Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów I Online - zdjęcie Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów I Online - zdjęcie Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów I Online - zdjęcie Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów I Online - zdjęcie Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów I Online - zdjęcie Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów I Online - zdjęcie Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów I Online - zdjęcie Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów I Online - zdjęcie Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów I Online - zdjęcie

Średnia ocena

20 oddanych głosów
6 zainteresowanych osób

8,3 / 10

Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów I Online

Dwadzieścia żywotów uznanych za święte, połączone w fabularną opowieść zderzającą legendy z prozą życia. Bohaterowie spektaklu, postaci znane głównie z sakralnych wizerunków, opowiadają widzom swoje historie, które doprowadziły ich do świętości. Żyli w różnych epokach i na różnych szerokościach geograficznych, ich losy bywały dramatyczne, ale i groteskowe, a bohaterskie i chwalebne czyny mieszały się w nich z ludzką małością i banalnością. Z jakichś powodów to właśnie te historie zostały uznane za wyjątkowe, a postaci wyniesione do rangi świętych. Ich losy zinterpretowane na nowo mogą okazać się niezwykle aktualne i mówić wiele o problemach współczesnego świata. Agata Duda-Gracz przygląda im się z dzisiejszej perspektywy, opierając jednocześnie całość spektaklu na poetyce obrzędu, rytuału i święta. Przestrzeń inscenizacji stanowi miejsce do zwiedzania, z przełamaniem klasycznego odbioru z podziałem na widownię i scenę.

Na scenie występują między innymi Kaja Kozłowska jako Święta Joanna d'Ark, Monika Cieciora jako Święta Róża, Natalia Jędruś jako Święty Archanioł Michał, Karolina Szeptycka jako Święty Walenty, Barbara Liberek jako Nieświęta Papieżyca Joanna, Piotr Kramer jako Nieświęty Lucyfer czyli Diabeł.

Występują

Kaja Kozłowska - zdjęcie

Kaja Kozłowska
Święta Joanna d'Ark

Monika Cieciora - zdjęcie

Monika Cieciora
Święta Róża

Natalia Jędruś - zdjęcie

Natalia Jędruś
Święty Archanioł Michał

Karolina Szeptycka - zdjęcie

Karolina Szeptycka
Święty Walenty

Barbara Liberek - zdjęcie

Barbara Liberek
Nieświęta Papieżyca Joanna

Piotr Kramer
Nieświęty Lucyfer czyli Diabeł

Bartosz Włodarczyk - zdjęcie

Bartosz Włodarczyk
Nieświęty Jerzy

Katarzyna Obidzińska - zdjęcie

Katarzyna Obidzińska
Święta Katarzyna ze Sieny

Ina Maria Krawczyk
Święty Paweł

Jowita Kropiewnicka - zdjęcie

Jowita Kropiewnicka
Święta Olga

Arina Piskovskaja - zdjęcie

Arina Piskovskaja
Święta Godolewa

Mariusz Urbaniec - zdjęcie

Mariusz Urbaniec
Święty Ojciec Pio

Damian Mirga - zdjęcie

Damian Mirga
Święty Andrzej Bobola

Dorota Bzdyla - zdjęcie

Dorota Bzdyla
Święty Anioł Stróż

Elżbieta Nagel - zdjęcie

Elżbieta Nagel
Święta Maria Egipcjanka

Justyna Fabisiak
Święta Symforiana

Sebastian Figat - zdjęcie

Sebastian Figat
Pięciu Świętych Braci Polaków

Jędrzej Hycnar - zdjęcie

Jędrzej Hycnar
Mojżesz Etiopczyk

Konrad Żygadło - zdjęcie

Konrad Żygadło
Święty Stanisław

Bartosz Bednarski - zdjęcie

Bartosz Bednarski
Święty Gerwazy

Realizacja

Reżyseria, scenariusz, scenografia i kostiumy: Agata Duda-Gracz

Światła: Katarzyna Łuszczyk

Muzyka: Łukasz Wójcik

Choreografia: Tomasz Wesołowski

Asystent scenografa i autor kolaży: Magdalena Mucha

Asystenci reżysera:

Aleksandra Boroń

Dawid Chudy

Vanessa Gazda

Karolina Przystupa

Marta Skowiera

Małgorzata Woźniak

Opinie naszych widzów (13)

 • 10,0/ 10

  Spektakl porusza, prowokuje do myślenia, do zastanowienia, do sprawdzenie tego i owego. Osobiście ppruszyła mnie najmocniej scena ze wskrzeszony mężem, jego rozmowa z przyszłą córką, z żoną, jako sędzią... Niezwykle barwny, muzyczny i co najistotniejsze, młodość, młodość, młodość! Dawno nie widziałem takiej pasji, takiego braku samoograniczania, tam jest wszystko na 100 %. Polecam gorąco.

