Świętoszek - zdjęcie Świętoszek - zdjęcie Świętoszek - zdjęcie Świętoszek - zdjęcie Świętoszek - zdjęcie Świętoszek - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów
15 zainteresowanych osób

5,7 / 10

Świętoszek

Współczesność przegląda się w klasyce. Mistrz obserwacji obyczajowej – Molier demaskuje hipokryzję religijną i naiwność mieszczaństwa, przestrzega przed manipulantami. Uczy – bawiąc, także dzisiejszego widza. Po tekst sięga aktorka i reżyserka Ewa Rucińska – absolwentka Wydziału Aktorstwa Dramatycznego w Cours Florent i INALCO w Paryżu, aktualnie studentka Wydziału Reżyserii Teatralnej krakowskiej PWST. Ma na koncie współpracę z francuskimi teatrami Ménilmontant, Folie, Aktéon, Manufacture des Abbesses, Funambule, Essaion, Instytutem Polskim w Paryżu czy Festiwalem OFF w Awinionie. Za swój debiutancki spektakl ”Bacasable” („Piaskownica” Michała Walczaka) otrzymała w 2013 roku nagrodę Jacques za najlepszy debiut reżyserski oraz pięć nominacji, w tym za najlepszą rolę żeńską. „Świętoszek” w Teatrze Żeromskiego jest jej polskim debiutem reżyserskim.

Na scenie występują między innymi Anna Antoniewicz, Magda Grąziowska, Justyna Janowska, Beata Wojciechowska, Bartłomiej Cabaj, Edward Janaszek.

Realizacja

Reżyseria: Ewa Rucińska

Scenografia: Natalia Kitamikado

Kostiumy: Ela Tolak

Muzyka: Wojciech Kostrzewa

Konsultacja wiersza: Małgorzata Kaczmarska

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Rewelacja!

  ri.....@....de / 13 marca 2018

 • 4,0/ 10

  Gra aktorska znakomita ale obraża to co dla każdej osoby wierzącej jest Święte. Dmuchanie dymem papierosowym w twarz Figury Maryi, dosłowne zestawienie postaci Tartuffe'a z biskupem a następnie papieżem, podstawianie infantylnego głosu Maryi w ironicznym dialogu z Tartuffem, zakładanie Jej maski na twarz i wrzucanie do śmietnika - wskazuje na brak zwyczajnej tolerancji dla uczuć tych, dla których życie duchowe i religijność nie sprowadza się do społecznych rytuałów i technik manipulacji. Od Reżysera oczekuje się wyczucia i taktu etycznego a nie tylko nieokiełznanej swobody twórczej, która notabene, może wynikać nie tylko ze świadomych i wolnych decyzji. Zapowiedzi Aktora-Zwiastuna aby odbierać spektakl bez skojarzeń, stają się niedorzeczne przy dosłowności jego wymowy.

  ku.....@....edu.pl / 09 marca 2018

 • 1,0/ 10

  Katastrofa

  ja.....@gm...il.com / 10 marca 2018

Teatr im. Stefana Żeromskiego - Adres i dojazd

Adres tymczasowy :
ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
KIELCE

http://www.teatrzeromskiego.pl

Kup bilet