Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale - zdjęcie Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale - zdjęcie Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale - zdjęcie Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale - zdjęcie Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale - zdjęcie

Średnia ocena

19 oddanych głosów

7,8 / 10

Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale

"Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" to opera komiczna we dwóch aktach oryginalnie przez Wojciecha Bogusławskiego napisana z muzyką Jana Stefaniego, a właściwie singspiel, czyli śpiewogra inspirowana Mozartem i jego Uprowadzeniem z Seraju i Czarodziejskim fletem.

Wystawiona po raz pierwszy w 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie, i od tego momentu pojawia się regularnie na polskich scenach i w repertuarze opery narodowej, a przez Leona Schillera okrzyknięta została pierwszą operą narodową. Narodowość tego dzieła opiera się na próbie uchwycenia wiejskiego krajobrazu, na wesołych i rubasznych scenach gdzie Krakowiacy, śpiewając uprawiają ziemie i śpiewając biją się za nią. Miłość, intrygi, konflikt klanów, śpiew i taniec. Brzmi to prawie jak scenariusz na musical country albo polskie West Side Story. Bliższy nam aniżeli wydaje się na pierwszy rzut oka.

W spektaklu wykorzystano fragment sceny z filmu Andy'ego Warhola "Samotni kowboje" oraz cytaty z książek: Michała Rauszera "Bękarty pańszczyzny" i Mony Chollet "Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet".

Na scenie występują między innymi Tomasz Wysocki, Ewelina Cassette, Dorota Godzic, Lidia Bogaczówna, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Agnieszka Kościelniak.

Czas trwania: 120 minut

Zwiastuny

Twórcy

Autor: Wojciech Bogusławski

Reżyseria: Cezary Tomaszewski

Adaptacja i dramaturgia: Iga Gańcarczyk, Daria Kubisiak

Scenografia i kostiumy: Bracia - Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży

Muzyka: Jan Stefani

Aranżacje: Tomasz Leszczyński

Opinie naszych widzów (6)

 • 10,0/ 10

  Spektakl super jednak nagłośnienie bardzo słabe. Za głośna muzyka w stosunku do śpiewu aktorów sprawiala, że zrozumienie słów było dużym utrudnieniem szczegolnie, że to gwara.

  zo.....@gm...il.com / 25 lutego 2021

 • 10,0/ 10

  Dziekuje za moc wzruszeń. Doskonały spektakl

  Ma.....@gm...il.com / 23 lutego 2021

 • 9,0/ 10

  Mieszane uczucia co do zakończenia nie do końca zrozumiałem co autor miał na myśli Poza tym świetna gra aktorów dobra zabawa polecam

  kr.....@gm...il.com / 26 września 2021

 • 9,0/ 10

  Podobało mi się to uwspółcześnienie akcji. Jednak końcówka trochę mnie rozczarowała. Ślub gejowski jest ok, ale zabrakło mi jego prologu, a zwłaszcza epilogu. Odniosłem wrażenie, że został tak "na chybcika" wrzucony, a powinien być chyba clou spektaklu.

  pt.....@po...ta.onet.pl / 20 lipca 2021

 • 8,0/ 10

  Po tak długim czasie niebywania, to jak wiosna. Swietna obsada pomysl scenografia Momentami troszke przeciagniety Jedyny mankament to naprawde nieprofesjonalna i momentami niemila obsluga w Teatrze Slowackiego

  vo.....@gm...il.com / 24 lutego 2021

 • 5,0/ 10

  Muzyka, choreografia, wykonanie naprawę świetne. Na uwagę zwłaszcza zasługuje uwspółcześnienie tradycyjnych, ludowych motywów muzycznych. Z drugiej strony przeładowanie treścią, zbyt nachalne wbijanie widzowi prawd "absolutnych" które nie mogą podlegać żadnej dyskusji. Raczej bym nie polecił.

  kr.....@tl...en.pl / 15 lutego 2021

Teatr im. Juliusza Słowackiego - Adres i dojazd

pl. Św. Ducha 1, Kraków

https://teatrwkrakowie.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.