w warsztacie... niestety punkt w dół za Mirandę - Anna Cieślak - nietrafiona obsada

  mo.....@ga...ta.pl / 06 marca 2016

 • 4,0/ 10

  Spektakl przegadany. Poza tym kostiumy zaprojektowane w taki sposób że istotne postaci "zlewają się" i z nieco większej odległości trudno je rozróżnić i zapamiętać. Spektakl trudno się ogląda z miejsc "wejściówkowych" na najdalszych miejscach na balkonie. Czasem trudno dosłyszeć kwestie. Dobre aktorstwo, wspaniała rola "Ariela". Dobra pierwsza scena;)

  i......@gm...il.com / 05 marca 2016

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana - Adres i dojazd

ul. Kazimierza Karasia 2
Warszawa
tel. 22 826 92 76, bilety@teatrpolski.waw.pl

http://www.teatrpolski.waw.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.