Pasztety, do boju! - zdjęcie Pasztety, do boju! - zdjęcie Pasztety, do boju! - zdjęcie Pasztety, do boju! - zdjęcie

Średnia ocena

7 oddanych głosów

9,9 / 10

Pasztety, do boju!

Pasztety, do boju! Spektakl dla młodego widza.

Mirelle, Astrid i Hakima w internetowym plebiscycie zorganizowanym przez uczniów pewnej szkoły otrzymują tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, co oznacza, że zostały okrzyknięte najbrzydszymi dziewczynami w okolicy. Ktoś by się załamał, ktoś inny wykupił karnet na siłownię i od jutra zaczynał naprawę swojego wyglądu. Co robią trzy bohaterki bestsellerowej powieści Clementine Beauvais? Wsiadają na rowery i jadą na nich do stolicy, sprzedając po drodze paszteciki. W dodatku zabierają ze sobą poruszającego się na wózku inwalidzkim brata jednej z nich.

Opowieść o trzech nieustraszonych nastolatkach zwraca uwagę na tematy, które powszechnie dyskutowane są na szkolnych korytarzach. Mówi również o tych, o których w szkole raczej się milczy. Bez tabu, ale też bez histerii, z dużą dawką mądrego poczucia humoru spektakl opowiada o akceptacji własnego wyglądu, o podkręcanym przez koncerny wyścigu, kto włoży bardziej markowe ubrania, o zmieniającym się ciele nastolatka, o hejcie, prześladowaniu, internecie jako przestrzeni, nad którą nie można zapanować, a także o odwadze, przyjaźni i miłości – o tym jest ta historia.

Warszawski spektakl, poszerzony o rozbudowane wydarzenia edukacyjne, daje szansę i narzędzia do rozmowy na tematy, o których zbyt często się milczy. Dla młodzieży z kolei będzie to możliwość spotkania z (nie)idealnymi bohaterkami, usłyszenia o ich kompleksach i innych problemach związanych z akceptacją, zobaczenia, że można być nieidealnym w wymagającym idealności świecie. Inspirując się powieścią, ale także popularną wśród młodzieży muzyką (choćby twórczością zespołu The Dumplings) czy serialami „Fleabag”, „Sex Education”, „Derry Girls”, twórcy chcą stworzyć atrakcyjny dla nastolatków (i dorosłych) spektakl pełen muzyki, humoru, kolorów, a także elementów z ich codziennego życia. Spektakl, nie zapominający, że temat jest poważny… dlatego można się czasem do niego uśmiechnąć.

Powieść „Pasztety, do boju!” Clémentine Beauvais została wydana w Polsce przez Wydawnictwo Dwie Siostry w tłumaczeniu Bożeny Sęk.

Spektakl dla widzów i widzek w wieku od ... lat. Moglibyśmy napisać, że od 12 lat. Ale tak naprawdę powinniśmy napisać: "to skomplikowane". Dlaczego?

Bo wierzymy, że mówienie o samoakceptacji, walce z hejtem, o sile odwagi, przyjaźni i rodzinie jest mówieniem do każdej i każdego.

Na scenie występują między innymi Mirella Burcewicz, Magdalena Duszak, Ewa Sadowska, James Malcolm, Kamil Studnicki, Artur Chamski.

Czas trwania: 140 minut
Źródło zdjęcia: Bartek Warzecha

Twórcy

Adaptacja - Łukasz Zaleski

Reżyseria - Magdalena Miklasz

Scenografia i kostiumy - Justyna Elminowska

Reżyseria świateł - Monika Stolarska

Asystentka reżysera - Marlena Perkowska

Muzyka - Kuba Karaś/The Dumplings

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Super! Gra aktorska na super poziomie, świetnie się bawiłam, z córką 15 lat- polecam!

    ag.....@gm...il.com / 09 listopada 2023

  • 10,0/ 10

    Trafiony w punkt, córka była bardzo zadowolona

    an.....@gm...il.com / 30 października 2023

Teatr Komedia - Adres i dojazd

ul. Słowackiego 19a, Warszawa

http://www.teatrkomedia.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.