  Ry.....@....pl / 19 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Spektakl z rozmachem, studenci - aktorzy w formie. A propos formy - tak bezpeśredniego kontaktu z aktorami ja jako widz jeszcze nie doświadczyłem. Emocje namacalne. I choćby tylko dlatego warto pójść do Collegium Nobilium. A także i po to, aby zastanowić się czym jest męczeństwo: niebiańskim doświadczeniem sacrum, czy doświadczeniem każdego z nas? Kim jest święty: pop-ikoną, półboską istotą czy słabym człowieczkiem jak my?.. Moja ocena 9,5/10. Gdyby parę scen oszczędzić (bo niczego nie brakuje, jest raczej nadmiar!) - pełne 10.

  ko.....@gm...il.com / 10 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Mocna rzecz❤bardzo rekomenduje☺

  ol.....@gm...il.com / 12 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  Jak zwykle rewelacja- studenci TCM to zawsze kwiat aktorski naszego kraju:)

  wi.....@....pl / 04 października 2019

 • 10,0/ 10

  Jak zawsze, fenomenalnie.

  mz.....@....pl / 24 września 2019

 • 9,0/ 10

  jedyna uwaga do jakości dźwięku. Chwilami "uciekał" i niejednokrotnie sprawiał wrażenie że artyści niewyraźnie mówią. Jak tylko mikrofon był bliżej wszystko wracało do normy. Poza tym świetna koncepcja kamery chodzącej po scenie między aktorami. Sama sztuka super. Collegium Nobilum nigdy nie zawodzi swoich widzów

  mi.....@gm...il.com / 12 grudnia 2020

 • 9,0/ 10

  Świetnie grali aktorzy

  ga.....@gm...il.com / 06 listopada 2019

 • 9,0/ 10

  Ciekawy spektakl, który można odbierać na różnych poziomach.

  ka.....@....pl / 29 września 2019

 • 8,0/ 10

  Spektakl bardzo ekspresyjny, przez to w momentach krzyku aktorów bardzo słabo słyszalny.

  ko.....@gm...il.com / 13 grudnia 2020

 • 8,0/ 10

  ciekawy pomysł i podejście do tematu, uznanie dla Pani reżyser.

  ju.....@to...ki.com.pl / 20 lutego 2020

 • 6,0/ 10

  Typowy spektakl Collegium Nobilium, ma bardziej formę warsztatów aktorskich niż pełnoprawnej, spójnej sztuki. A szkoda, bo tytuł i opis robią apetyty na coś niemalże mistycznego. Poziom gry aktorskiej mocno zróżnicowany. Najciekawszy jest początek: można swobodnie i z bliska przyglądać się ucharakteryzowanym aktorom-świętym, oraz koniec. Finał ma postać długiej dobrej sceny, która mogłaby po rozbudowaniu stać się samoistnym, solidnym klasycznym przedstawieniem. Atrakcyjna, zaskakująca autoprezentacja młodych aktorów na wstępie oraz soczysta, dojrzała pod każdym względem scena finałowa to zdecydowanie najciekawsze elementy. Środek to niezbyt zborne i pasujące do siebie występy, które w istocie składają się na charakter tego przedstawienia. Jest w nim kilka ciekawych, niestety oderwanych od siebie pełnokrwistych monologów, ale też kilka scen dość marnych, odtwórczych i banalnych (choćby nad wyraz słaba rozmowa matki z córką). Chciałoby się, by całość reprezentowała taki poziom, jak ciekawy początek oraz dobre zakończenie tej sztuki. Możliwość przyjrzenia się wybranym świętym z bliska, wysłuchanie ich monologów (wyróżniam tu Bartosza Bednarskiego jako przejętego św. Gerwazego oraz Bartosza Włodarczyka jako zabawnego, zarozumiałego św. Jerzego), a przede wszystkim spojrzenie w oczy wybranej świętej, złapanie kontaktu wzrokowego, dostrzeżenie iskier w oczach, lekkiego uśmiechu, a po chwili prawdziwych (choć aktorskich zapewne) łez oglądanych z odległości kilku centymetrów zapada w pamięć jako coś wyjątkowego... Być może właśnie dla tej możliwości warto zobaczyć Ustawienia ze świętymi w Collegium Nobilium.

  a......@up...ta.pl / 04 października 2019

 • 3,0/ 10

  Niestety nie podobał mi się, jak dla mnie spektakl chaotyczny, ciężko się go oglądało.

  mr.....@in...ia.pl / 14 grudnia 2020

 • 1,0/ 10

  Po raz pierwszy, na żywo, żywym słowem "Ustawień ze świętymi, czyli rozmowy obrazów..." miałem okazję zapoznać się rok temu w Akademii Teatralnej na ul. Miodowej w Warszawie. Niesamowite wrażenia, niesamowita atmosfera, niesamowite doznania duchowe i wizualne. Obłędna aranżacja. Oczywiście, gdybym to JA był reżyserem tego spektaklu...trochę bym pozmieniał, przyśpieszył gdzieniegdzie wątki (II część), zagęścił atmosferę. Na żywo chociaż online, spektakl znakomity jak zwykle.

  pa.....@....eu / 24 grudnia 2020

Teatr Collegium Nobilium - Adres i dojazd

ul. Miodowa 22/24, Warszawa

http://tcn.at.edu.pl/

Kup bilet