O filozofii, tragedii oraz tym, co je łączy i dzieli | Spotkania filozoficzno-literackie (I) - zdjęcie O filozofii, tragedii oraz tym, co je łączy i dzieli | Spotkania filozoficzno-literackie (I) - zdjęcie

O filozofii, tragedii oraz tym, co je łączy i dzieli | Spotkania filozoficzno-literackie (I)

Zapraszamy na pierwsze z cyklu trzech spotkań filozoficzno-literackich, podczas których porozmawiamy o nie zawsze łatwych, ale inspirujących i skłaniających do refleksji relacjach między grecką tragedią a filozofią.

Ukazując tragiczną lub absurdalną naturę ludzkiego losu, grecka tragedia przedstawiała inny wymiar mądrości niż zafascynowana przejrzystością i racjonalnością filozofia. Dlatego często zachodził między nimi konflikt. Jego wymiar ukazany zostanie na przykładzie słynnych dramatów, m.in. W. Szekspira.

Tematem pierwszego spotkania w dniu 19 listopada jest "Arcydzieło dramatycznej konstrukcji" (fragmenty: Arystoteles "Poetyka", Sofokles "Antygona")

"Tragedia jest to naśladowcze przedstawienie akcji poważnej, skończonej i posiadającej [odpowiednią] wielkość, wyrażone w języku ozdobnym, odmiennym w różnych częściach dzieła, przedstawienie w formie dramatycznej, a nie narracyjnej, które przez wzbudzenie litości i trwogi doprowadza do »oczyszczenia« (katharsis) tych uczuć" - pisał Arystoteles w "Poetyce".

Jego uwagi będą dla nas punktem wyjścia do rozważań zarówno nad "Antygoną" Sofoklesa, jak i nad samą istotą tragiczności.

Twórcy

Oskar Hamerski - od 2005 r. w zespole Teatru Narodowego. Absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (1999). W latach 1999-2003 aktor Teatru Nowego w Łodzi. Współpracował z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Düsseldorfer Schauspielhaus oraz z teatrami warszawskimi, takimi jak: Wytwórnia, Laboratorium Dramatu, IMKA, Centrala Warszawa, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Związany z warszawską grupą artystyczną "Pożar w burdelu". Laureat nagrody prezydenta Łodzi (2001) oraz nagrody na 30. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (2005) za rolę Konrada w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Karolina Rychter - filozofka, dziennikarka (pisze m.in. dla portalu Culture.pl, magazynu Vogue Polska, miesięcznika Znak). W 2015 r. obroniła na Wydziale Filozofii UW doktorat "Znaczenie literatury dla filozofii: Rorty, Cavell, Bloom" napisany pod kierunkiem prof. Jacka Hołówki. Interesują ją związki filozofii z innymi dyscyplinami. Pisze też o winie i kulinariach. Prowadzi wraz z Joanną Szumańską poświęconą literaturze stronę internetową "Praktyki Czytania". Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.

Joanna Szumańska - historyk teatru i sztuki, doktorantka w zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki PAN, pełnomocnik dyrektora ds. teatru w Muzeum Łazienki Królewskie. Prowadzi wraz z Karoliną Rychter internetowy magazyn literacki "Praktyki Czytania".

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - Adres i dojazd

http://lazienki-krolewskie.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.