„Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa / Dyskusyjny Klub Książki - zdjęcie

„Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa / Dyskusyjny Klub Książki

Trudno o bardziej radykalną i spektakularną przemianę wewnętrzną niż ta, która zachodzi w Ebenezerze Scrooge’u w „Opowieści w wigilijnej”. Jaki mają w niej udział bożonarodzeniowe duchy i czym właściwie mogą one być? Czy człowiek może całkowicie zmienić swój charakter? I jak u Dickensa zło moralne jest powiązane z niesprawiedliwością i nierównościami społecznymi?

Prowadzenie: Karolina Rychter i Joanna Szumańska

Dr Karolina Rychter - filozofka, dziennikarka. Interesują ją punkty przecięcia filozofii z innymi dyscyplinami. W Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi seminaria łączące filozofię z historią sztuki, historią teatru, literaturą, psychologią. Prowadzi wraz z Joanną Szumańską internetowy magazyn literacki "Praktyki Czytania".

Joanna Szumańska - historyk teatru i sztuki, doktorantka w zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki PAN, pełnomocnik dyrektora ds. teatru w Muzeum Łazienki Królewskie. Współpracuje z Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi wraz z Karoliną Rychter internetowy magazyn literacki "Praktyki Czytania".

------------

Zapraszamy do udziału w comiesięcznych spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkania odbywać się będą w kameralnym gronie, we wtorkowe popołudnia, w sali edukacyjnej na piętrze Białego Domu w Muzeum Łazienki Królewskie.

W czasie tegorocznej odsłony cyklu dalej będziemy nawiązywać do „Metamorfoz” Owidiusza, tropiąc motyw przemiany w dziełach literackich różnych epok. Okazuje się, że przemiany (ciała, uczuć, losu, charakteru) są̨ integralną częścią̨ nie tylko większości opowiadań́ mitologicznych, ale też właściwie każdej dobrej opowieści.

Terminy i tematy spotkań:

26 kwietnia - „Faust” Johanna Wolfganga von Goethego

17 maja – „Frankenstein” Mary Shelley

14 czerwca – „Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów” Izabeli Czartoryskiej

12 lipca – „Orlando” Virginii Woolf

23 sierpnia – „Doktor Jekyll i pan Hyde” Roberta Louisa Stevensona

13 września – „Duma i uprzedzenie” Jane Austen

4 października – „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa / Październikowe spotkanie wyjątkowo odbędzie się w trybie online. Link do spotkania zostanie przesłany na adres e-mail podany podczas zakupu biletu

------------

Bilety na pojedyncze spotkania w cenie 12 zł

Czas trwania: 90 minut

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - Adres i dojazd

ul. Agrykola 1, Warszawa

http://lazienki-krolewskie.pl/

Kup bilet