Głębia. Ola Krawczenko - zdjęcie Głębia. Ola Krawczenko - zdjęcie Głębia. Ola Krawczenko - zdjęcie Głębia. Ola Krawczenko - zdjęcie

Głębia. Ola Krawczenko

Tytuł wystawy „GŁĘBIA” nawiązuje do zanurzenia się w tradycji, do czerpania sił i inspiracji ze źródła jakie bije od stworzenia świata. Rodzi ono zrozumienie, czym jest ewolucja, zmiana która daje życie nowe, choć zanurzone w tradycji.

Obrazy stworzone przez Olę Krawczenko, inspirowane są tekstami i melodiami dawnych ukraińskich pieśni i kolęd. Współczesne brzmienie nadała im wokalistka Maria Oneszczak i producent dźwięku Oleś Kowal. Obrazy malowane są dawną techniką tempery. Artystka użyła podstawowych kolorów, z których bierze się tysiące odcieni i od których zaczęła się sztuka: kredy, gliny, węgla. Kreda – to kolor biały, oznaczający śpiew, powietrze, lekkość i płynność. Glina – to terakota, barwa tego co materialne i naturalne. Węgiel – jest czarny, wskazuje na nieznaną przyszłość, nowe technologie i syntetyczność. Wszystkie te znaczenia są odnoszą się do symboliki kompozycji, a zawarte w nich obrazy wywodzą się z wiary przodków, utrwalonej w ukraińskich pieśniach i kolędach.

Na wystawie prezentujemy 15 obrazów, które powstały w 2021 i 2022 r. Wybranym pracom towarzyszą kody QR utworu muzycznego, który był inspiracją do obrazu.

W wyniku trwającej od lutego br. wojny w Ukrainie wielu z sąsiadów zza granicy stało się sąsiadami z podwórka. Tą wystawą chcemy przybliżyć kulturę powiązanej z Polską tysiącami więzów Ukrainy, która z jednej strony jest nam bliska bo zakorzeniona w Bogu, z drugiej odmienna, zaskakująca i ciekawa. Chcielibyśmy aby Ukraina i Ukraińcy byli poznawani głębiej przez sztukę, którą prezentujemy w MAW.

Wystawę patronatem honorowym objął Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Bilety na wystawy czasowe w cenie: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy i 35 zł rodzinny (2 dorosłych i do 3 dzieci do 18 r.ż)

Bilet na wystawy czasowe upoważnia do wejścia na dostępne wystawy czasowe zorganizowane w salach na parterze Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - Adres i dojazd

ul. Dziekania 1
Warszawa

http://maw.art.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.