Rewizor. Będzie wojna - zdjęcie Rewizor. Będzie wojna - zdjęcie Rewizor. Będzie wojna - zdjęcie Rewizor. Będzie wojna - zdjęcie Rewizor. Będzie wojna - zdjęcie Rewizor. Będzie wojna - zdjęcie Rewizor. Będzie wojna - zdjęcie Rewizor. Będzie wojna - zdjęcie Rewizor. Będzie wojna - zdjęcie Rewizor. Będzie wojna - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

9,3 / 10

Rewizor. Będzie wojna

Niech żyją nowe, stare czasy!

Rewizor powrócił. I to ze zdwojoną siłą. Nie jest już jednak marnym urzędniczyną, który za sprawą nieporozumienia zasiał ferment w życiu zapomnianego miasteczka. Dzisiaj to wyrachowany polityk i manipulator – dla przejęcia władzy i upokorzenia przeciwników jest w stanie uciec się do najpodlejszych metod.

Artur Pałyga, jeden z najważniejszych współczesnych dramatopisarzy, dopisał do klasycznej komedii Mikołaj Gogola swoisty sequel. Rewizor. Będzie wojna! przedstawia niepokojąco znajomy, śmieszno-straszny obraz prowincji, gdzie każdy od każdego jest zależny. Prywatnie wszyscy mają coś za uszami, ale oficjalnie trwają w sieci rozmaitych zależności. Sytuacja zmienia się, gdy przybywa Chlestakow. Niewielka społeczność musi odpowiedzieć sobie na pytanie: do kogo będzie im lepiej przystać? Do trochę zagubionego, choć sprawdzonego Horodniczego, z którym łączą ich lokalne układy czy do przyjezdnego rewizora, zapowiadającego święto powrotu? Powrotu starych obyczajów, starych wartości i starych priorytetów.

Realna kwestia walki o władzę jest w dramacie Pałygi przesączona przez perspektywę oniryczną, wzbogacając całość o szczyptę abstrakcji. O władzy śnili wcześniej chociażby senator Nowosilcow w Dziadach, czy Henryk w Ślubie. Tym razem – wraz z tajemniczymi postaciami Czarnych Szczurów – dostajemy szansę zajrzenia do świata snu Horodniczego. Dzięki temu poznajemy nie tylko prowincjuszy, ale i jego rodzinę, czyli żonę Annę i córkę Marię z dzieckiem. One także staną się stawką w rozgrywce z Chlestakowem. Zmęczony władzą Horodniczy będzie musiał podjąć decyzję. Jaka postawa jest słuszna wobec wizji radykalizacji i powrotu zgodnej z aktualną linią przemocy? Czy da się jeszcze być przyzwoitym?

Oto sen, który przenika się z jawą.

Na scenie występują między innymi Zofia Domalik jako Anna, Dominika Kryszczyńska jako Dyrektorka Szkoły, Anna Lemieszek jako Czarny Szczur, Eliza Rycembel jako Maria, Hanna Skarga jako Czarny Szczu, Maciej Babicz jako Horodniczy.

Czas trwania: 65 minut
Źródło zdjęcia: Bartek Warzecha

Obsada

Dominika Kryszczyńska - zdjęcie

Dominika Kryszczyńska
Dyrektorka Szkoły

Anna Lemieszek - zdjęcie

Anna Lemieszek
Czarny Szczur

Hanna Skarga - zdjęcie

Hanna Skarga
Czarny Szczu

Maciej Babicz - zdjęcie

Maciej Babicz
Horodniczy

Vova Makovskyi - zdjęcie

Vova Makovskyi
Dobczyński

Henryk Simon - zdjęcie

Henryk Simon
Policjant

Realizacja

Reżyseria: Anna Augustynowicz

Scenografia - Paula Kukla

Kostiumy - Wanda Kowalska

Asystenci reżysera - Jan Karow, Grzegorz Simborowski

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Świetna gra aktorska, wielkie brawa! Ciekawy scenariusz. Bardzo się podobało.

    el.....@gm...il.com / 12 maja 2018

Teatr Collegium Nobilium - Adres i dojazd

ul. Miodowa 22/24, Warszawa

http://tcn.at.edu.pl/

Kup bilet