Tori Wranes / Performans muzyczny - zdjęcie

Średnia ocena

7 oddanych głosów

8,1 / 10

Tori Wranes / Performans muzyczny

Oficjalną inauguracją programu Pokaż język jest performans muzyczny Tori Wranes, jednej z najciekawszych norweskich performerek i wokalistek, która w swojej twórczości powołuje fantazyjne światy oparte na bioróżnorodności, mitologii i naturze. Już 11.02.2023 w siedzibie Centrum Sztuki Włączającej spotkanie z tą artystką.

Wrånes to performerka, piosenkarka, artystka wizualna, która słynie z transmedialnej pracy łączącej różne ekspresje w jednym performatywnym ciele. Na jej spektakularne instalacje wizualno-muzyczne składają się dźwięki, ruch, obrazy, które przedstawiają światy, o jakich istnieniu nawet nie śniliśmy. W Centrum Sztuki Włączającej doświadczymy jej solowego występu. Chociaż czy na pewno? Tym razem artystka zabawi się zjawiskiem podwójne twarzy i zupełnie dosłownie podwoi się na scenie, czy zaśpiewa również dwoma językami? Tori Wrånes jest mieszkającą na co dzień w Oslo wokalistką i artystką, która w swojej pracy używa transmedialnych środków wyrazu. W swojej praktyce artystycznej sięga po performans, rzeźbę, protetykę, wideo i instalację. Wykorzystując dźwięki, instrumenty muzyczne, kostiumy, rekwizyty, architektoniczne konstrukcje, komponuje bogate muzyczne performansy, w których opowiada o różnych tożsamościach sięgając m.in. po skandynawski folklor. Słynie z ingerowania w swój wygląd, przez co powołuje na scenie nowe istoty i tworzy w swoich widowiskach nowe rytuały. Jej spektakle to niezwykłe połączenie choreografii i dźwięku. Występowała zarówno solowo, jak i z wieloma wykonawcami, m.in. śpiewakami operowymi na rowerach, muzykami na wyciągu krzesełkowym, czy śpiewającym kamieniem. Swoje prace wizualne pokazywała na całym świecie. Ostatnio jej wystawy indywidualne były prezentowane w MUSSEL TEARS w Shulamit Nazarian Gallery w LA, (2022); „Handmade Acoustics” w Zamku Ujazdowskim Sztuki Współczesnej w Warszawie (2018); „Tori Wrånes” w Göteborg Konstmuseum (2019); „Hot Pocket” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Oslo (2017); „Starożytne dziecko” w Kunsthal Charlottenborg w Danii (2017); „Flute Warriors” z Red Comunitaria Trans w Bogocie w Kolumbii (2017); „Drastic pants” w Carl Freedman Gallery w Londynie (2016). Jej spektakle gościły na międzynarodowych festiwalach – STONE i SINGER na 19. Biennale w Sydney (2014); „Yes Nix” na PERFORMA 13 w Nowym Jorku (2013); „Naam Yai” na Biennale w Tajlandii (2018). „Kiedy myślisz, że mnie znasz, musisz ponownie to przemyśleć” we współpracy z Ayodeji Adewale Yaro, podczas Lagos Biennale w Nigeria. Wystawiała na Biennale Sztuki w Colombo na Sri Lance; Dhaka Art. Seminars, Dhaka Bangladesz; CCA Lagos, Nigeria; Ekscentrycy, Sculpture Center, Nowy Jork. Zimą 2019 roku Wrånes stworzyła w Arktyce podwodny spektakl Sub Adventure, zamówiony na festiwal Ilios. W Garage w Moskwie w Rosji Wrånes opracowała ścieżkę dźwiękową dla 40 akordeonistów, „Lips don't cray” (2019). Jej najnowszy występ to „Garden of Lefthand” (2022), spektakl zamówiony dla Lilith Performance Studio w Malmö. Tori Wrånes jest reprezentowana przez Carl Freedman Gallery, Margate i Shulamit Nazarian Gallery, LA.

Projekt „POKAŻ JĘZYK” korzysta z dofinansowania o wartości 350 000 Euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest wspólne tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Wspaniała, oryginalna artystka w super nowym miejscu

  al.....@gm...il.com / 12 lutego 2023

 • 10,0/ 10

  Niezwykła podróż w odległe krainy. Cudowne doznanie muzyczne.

  ka.....@gm...il.com / 12 lutego 2023

 • 7,0/ 10

  było za krótko, 30-40 min to mało jak na performans muzyczny

  ag.....@gm...il.com / 13 lutego 2023

Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 - Adres i dojazd

https://teatr21.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.