Dürer. Żywot Maryi, Wielka Pasja, Apokalipsa - zdjęcie Dürer. Żywot Maryi, Wielka Pasja, Apokalipsa - zdjęcie Dürer. Żywot Maryi, Wielka Pasja, Apokalipsa - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

8,0 / 10

Dürer. Żywot Maryi, Wielka Pasja, Apokalipsa

W zbiorach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej znajduje się bezcenne dzieło – trzy cykle drzeworytów Albrechta Dürera: Żywot Maryi, Wielka Pasja i Apokalipsa. Drzeworyty zostały wydane w 1511 r. i są wydrukowane na papierze żeberkowym i oprawione w jeden wolumin. Ze względów konserwatorskich są pokazywane okazjonalnie. Ostatni raz były prezentowane w 2019 r. na wystawie APOKALIPSA.

Albrech Dürer pracował nad drzeworytami od roku 1497 do 1511. Najstarszy cykl - Apokalipsa składa się z 16 rycin, które po raz pierwszy zostały wydane w 1498 r. Artysta stworzył w nich plastyczną wizję końca świata – dramatyczną, ekspresyjną i sugestywną. Impulsem do pracy nad ilustracjami do Księgi Objawienia wizji św. Jana były wydarzenia historyczne (toczące sie wojny, dżuma) oraz przekonanie o zbliżającym się końcu świata. Cykl Wielka Pasja, zawierający 12 drzeworytów, był pierwszym cyklem pasyjnym Dürera. Cykl Żywot Maryi (20 scen) charakteryzuje umieszczenie wydarzeń z życia Maryi w realiach znanych autorowi – jak stroje, architektura i przedmioty życia codziennego.

Cykle drzeworytnicze Albrecha Dürera funkcjonują w dzisiejszej świadomości jako autonomiczne działa sztuki. Jednak pierwotnie zostały zaprojektowane wraz z należącymi do nich łacińskimi tekstami i wydane w formie książki. Obrazy są uzupełnione na odwrociach łacińskimi tekstami Benedikta Schwalbe (1460 – 1521), zakonnika, humanisty i poety. Drzeworty Dürera były źródłem inspiracji dla wielu twórców oraz zyskały też popularność wśród fałszerzy dzieł sztuki.

Obecna prezentacja KSIĘGI z 1511 r. została zaplanowana na okres 28 czerwca - 4 września. Oryginałowi towarzyszy prezentacja reprodukcji wybranych grafik z 3 cykli: Żywotu Maryi, Wielkiej Pasji i Apokalipsy. Ekspozycja jest wzbogacona opisami i prezentacją dotyczącą KSIĘGI, historią jej powstania oraz informacjami o twórczości Albrecha Dürera.

Opinie naszych widzów (1)

  • 8,0/ 10

    Byc moze nie doczytalam, ale ogladalysmy bardzo wysokiej jakosci zdjecia oryginalow, wiec troche bylysmy zawiedzione. Tylko jeden oryginal w gablocie, wielka wspaniala ksiega w niej wystawiona.

    ko.....@gm...il.com / 16 września 2022

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - Adres i dojazd

ul. Dziekania 1
Warszawa

http://maw.art.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.