Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie Rewolucja, której nie było - zdjęcie

Średnia ocena

26 oddanych głosów

9,8 / 10

Rewolucja, której nie było

Wieloletni brak strukturalnego wsparcia. Obelżywe bazgroły na murach. 40-dniowa okupacja Sejmu. Miarka się przebrała. Osoby z niepełnosprawnościami mówią: „Basta!”.

Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem "Rewolucja, której nie było" był protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców (RON), który rozpoczął się w Sejmie 18 kwietnia i trwał do 27 maja 2018 roku.

"Jako teatr, który bardzo czujnie, uważnie i krytycznie obserwuje polską rzeczywistość społeczną i polityczną związaną z osobami z niepełnosprawnościami, nie mogliśmy zostawić bez komentarza czterdziestodniowej okupacji sejmu. Taki gest nie może zostać przez nas zignorowany. Miał on swoją wagę, siłę i ciężar! Chcemy jeszcze raz przywołać to wydarzenie i stworzyć w teatrze okazję do wspólnego wejścia w pole napięć społecznych" – mówi reżyserka, Justyna Sobczyk

Spektakl nie jest rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi. Na scenie zobaczymy charyzmatycznych i do bólu prawdziwych aktorów - tych z Teatru 21, którzy od lat z autoironią i odwagą tworzą swoje postaci oraz świetnych aktorów Biennale Warszawa. Muzykę na żywo zapewni zespołu Pokusa.

Protest, który wiosną obserwowała cała Polska, zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostały po nim także archiwalia – transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. Skorzystają z nich aktorzy „Rewolucji, której nie było”, ze sceny pytając o to, co wydarzyło się w Sejmie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a w końcu także o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. Teatralna rewolucja da widzom i aktorom szansę sprawdzenia, czy społeczne przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe potrzeby do minimum socjalnego, a swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodkach – jest zgodne z ich potrzebą?

„Rewolucja, której nie było” to spektakl, którego motorem jest napięcie między odgórnie ustanowioną normą i odstępstwem od niej; między niewypowiedzianymi głośno kryteriami moralnymi i wykrzyczanymi ze sceny osobistymi potrzebami i opiniami aktorów. To teatr, który bada przestrzeń pomiędzy tym, co jawne, a tym, co (jeszcze) ukryte.

Spektakl uhonorowany Nagrodą Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia 2019.

------------------------

RECENZJE:

"To poruszający i porywający spektakl, w którym na równych prawach i z równym talentem i charyzmą występują aktorzy z zespołem Downa i bez."

Aneta Kyzioł, "Polityka"

"Spektakl to z jednej strony streszczenie 40-dniowego protestu w Sejmie, z drugiej – własny głos aktorów Teatru 21 w walce o prawa osób z niepełnosprawnością."

Aneta Wawrzyńczak, WP.PL

"Spektakl Teatru 21 pokazuje narracje na temat niepełnosprawności, wyrywa niepełnosprawność z bezpiecznej prywatności i ostentacyjnie demonstruje praktyki dyskursywne, które w istocie ją wytwarzają."

Piotr Morawski, Dwutygodnik.com

"Ze spektaklu, rozmów z aktorami, protestu w Sejmie płynie jeden komunikat: osoby niepełnosprawne nie mają specjalnych potrzeb. Mają potrzeby podstawowe, właściwie każdemu człowiekowi."

Krzysztof Story, "Tygodnik Powszechny"

"Spektakle Teatru 21 są często synkretyczne formalnie i nierzadko mają bardzo wyrafinowane konstrukcje, to jednak tutaj wygrywa się właśnie swobodą i anarchistycznym nieuporządkowaniem."

Stanisław Godlewski, "Teatr"

"Twórcy i twórczynie z Teatru 21 udowadniają, że ciągle wyprzedzają rzeczywistość społeczną i bezbłędnie rozpoznają zadania, jakie stoją przed praktyką teatralną."

Kacper Ziemba, "Dialog"

Spektakl rekomendowany dla osób powyżej 16 roku życia.

Przedstawienie powstało w ramach Centrum Sztuki Włączającej: Downtown, programu „Niepełnosprawność i społeczeństwo” zrealizowanego przez Teatr 21 i Biennale Warszawa, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Na scenie występują między innymi Beata Bandurska, Maja Kowalczyk, Martyna Peszko, Maciej Pesta, Aleksandra Skotarek, Teresa Foks.

