O filozofii, tragedii oraz tym, co je łączy i dzieli | Spotkania filozoficzno-literackie (II) - zdjęcie O filozofii, tragedii oraz tym, co je łączy i dzieli | Spotkania filozoficzno-literackie (II) - zdjęcie

O filozofii, tragedii oraz tym, co je łączy i dzieli | Spotkania filozoficzno-literackie (II)

Zapraszamy na kolejne z cyklu spotkań filozoficzno-literackich, podczas których porozmawiamy o nie zawsze łatwych, ale inspirujących i skłaniających do refleksji relacjach między grecką tragedią a filozofią. Ukazując tragiczną lub absurdalną naturę ludzkiego losu, grecka tragedia przedstawiała inny wymiar mądrości niż zafascynowana przejrzystością i racjonalnością filozofia. Dlatego często zachodził między nimi konflikt. Jego wymiar ukazany zostanie na przykładzie słynnych dramatów, m.in. W. Szekspira.

Temat drugiego spotkania to: "Szekspir czyta Montaigne'a" (fragmenty: M. de Montaigne "Próby", W. Szekspir, "Hamlet")

W przedmowie do swojego tłumaczenia "Prób" Montaigne'a Tadeusz Boy-Żeleński podkreślał: "Do Anglii »Próby« przedostały się w przekładzie natychmiast. Czyta je i naśladuje Bacon; czyta z ołówkiem w ręku Szekspir, zużytkowuje je w »Burzy«; ileż z lektury Montaigne'a musiało wejść w koncepcję »Hamleta«!". W czasie spotkania zastanowimy się nad podobieństwami łączącymi psychologiczną przenikliwość Szekspira i Montaigne'a.

Wybrane fragmenty "Hamleta" przeczyta aktor Teatru Narodowego, Oskar Hamerski.

Czas trwania: 90 minut

Twórcy

Oskar Hamerski - od 2005 r. w zespole Teatru Narodowego. Absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (1999). W latach 1999-2003 aktor Teatru Nowego w Łodzi. Współpracował z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Düsseldorfer Schauspielhaus oraz z teatrami warszawskimi, takimi jak: Wytwórnia, Laboratorium Dramatu, IMKA, Centrala Warszawa, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Związany z warszawską grupą artystyczną "Pożar w burdelu". Laureat nagrody prezydenta Łodzi (2001) oraz nagrody na 30. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (2005) za rolę Konrada w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Karolina Rychter - filozofka, dziennikarka (pisze m.in. dla portalu Culture.pl, magazynu Vogue Polska, miesięcznika Znak). W 2015 r. obroniła na Wydziale Filozofii UW doktorat "Znaczenie literatury dla filozofii: Rorty, Cavell, Bloom" napisany pod kierunkiem prof. Jacka Hołówki. Interesują ją związki filozofii z innymi dyscyplinami. Pisze też o winie i kulinariach. Prowadzi wraz z Joanną Szumańską poświęconą literaturze stronę internetową "Praktyki Czytania". Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.

Joanna Szumańska - historyk teatru i sztuki, doktorantka w zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki PAN, pełnomocnik dyrektora ds. teatru w Muzeum Łazienki Królewskie. Prowadzi wraz z Karoliną Rychter internetowy magazyn literacki "Praktyki Czytania".

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - Adres i dojazd

http://lazienki-krolewskie.pl/

Kup bilet