Bajka o Szewczyku - zdjęcie Bajka o Szewczyku - zdjęcie Bajka o Szewczyku - zdjęcie Bajka o Szewczyku - zdjęcie Bajka o Szewczyku - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów

8,5 / 10

Bajka o Szewczyku

„Bajka o Szewczyku” składa się z dwóch części - spektaklu oraz warsztatów teatralnych, wzbogacających i uzupełniających przedstawienie.

„Bajka o Szewczyku, co Smoka Wawelskiego pokonał, a mieszkańcy kopiec chcieli mu usypać”

Dawno, dawno temu, w czasach, gdy nikt niczemu się nie dziwił, w zamku na szczycie wzgórza mieszkał król Krak wraz ze swoją krasną córką. Dobry był z niego władca, i mądry, i sprawiedliwy. Wiodło mu się raz lepiej, raz gorzej, jak to zwykle w królestwie bywa. Czasem trzeba było wypowiedzieć wojnę, czasem bronić granic kraju, czasem bal wydać, czasem poddanym pomóc w niedoli. Działo się tak do czasu...

Dnia pewnego mieszkańców Krakowa, bo tak nazywał się ten gród, obudził nieznośny dźwięk. Dźwięk ten dobiegał z pieczary spod zamku i każdy wiedział, do kogo ten odgłos należał. Smok. Smok zalągł się w jamie. Nikt nie wiedział dlaczego spadło na nich to nieszczęście, ale od tej chwili zaczęło dziać się źle w kraju, coraz gorzej... Coś trzeba było z tym zrobić, bo smok upomniał się o to, co król Krak miał najcenniejszego, o...

Bajka w wykonaniu Rafała Szumskiego to nie tylko nowa interpretacja znanego podania, lecz przede wszystkim zabawa w poszukiwanie odpowiedzi. Jak Szewczykowi udało się pokonać smoka? Po co stawiano kopce?

Spektakl rozgrywa się na niewielkiej powierzchni – powierzchni skrzyni, z której wychodzą kramarskie postaci – ludowe rzeźby, które ożywione ręką jednego aktora – raz sprzedawcy, raz komiwojażera, raz ulicznego artysty opowiadają nam w sposób niezwykle plastyczny i jednocześnie nowoczesny historię sprzed tysiąca lat. W muzyce do spektaklu nietrudno doszukać się charakterystycznych dla krakowskich okolic dźwięków, to doskonała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Warsztaty teatralne:

Warsztaty Teatralne przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ich celem jest poznanie młodych widzów z kulisami świata teatralnego i różnorodnościami jego form: teatru lalek, teatru cieni, czarnego teatru, teatru przedmiotu. Na oczach dzieci powstaje przedstawienie, w którym czynnie uczestniczą, obserwując działania aktorów, rozmawiając z nimi, dotykając lalek, wsłuchując się w teatralne dźwięki.

Na warsztaty składają się cztery etiudy teatralne, powstałe w oparciu o fabułę Bajki o Szewczyku, ale które zostają wykonane z użyciem innych środków teatralnych. Pierwsza odgrywana jest przy pomocy lalek teatralnych, wykonywanych w pracowni plastycznej Teatru Groteska.. Kolejna etiuda pokazuje jak w prosty sposób każdy z nas może stać się twórcą lalki teatralnej, przy użyciu prostych materiałów. Wystarczy wziąć tylko trzy... Ale o tym i o innych elementach przedstawienia teatralnego tj. dźwięk i światło, dowiecie się przychodząc na warsztaty i spektakl Bajka o Szewczyku, które odkryją przed Wami wiele tajników teatru.

Spektakl dla dzieci od najmłodszych lat.

Lektura 2 kl. szkoły podstawowej (legendy polskie, „Szewczyk Dratewka”).

Na scenie występuje Monika Filipowicz, Maja Kubacka, Rafał Szumski.

Czas trwania: 85 minut
Źródło zdjęcia: fot. Krzysztof Wójcik

Twórcy

scenariusz: Agnieszka Falkowska

inscenizacja i reżyseria: Krzysztof Falkowski

scenografia: Krzysztof Falkowski, Magdalena Siejko

lalki wg projektu Krzysztofa Falkowskiego: Zdzisław Błosiński

muzyka: Krzysztof Falkowski

aranżacja muzyczna i wykonanie: Antoni Kulka-Sobkowicz

oraz:

inspicjent: Marek Stawowczyk

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    COś pieknego, 3,5-letnia córeczka wchłonęła spektakl z warsztatami bez mrugnięcia okiem a wieczorem chciała iść znowu do teatru.

    he.....@mi...ki.com / 13 czerwca 2019

Teatr Groteska - Adres i dojazd

ul. Skarbowa 2
Kraków

http://www.groteska.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.