Kto rozśmieszy pechowego nosorożca? - zdjęcie Kto rozśmieszy pechowego nosorożca? - zdjęcie Kto rozśmieszy pechowego nosorożca? - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów
21 zainteresowanych osób

6,8 / 10

Kto rozśmieszy pechowego nosorożca?

Nosorożec marzy, żeby latać. Niestety nie wie, jak to zrobić, dlatego jest bardzo smutny. Z pomocą przychodzi mu Wróbel, który jako specjalista od akrobacji powietrznych staje się nauczycielem smutnego bohatera. Rady Wróbla, choć poczciwe, nie przynoszą zamierzonego efektu. Po wielu nieudanych próbach Nosorożec dokonuje odkrycia, które sprawia, że w jego sercu pojawia się radość.

Przedstawienie o Nosorożcu powstało na podstawie bajki wielkiego filozofa Leszka Kołakowskiego, którą napisał dla swojej córki. Autor w prostej i sympatycznej opowiastce zawarł nie tylko swoje poglądy filozoficzne i znane z wywiadów poczucie humoru, ale - co najważniejsze - udało mu się w niej oddać wrażliwość dziecka.

Spektakl adresowany jest głównie do widzów najmłodszych. Prosta i mądra historia, sympatyczne i wyraziste postacie, a także duże przedmioty na scenie oraz łagodna muzyka jazzowa tworzą bajkowy świat, w którym dziecko będzie się czuło bezpiecznie.

Przedstawienie opiera się na motywie teatru w teatrze i teatralnej umowności. Aktorzy są ubrani w wielobarwne kostiumy, swoim wyglądem przypominają mimów albo clownów. Wcielają się w różne postaci. Stają się zwariowaną rodziną, rybakami, tłumem na wiecu wyborczym czy manekinami, jednocześnie pozwalając widzom na twórczą swobodę interpretacyjną w odkrywaniu, kto jest kim.

Scenografię stanowią przedmioty codziennego użytku, należące do świata dorosłych. Powiększone do gigantycznych rozmiarów przywołują skojarzenia ze światem baśni czy zabawek dziecięcych i pobudzają wyobraźnię głównego bohatera. Postacie spektaklu starają się dostrzec w tych przedmiotach postać Nosorożca. I tak wielki imbryk staje się Nosorożcem, łyżeczka od herbaty wiosłem, a pudełko od zapałek łóżkiem. Inspiracją dla twórców spektaklu był manifest artystyczny belgijskiego malarza surrealisty Rene Magritte’a, zakładający, że rzeczy widziane na obrazie czy na scenie nie są tym, czym wydaje nam się, że są.

Spektakl przeznaczony dla dzieci od 3. roku życia.

Na scenie występują między innymi Marcin Marcinowicz jako Syn/Nosorożec, Elżbieta Bieda jako Mama/Rybak, Piotr Michalski jako Tata/Rybak, Aneta Płuszka jako Siostra Młodsza/Samolot, Małgorzata Suzuki jako Siostra Starsza/Wróbel, Hanna Kinder-Kiss jako Babcia/Rybak.

Czas trwania: 65 minut
Źródło zdjęcia: https://youtu.be/kegL6hTyy-I

Występują

Marcin Marcinowicz - zdjęcie

Marcin Marcinowicz
Syn/Nosorożec

Elżbieta Bieda - zdjęcie

Elżbieta Bieda
Mama/Rybak

Piotr Michalski - zdjęcie

Piotr Michalski
Tata/Rybak

Aneta Płuszka - zdjęcie

Aneta Płuszka
Siostra Młodsza/Samolot

Małgorzata Suzuki - zdjęcie

Małgorzata Suzuki
Siostra Starsza/Wróbel

Hanna Kinder-Kiss - zdjęcie

Hanna Kinder-Kiss
Babcia/Rybak

Realizacja

Autorzy: Leszek Kołakowski

Adaptacja i teksty piosenek: Ireneusz Maciejewski

Reżyseria: Ireneusz Maciejewski

Scenografia: Dariusz Panas

Muzyka: Łukasz Pospieszalski

Ruch sceniczny: Krzysztof Roszko

Asystent reżysera: Małgorzata Suzuki

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Bardzo polecam dzieci były bardzo szczęśliwe z przedstawienia.

    s......@....pl / 09 lutego 2019

  • 7,0/ 10

    Spektakl oparty jest na książce napisanej 1966 roku. Historia bardzo ciekawa i mi siębardzo podobało, natomiast dla mojej 4 letniej córki byl zbyt trudny. Opisany jest od wieku 3 lat natomiast przekaz jest zbyt skomplikowany. Dużo się dzieje na scenie, przeskakiwanie miedzy myślami. Wg mnie nadaje się dla dzieci od 7 roku życia.

    mb.....@gm...il.com / 13 września 2021

Teatr Baj - Adres i dojazd

ul. Jagiellońska 28, Warszawa

http://teatrbaj.pl/

Kup bilet