Iluzje - zdjęcie Iluzje - zdjęcie Iluzje - zdjęcie Iluzje - zdjęcie Iluzje - zdjęcie Iluzje - zdjęcie Iluzje - zdjęcie Iluzje - zdjęcie Iluzje - zdjęcie Iluzje - zdjęcie Iluzje - zdjęcie

Średnia ocena

14 oddanych głosów
5 zainteresowanych osób

8,9 / 10

Iluzje

Iluzje stawiają pytanie o najgłębszy sens ludzkiej egzystencji. Uświadamiają, jak bardzo kruche jest wszystko, czego próbujemy się uchwycić.

„Ale kiedy będziesz umierać, to wspomnij, Sandro, te moje przedśmiertne słowa i wiedz, będę wtedy przy tobie. Moja miłość będzie z tobą. Nie wierzę w życie po śmierci. Wiem, że dziś moja droga zakończy się i dalszy ciąg nie nastąpi. Ale wierzę, wiem, Sandro, że miłość nie umiera, ona żyje wiecznie, nawet po nas nasza miłość będzie żyć. Nie mogę tego wytłumaczyć w sposób naukowy, ale czuję, że tak jest. Nie wierzę w mistykę, mówię o prostej, bardzo prostej rzeczy. Miłość to bardzo prosta rzecz dostępna dla nielicznych. Przeżyłem to życie, żeby się dowiedzieć – tak, miłość istnieje. Miłość to wielka siła. Miłość zwycięża śmierć.”

„Iluzje”, Iwan Wyrypajew, tłum. Agnieszka Lubomira Piotrowska

Cztery opowieści, a każda snuta z innej perspektywy. Opowieści o miłości? A co nią jest? Czy można ją budować i tworzyć szczęśliwy związek skrywając swoje największe pragnienia? W Iluzjach, które autor klasyfikuje jako komedię, spotykają się dwa małżeństwa, by mówić o uczuciach, o tym co ich łączy, a co dzieli. Ich historie są pełne humoru, troski i namiętności. Stawiają pytania o to do czego zmierzamy i co po nas zostanie.

Iwan Wyrypajew napisał Iluzje na czterech 30-35 letnich aktorów, którzy przedstawiają historię czterech osób po osiemdziesiątce – dwóch par małżeńskich u kresu życia. W Teatrze Collegium Nobilium opowiadać będą nie cztery, a jedenaście osób – studentów roku dyplomowego Wydziału Aktorskiego, którzy mają po dwadzieścia kilka lat. Co z tego wyniknie?

Reżyserowanie dyplomu traktuję bardzo odpowiedzialnie. Zastanawiając się nad wyborem tekstu kierowałem się przede wszystkim tym, ile mogę dać studentom, czy mogę ich w tej pracy czegoś nauczyć? Czy mogę dać im jakieś narzędzia, z którymi mogli się wcześniej nie spotkać, a które mogą przydać im się w przyszłości? Reżyserowanie spektaklu dyplomowego powinno być połączone z pedagogiką. Myślę, że to ciekawe zobaczyć, jak grupa młodych ludzi, przed którymi rozciąga się perspektywa całego życia opowiada o ludziach, którzy są na końcu tej drogi.

Wojciech Urbański

Na scenie występują między innymi Karolina Charkiewicz, Zofia Domalik, Anna Lemieszek, Agata Różycka, Hanna Skarga, Marcin Bubółka.

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: fot. Bartek Warzecha

Realizacja

Autor tekstu: Iwan Wyrypajew

Reżyseria: Wojciech Urbański

Asystent Reżysera: Karolina Szczypek

Scenografia i kostiumy: Ewa Gdowiok

Muzyka: Wojtek Urbański

Światło: Paulina Góral

Ruch sceniczny: Aneta Jankowska

Opinie naszych widzów (6)

 • 10,0/ 10

  Wyrypajew jak zawsze mistrzowski, zawsze zaskakiwal i tym razem również tak się stało:)

  Hi.....@in...ia.pl / 02 kwietnia 2018

 • 10,0/ 10

  Doskonale zagrany przez mlodych aktorow, ktorzy przedstawili cale spektrum skomplikowania ludzkich uczuc. Jestem pod ogromnym wrazeniem.

  bi.....@gm...il.com / 15 lutego 2018

 • 9,0/ 10

  Bardzo dobry spektakl. Ciekawa i nieoczywista forma. Bezbłędne wykonanie.

  an.....@ya...ex.ru / 19 lutego 2018

 • 9,0/ 10

  wzruszajacy

  ma.....@op...ta.pl / 05 lutego 2018

 • 6,0/ 10

  Tekst interesujący, ale aktorzy poza wykazaniem się jego znajomością, nie mięli możliwości pokazania swojego warsztatu.

  mi.....@gm...il.com / 29 kwietnia 2018

 • 5,0/ 10

  Świetny tekst, ciekawa scenografia ... nawet ciekawa forma - seria monologów. Niestety myślałem, że uduszę się razem z aktorami gdy na jednym wdechu strzelali słowami jak z karabinu. Łapali tlen jak ryba wyciągnięta z wody, chaotycznie i niemiarowo. Najbardziej druzgocąca była jednak maniera ciągłego niezamykania zdań i podnoszenia tonu ... niczym z kiepskiego stand up'u. Na tyle było to przykre, że cała dobra reszta pozostała ledwie zauważalna bo cały spektakl człowiek walczył z tym, żeby przetrwać kolejne monologi.

  rb.....@gm...il.com / 06 lutego 2018

Teatr Collegium Nobilium - Adres i dojazd

ul. Miodowa 22/24, Warszawa

http://tcn.at.edu.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.