Wyzwolenie - zdjęcie Wyzwolenie - zdjęcie Wyzwolenie - zdjęcie Wyzwolenie - zdjęcie Wyzwolenie - zdjęcie Wyzwolenie - zdjęcie

Średnia ocena

8 oddanych głosów
2 zainteresowane osoby

4,1 / 10

Wyzwolenie

„Tak upływa nam życie nasze. Synowie nasi zburzą, co my zbudujemy. Burzymy, co zbudowali ojcowie nasi” – pisał Stanisław Wyspiański.

Rodacy La la land Poland! Czas Wyzwolin się zbliża! Czy to, czego potrzebujemy, to rzeczywiście zemsta? Nowy narodowy dramat pt. "Najnowsze Wyzwolenie", w skrócie "Wyzwolenie", na podstawie arcydzieł mistrzów pióra Stanisława Wyspiańskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza aka Witkacego, opowiada o życiu mieszkańców San Escobar, a szczególnie o perypetiach mentalnych jednego z nich w wielu osobach obecnego wybrańca - Florestana Wężymorda aka Konrada.

Spektakl ten realizowany jest przez znakomity zespół aktorów Teatru Studio. To pewne, choć niejednokroć zadajesz sobie to słuszne pytanie, jaki to ma związek z moim życiem, z moją pracą lub czymkolwiek innym, choćby nieokreślonym pierwiastkiem, który łączy nas z ludźmi bliskimi (co to jest, co każe mi wypisywać te wszystkie wiadomości do ciebie, listy, słowa rzucane w wir historii, Ola?).

Dlaczego my, obywatele!, mieszkańcy tej z puzzli mapy się nienawidzimy, kiedy powinniśmy jedynie kochać nasze kobiety i naszych mężczyzn, nasze dzieci, bracia i siostry! Pozdrowić sąsiadów, przejechać przez miasto niezatrute smogiem i pyłem, i mgłą znad bagnisk i trzęsawisk marginesu myśli, jak jakaś potworna anomalia odstająca od reszty alabastrowego landszaftu San Escobar (JP2 pisał o patriotyzmie realizującym się wystarczająco w samej miłości do krajobrazu, po cóż coś więcej).

Nasze rany są głębokie, ponieważ czujemy głęboko. Ale te namiętności muszą nas kierować ku dobru wspólnemu. Godność pracy musi zostać przywrócona! Godność instytucji i kultury! Sztuki! Wyspiański, którego ingerencje w architekturę narodowych marzeń uśpionych na Wawelu miały rozmach i kolorystykę, Hans Frank czy różni inni uzurpatorzy nie mieli już tego co on gestu, nie mają, posiądą? Czy pragną? Wyspiański słowo sztuka pisał przez wielkie S! Też chciałbym, żeby San Escobar było nową Grecją, z Akropolem, documenta, Exarchią zamiast Żoliborza i drzewkami oliwnymi. To raczej urozmaicanie krajobrazu nas łączy, a dzieli niepotrzebna frustracja i brak edukacji, a zatem brak radości, jaką daje wolność, wszelka wolność.

Wyzwolin pragniesz? Po co ci ten mesjanistyczny sadyzm? Na żer? Na żer? Na żer? Myślisz, że dzisiejszego wieczoru harpia czy sęp nie rozszarpie ci wątroby? Ból przemijania jest do złagodzenia, życie może być do wytrzymania, jeżeli odpowiedzialnie realizujesz swoje marzenia, sport, muzyka, turystyka. Ludzie zadowoleni z dobrze wykonanej roboty, to jest widok! Zjednoczeni w rytuale, który natychmiast przynosi ulgę i wolę, by budować i burzyć, burzyć i budować. Znajdź dla siebie sens! No może jak masz alergię na kota, to jest rzeczywiście problem, współczuję, ale może choć jakiś inny zwierz lub rośliny, ej, rośliny są extra! Nie jedz mięsa, wiadomo. Wiem, wiem, jest dużo problemów, ale tym tu poruszanym jest Śmierć i Zmierzch, seks i śmierć, Śmierć, śmierć. A daj spokój, haruję 24h, jestem wypruty, szef w pracy nigdy nie zapytał mnie o zdanie.

Przychodzę was wyzwolić? Nie! Ogłosić! Jesteście wolni. Nie wracajmy tam. Patrz przed siebie i nie pisz wiadomości, jak prowadzisz, Ola, proszę.

Spektakl jest koprodukcją Festiwalu Nowe Epifanie / Gorzkie Żale 2017.

Na scenie występują między innymi Marcin Bosak, Agata Góral, Marcin Kowalczyk, Hiroaki Murakami, Tomasz Nosiński , Monika Obara.

Źródło zdjęcia: fot. Krzysztof Bieliński

Zwiastuny

Realizacja

AUTOR: Stanisław Wyspiański

REŻYSERIA: Krzysztof Garbaczewski

SCENOGRAFIA: Aleksandra Wasilkowska

KOSTIUMY: Sławomir Blaszewski

MUZYKA: Jan Duszyński

VIDEO: Robert Mleczko

REŻYSERIA ŚWIATEŁ: Bartosz Nalazek

CHOREOGRAFIA: Iza Szostak

ASYSTENTKA SCENOGRAFKI: Karolina Kotlicka

ASYSTENT REŻYSERA: Radosław Mirski

KIEROWNIK PRODUKCJI: Justyna Pankiewicz

INSPICJENTKA: Maria Lejman-Kasz

Opinie naszych widzów (3)

 • 9,0/ 10

  Bardzo cenię twórcze poszukiwania Krzysztofa Garbaczewskiego. Nawet jeśli nie zawsze nadążam za jego intencją, czy nie jestem w stanie zinterpretować treści, zawsze są one przeżyciem emocjonalnym i artystycznym, zmuszają do myślenia i zostawiają ślad. Tak jest też z Wyzwoleniem - ten spektakl, mimo że trudny momentami w odbiorze, jest czytelną, gorzką refleksją na temat tego, w jakiej Polsce obecnie żyjemy. Jest przy tym bardzo wizualny, świetna scenografia i przemyślana rola świateł. Słabszą stroną jest monumentalny monolog młodej dziewczyny, trochę nie wykorzystany interpretacyjnie, aktorce brakowało zaangażowania i pasji, aby przesłanie docierało, nie nużyło, a także zbyt głośna muzyka towarzysząca końcowej scenie z maskami, zagłuszająca aktorów. Świetny natomiast "manifest hipstera z Placu Zbawiciela”. Koncepcja stałego monologu, brak interakcji między bohaterami przedstawienia wiele mówią o kondycji komunikacji między ludźmi. Lustro rzeczywistości, w jakiej tutaj teraz żyjemy.

  a......@br...on.pl / 06 kwietnia 2017

 • 6,0/ 10

  Ciekawy i ambitny, ale nie dla każdego. Szkoda, że nie ma przerwy.

  wl.....@ga...ta.pl / 17 marca 2017

 • 4,0/ 10

  Dobra gra aktorska, reżyseria... hmmm...., No cóż....

  ma.....@gm...il.com / 16 marca 2017

STUDIO teatrgaleria - Adres i dojazd

pl. Defilad 1 PKiN (wejście od ulicy Marszałkowskiej)
Warszawa

http://teatrstudio.pl/

Kup bilet