Rewolucja zwierząt - zdjęcie Rewolucja zwierząt - zdjęcie Rewolucja zwierząt - zdjęcie Rewolucja zwierząt - zdjęcie

Średnia ocena

7 oddanych głosów

7,9 / 10

Rewolucja zwierząt

Minęło ileś lat od przewrotu w folwarku zwierzęcym – zwierzęta pod rządami Wieprza Alfa wiodą spokojne, pracowite życie – spichlerz jest do połowy pełny, prowadzą swoje gospodarstwo bez udziału ludzi, za to współpracują z ludźmi w kwestii maszyn i innych rzeczy, których same nie potrafią wyprodukować. Wieprz Alfa jest przekonany, że kolejny raz wygra wybory, bo zapewnił mieszkańcom ciepłą wodę w kranie.

Jednak pojawia się inny kandydat – Wieprz z zakrzywionym ogonkiem – który mówi zwierzętom, że spichlerz nie jest do połowy pełny, tylko do połowy pusty, że zwierzęta nie są wolne, bo ciągle współpracują z ludźmi, że nadal nie rozliczono poprzedniej rewolucji i straszy zwierzęta różnymi zagrożeniami. Obiecuje też zwierzętom, że jeśli go wybiorą, będą mogły jeść tyle, ile będą chciały, a psom obiecuje to, co mają plus to, co będą chciały. Dzięki obietnicom i eskalacji strachu wygrywa wybory. Nawet rozsądny głos osła, który pamięta poprzednią rewolucję zwierząt nic nie daje, ponieważ zostaje zakneblowany na rozkaz wieprza z zakrzywionym ogonkiem.

Nowy wódz zrywa kontakty z ludźmi, nie chce dać schronienia bezbronnym zwierzętom leśnym, które uciekają przed pożarem i lekceważy Białego Kruka apelującego o pokój i pomoc potrzebującym.

Po fazie rozdawania jedzenia nadchodzi jednak czas prawdziwych problemów z zapewnieniem bezpieczeństwa i żywności...

„Rewolucja zwierząt” to spektakl polityczny o nas dziś. Nas rozumianych na kilku płaszczyznach, bo ktoś może się dopatrzyć analogii między poszczególnymi zwierzętami i konkretnymi postaciami z życia publicznego w Polsce. Na kolejnym poziomie zwierzęta nie są konkretnymi osobami, ale grupami reprezentującymi różne poglądy, idee i działania - od partii politycznych, przez organy Unii Europejskiej po Watykan. Wreszcie widzimy schematy dotyczące światowej polityki.

Postacią odzwierciedlającą społeczeństwo jest Zawsze Milcząca Kura, która cały czas jest na scenie, ale nie może nic powiedzieć i nikt się z nią nie liczy.

Należy jednak pamiętać, że „Rewolucja zwierząt” nie odnosi się wyłącznie do bieżącej polityki, cytaty znane z przekazów medialnych są tylko dodatkiem do uniwersalnej opowieści o mechanizmach przejmowania władzy przez dyktatorów i narodowych radykałów, którzy dzięki populistycznym hasłom i obietnicom wyborczym przejmują władzę, po czym przestają respektować zasady demokracji. Spektakl świadomie prowokuje i przerysowuje tendencje, by przestrzec i skłonić do myślenia.

Mimo poważnego tematu w przedstawieniu nie zabraknie humoru, a gwarantuje to reżyseria Giovanny’ego Castellanosa, znanego z błyskotliwych spektakli, łączenia dowcipu i spraw ważnych.

Na scenie występują między innymi Agnieszka Castellanos-Pawlak jako Krowa, Agnieszka Giza jako Kanapowy Kot, Alicja Kochańska jako Puchacz, Aleksandra Kolan jako Koza, Irena Telesz-Burczyk jako Zawsze Milcząca Kura, Radosław Hebal jako Pies Rotwajler.

Obsada

Agnieszka Giza - zdjęcie

Agnieszka Giza
Kanapowy Kot

Irena Telesz-Burczyk - zdjęcie

Irena Telesz-Burczyk
Zawsze Milcząca Kura

Radosław Hebal - zdjęcie

Radosław Hebal
Pies Rotwajler

Marcin Kiszluk - zdjęcie

Marcin Kiszluk
Wieprzek z Krzywym Ogonkiem

Marcin Tyrlik - zdjęcie

Marcin Tyrlik
Wieprz Alfa

Michał Felczak - zdjęcie

Michał Felczak
Pies Bulterier (Studium Aktorskie) (gościnnie)

Realizacja

Reżyseria Giovanny Castellanos

Scenografia: Magdalena Gajewska

Muzyka: Marcin Rumiński

Ruch sceniczny: Filip Szatarski

Opieka wokalna: Maria Rumińska

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Spektakl świetny, co nie oznacza, że wszystkim się spodoba, bo jednak obnaża, w jaki sposób funkcjonuje nasze społeczeństwo, a zmierznie się z tym może nie być przyjemne.

    ub.....@gm...il.com / 14 stycznia 2017

  • 9,0/ 10

    Doskonały scenariusz.Subtelny i nieprzesadny w sugestiach. Polecam wszystkim jako nauka dyplomacji bez obrażania się. Mam tylko pytanie. Dlaczego kupując bilety przez internet miała do wyboru 8 miejsc, a okazało sie ,że na spektaklu było nieco ponad 60 widzów? ( policzyłam)

    ba.....@gm...il.com / 23 maja 2017

Teatr im. Stefana Jaracza - Adres i dojazd

1 Maja 4, Olsztyn

http://www.teatr.olsztyn.pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.