Czas trwania: 120 minut

Zwiastuny

Realizacja

Spektakl powstał na podstawie improwizacji aktorskich

Reżyseria: Justyna Sobczyk

Dramaturgia: Justyna Lipko Konieczna

Scenariusz: Justyna Lipko Konieczna, Justyna Sobczyk

Ruch sceniczny: Justyna Wielgus

Kostiumy, scenografia: Wisła Nicieja

Asystentka scenografki: Aleksandra Tomczyk

Reżyser światła: Sebastian Klim

Muzyka na żywo: zespół Pokusa- Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter

Koordynacja produkcji: Dagna Dąbrowiecka, Katarzyna Stępniak

Opinie naszych widzów (16)

 • 10,0/ 10

  Wspaniali młodzi artyści! Całym sercem polecam!

  mk.....@....pl / 13 kwietnia 2022

 • 10,0/ 10

  Jadąć na spektakl, miałam lekka obawę, że znajdę się znowu w klinczu performatywnego "użycia" niepełnosprawności i marginalizacji niektórych, a zbyt mocną prowokacją obrazami, wobec której czasem czuje się niemoc krytyczną... A tu wszystkie proporcje zachowane, i treść, i forma, i refleksja, i poczucie godności aktorów, przy jednoczesnej ich spontaniczności - a i zabawa pod kątem dobrej muzyki. Wróciłabym na spektakl, gdyby była taka możliwość! Dziękuję za super pracę! Julia Kern

  ju.....@gm...il.com / 19 października 2020

 • 10,0/ 10

  Jeśli spodziewacie się spektaklu grzecznego jak przedszkolne jasełka - nic z tego. Przedstawienie dynamiczne, poruszające, niestroniące od tematów tabu i odniesień do bieżącej polityki. Sztuka czasem wzrusza, czasem śmieszy, często zaskakuje. Prawdziwy teatr.

  da.....@gm...il.com / 18 października 2020

 • 10,0/ 10

  Mistrzostwo świata pod każdym względem, spektakl powinien obejrzeć każdy obywatel RP, a już zwłaszcza towarzystwo z Wiejskiej

  do.....@ag...ty.pl / 18 października 2020

 • 10,0/ 10

  Rewolucja właśnie się dzieje na naszych oczach ---- w spektaklu "Rewolucja, której nie było" !!!! To rewolucja Rozumienia i Odczuwania, rewolucja Blokad Sprawnych Ludzi ---- Każdy,,,, Powiem to raz jeszcze - Każdy powinien obejrzeć ten spektakl.... Nie tylko dlatego, że jest narracją dzisiejszości,,,, Nie dlatego, że jest świetnie zagrany - przez nie sprawnych i sprawnych aktorów.... Nie dlatego, że ruch sceniczny jest oszczędny w formie ale przez to bardzo wyrazisty,,,, Nie dlatego, że świetna muzyka, grana na żywo, stała kolejnym aktorem na scenie.... Nie dlatego.... DLATEGO, że wreszcie zrozumiecie ciężar pracy, ciężar wysiłku emocjonalnego, ciężar ograniczeń, z którymi każdy z aktorów się mierzy a ten ciężar jest doskonale pokazany.... A DLACZEGO ? BO JEST DO BÓLU PRWADZIWY .... TAK, TA REWOLUCJA DZIEJE SIĘ NA NASZYCH OCZACH !!!! WRESZCIE !!!! DZIĘKUJĘ ZA TO !!!! Karolina Wiktor

  ka.....@gm...il.com / 18 października 2020

 • 10,0/ 10

  świetny , wybitny , odważny , szczery zawsze ,, mną szarpie ,, ogrom pracy naprawdę chylę czoła

  Kr.....@gm...il.com / 13 października 2020

 • 10,0/ 10

  Niesamowita naturalność (nie)pełnosprawnych aktorów, swoboda i poczucie humoru. Świetna muzyka wykonywana na żywo, idealnie pasuje do spektaklu.

  ka.....@....pl / 08 października 2020

 • 10,0/ 10

  Mądry spektakl o potrzebie tolerancji, szacunku, równości. Każdy z nas ma deficyty...

  ha.....@....pl / 07 października 2020

 • 10,0/ 10

  Bardzo odważny i jednocześnie zabawny! Bardzo mi się podobał:)

  ma.....@....pl / 07 października 2020

 • 10,0/ 10

  Wspaniała rzecz! Chciało mi się na raz śmiać i płakać. Ze złości i z żalu. A jednak wspaniale było zobaczyć jak można tak druzgocące doświadczenie przełożyć na obecność w sztuce i kulturze, aby mówić własnym głosem we własnej sprawie. W tym niepełnosprawni są niezwykle sprawni.

  ai.....@....pl / 06 października 2020

 • 10,0/ 10

  Niesamowite doświadczenie... Gorąco polecam. Ważny temat, doskonały spektakl pod każdym względem.

  zu.....@ya...oo.com / 16 września 2019

 • 10,0/ 10

  Mocny&zabawny. Polecam.

  ja.....@gm...il.com / 28 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Przykład udanej integracji środowisk. Teatr 21 urzeka autentycznością i szczerością wypowiedzi. Temat aktualny i ważny dla nas wszystkich. Spektakl wzrusza i bawi. Polecam. Trzeba zobaczyć.

  ka.....@gm...il.com / 04 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Cudowny pomysł i świetna gra aktorska. Bardzo dziękuję za to co robicie😉

  ma.....@gm...il.com / 11 stycznia 2019

 • 9,0/ 10

  Sztuka byla poruszajaca, zabawna, chwilami trudna. Fenomenalnie zagrana.

  ma.....@gm...il.com / 07 października 2020

 • 9,0/ 10

  Spektakl warty obejrzenia - poruszający a momentami śmieszny, dający do myślenia.

  ro.....@ou...ok.com / 06 października 2020

Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 - Adres i dojazd

https://teatr21.pl/

Kup bilet