Kabaret Warszawski - zdjęcie Kabaret Warszawski - zdjęcie Kabaret Warszawski - zdjęcie Kabaret Warszawski - zdjęcie Kabaret Warszawski - zdjęcie

Średnia ocena

9 oddanych głosów

8,7 / 10

Kabaret Warszawski

8,7/ 10

Dwie odległe w czasie rzeczywistości: Niemcy czasów republiki Weimarskiej, w których władzę stopniowo przejmują faszyści oraz Nowy Jork po 11 września to czasoprzestrzenie nieomal laboratoryjne, w których uwarunkowania historyczne wyzwalają najbardziej poukrywane i wyparte lęki, seksualne i erotyczne fobie i niespełnienia, wywołując ogromne napięcia i prowadząc do wielu kryzysowych sytuacji. W tych dwóch światach przegląda się dzisiejsza Warszawa.

Łącząc te dwie czasoprzestrzenie reżyser stawia pytanie o to, jakie są dziś granice czy ograniczenia wolności. W epoce uniformizacji i opresywnej normalizacji zachowań, częściowo przeprowadzonej „dla wspólnego bezpieczeństwa” prawo jednostki do bycia sobą, do swobodnego wyrażania siebie jest coraz bardziej ograniczone i kwestionowane. Społeczna norma staje się rodzajem więzienia. Ta swoista prohibicja swobodnych zachowań znajduje ujście w przestrzeniach zamkniętych, nieomal podziemnych, gdzie wchodzą tylko wtajemniczeni. Teatr jest taką przestrzenią. Tym razem jednak Warlikowski, znany z tego, że prowokuje widzów do nieustannej rozmowy, dyskusji i debaty, sięga po formę i poetykę kabaretu, w której bezpośredni zwrot do widza i nieustanne łamanie konwencji narzucających czwartą ścianę, należą do podstawowych zasad. Kabaret z zasady jest przestrzenią wolności i trwającego permanentnie porządku karnawału.

„Kabaret Warszawski" to zespół Nowego Teatru konfrontujący się z wieloma scenariuszami opresji. Spektakl portretuje grupę artystów, dla których sztuka jest głównym sensem działania. Ale sztuka nie odwdzięcza się. Przeciwnie, gubi poświęcających się jej artystów, umożliwiając życie zarazem je uniemożliwia zatruwając wątpliwościami. Warlikowski tworząc przestrzeń terapii i uwalniania lęków i tabu pokazuje też zagrożenia i opresje, jakie automatycznie generują się wokół tego rodzaju enklaw.

Na scenie występują między innymi Maciej Stuhr, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Jacek Poniedziałek , Piotr Polak.

Realizacja

Reżyseria: Krzysztof Warlikowski

Adaptacja: Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński, Szczepan Orłowski

Dramaturgia: Piotr Gruszczyński

Scenografia i kostiumy: Małgorzata Szczęśniak

Muzyka oryginalna: Paweł Mykietyn

Reżyseria świateł: Felice Ross

Ruch: Claude Bardouil

Animacje: Kamil Polak

Opinie naszych widzów (5)

  • 10,0/ 10

    Fantastyczny zespół, świetne przedstawienie.

    mi.....@gm...il.com / 12 października 2016

  • 10,0/ 10

    Spektakl totalny. :)

    ol.....@gm...il.com / 30 września 2016

  • 10,0/ 10

    Oszałamiające przedstawienie, z cudowna grą aktorską, świetną muzyką i rewelacyjną fabułą

    a......@gm...il.com / 30 września 2016

  • 9,0/ 10

    Super spektakl świetnie zagrany na najwyższym poziomie artystycznym. Wcale 5 godzinne siedzenie w jednym miejscu nie męczy widza . Pełno zwrotów akcji i epizodów daje mnogość odczuć . Długo potem nie mogłem zasnąć myśląc o przedstawieniu. Chętnie za jakiś czas pójdę jeszcze raz by spojrzeć na spektakl pod innym kontem i sprawdzę czy aktorzy równie dobrze się bawią . Oby tak było , bo to ma sens wtedy , taki teatr permanentny! Warto obejrzeć i przeżyć razem te 5 godzin w Nowym Teatrze.

    bo.....@....pl / 11 października 2016

  • 7,0/ 10

    I akt jak najbardziej udany. II natomiast wyuzdany do granic możliwości, pewne sceny się dłużą i widz tylko nerwowo oczekuje ich końca.

    to.....@gm...il.com / 30 września 2016

Nowy Teatr - Adres i dojazd

ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa
22 379 33 33

http://www.nowyteatr.org/

Kup bilet