W imię Jakuba S. - zdjęcie W imię Jakuba S. - zdjęcie W imię Jakuba S. - zdjęcie W imię Jakuba S. - zdjęcie W imię Jakuba S. - zdjęcie

W imię Jakuba S.

Większość polskiego społeczeństwa ma korzenie na wsi. Ale nie tej dworkowo-ziemiańskiej, tylko tej duszonej pańszczyzną, tej chłopskiej, tej chamskiej. Dlaczego w takim razie w kalendarzu polskich świąt nie ma święta zniesienia pańszczyzny?

Czy wolimy myśleć o sobie jako o potomkach tej „lepszej”, szlacheckiej części narodu? Przecież dzisiejsza klasa średnia i ci, którzy do niej aspirują, to potomkowie Jakuba Szeli. Tylko, czy jesteśmy w stanie przyjąć inne tropy tożsamości niż te wyuczone w szkołach, gdzie Szela był mściwym prymitywem i zdrajcą, a jego rabacja jedynie inspirowanym przez austriacką administrację mordem na najlepszych synach narodu polskiego?

Czy można dziś bez wstydu powiedzieć, że jesteśmy Europejczykami, bo potrafiliśmy kiedyś mordować? Czy możemy od nowa ułożyć opowieść o sobie, swojej historii i historii swojej/nieswojej ziemi? Opowieść, w której słowo „kurwa” nie jest ani przecinkiem, ani określeniem prostytutki, tylko pewnej postawy? W której słowo „nienawiść” nie zostało zakazane przez XX wiek? W której można kogoś strzelić w ryj i patrzeć czy równo puchnie i opowiadać publicznie o krzywdzie?

Na scenie występują między innymi Klara Bielawka, Krzysztof Dracz, Dobromir Dymecki, Sławomir Grzymkowski, Anna Kłos-Kleszczewska, Alona Szostak.

Czas trwania: 145 minut
Źródło zdjęcia: fot. Bartłomiej Sowa

Zwiastuny

Realizacja

Reżyseria: Monika Strzępka

Scenografia, kostiumy: Michał Korchowiec

Muzyka: Jan Suświłło

Ruch sceniczny: Rafał Urbacki

Producent: Tomasz Grzegorek

Asystentka reżyserki: Iwona Kaszkowiak

Asystentka scenografa: Monika Lenart

Asystentka producenta: Patrycja Kycia

Inspicjent: Tomasz Karolak

Sufler: Magdalena Jaracz

Realizacja dźwięku: Krzysztof Sierociński / Piotr Mastalerski

Realizacja świateł: Rafał Rudkowski

Realizacja multimediów: Dariusz Kraszewski

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy - Adres i dojazd

http://www.teatrdramatyczny.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.