Znieważeni - zdjęcie

Średnia ocena

21 oddanych głosów

8,9 / 10

Znieważeni

Znieważeni” to czwarta część cyklu Dzieło Garrenów. Główny bohater a zarazem narrator Peter Garren przenosi nas do Paryża lat trzydziestych. To tutaj słyszy w radio przemówienie Hitlera, którego glos odbiera jako zniewagę wobec całej kultury europejskiej. Przeczuwa w nim zapowiedź narastającego buntu mas, znaku, że do głosu doszli ludzie, dla których kultura nie ma już znaczenia. Świetnie wyraził to José Ortega y Gasset: „…po raz pierwszy w Europie pojawia się typ człowieka, który nie chce nikomu przyznać racji a nie pragnie sam mieć racji, lecz po prostu jest zdecydowany narzucić swoje poglądy innym”.

Na scenie występuje Dariusz Wnuk.

Czas trwania: 60 minut

Występują

Opinie naszych widzów (9)

 • 10,0/ 10

  Wspaniały spektakl! Mądry, angażujący i mistrzowsko zagrany!

  lu.....@gm...il.com / 23 marca 2023

 • 10,0/ 10

  Wspaniały monodram, wpisujący się w rozważania współczesnego człowieka kultury. Zagrany emocjonalnie, może momentami zbyt mocno. Jednak właśnie dzięki temu z drugiej strony pozwala widzowi niejako wejść w głowę snującego rozważania bohatera sztuki. Tekst Máraiego aktualny z orzerazajacą konsekwencją w takt której świat ludzi kulturalnych, kierujących się zasadami szacunku i zrozumienia działań innych odchodzi w zapomnienie. A historia, można dodać, kołem się toczy.

  ja.....@gm...il.com / 22 marca 2023

 • 10,0/ 10

  Świetnie wyreżyserowane i zagrane przedstawienia w natłoku prostackich tandetnych wydarzeń Perełka którą będę polecać

  pi.....@gm...il.com / 12 marca 2023

 • 10,0/ 10

  bardzo dobry, mocny i głęboki tekst aż trudno uwierzyć że napisany kilkadziesiąt lat temu, bo miałam wrażenie jakby pisał go ktoś kto żyje dzisiaj- taki właśnie jest Sandor Marai - uniwersalny i przerażająco profetyczny, spektakl zmuszający do zastanowienia sie kim jesteśmy, co nas definiuje, i czym jest kultura- na pozór proste pytania a jednak zatrzymują. Mocny tekst w świetnym wykonaniu, po którym zostaje się z potrzebą sięgnięcia po Maraiego. Pan Dariusz Wnuk przepięknie interpretuje tekst. To prawdziwa uczta intelektualna- wymagająca a jednocześnie dużo wnosząca do własnych przemysleń na temat naszego człowieczeństwa i kultury.

  ma.....@....pl / 11 marca 2023

 • 10,0/ 10

  Zapada w pamięci. Bardzo aktualny. Czy jesteśmy odporni na manipulację i kłamstwo? Widz musi sam odpowiedzieć.

  eg.....@....pl / 11 marca 2023

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl! Czułam się tak, jakby ze sceny przemawiał sam Sandor Marai. To oczywiście zasługa aktora, kostiumolożki i reżysera. Brawo!!!

  bj.....@gm...il.com / 29 stycznia 2023

 • 8,0/ 10

  Marai blisko 80 lat temu opowiada historie, która dziś rezonuje dziwnie znajomo. To smutne ale tez ważne bo mozr dzięki temu ludzkosci jednak uda się nie wejść drugi raz do tej samej rzeki. Ważnymi tekst, świetnie zagrany.

  Ib.....@gm...il.com / 23 marca 2023

 • 8,0/ 10

  Świetna gra aktorska. Przekonywająca. Zrozumiała

  wy.....@on...et.pl / 30 stycznia 2023

 • 7,0/ 10

  Nieco krótkie przedstawienie jak na tę cenę

  in.....@gm...il.com / 17 marca 2023

Teatr Ateneum - Adres i dojazd

ul. Jaracza 2, Warszawa

http://teatrateneum.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.