Ravensbruck. Miasto Kobiet - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów

8,8 / 10

Ravensbruck. Miasto Kobiet

Jak wyglądało życie tysięcy więźniarek z całej Europy, zamkniętych za ceglanymi murami? O czym marzyły kobiety odcięte od pięknego, latem skąpanego w słońcu, wielkiego jeziora, nad którym położony był obóz? ,,Ravensbruck. Miasto kobiet” to opowieść o fenomenie jedynego obozu koncentracyjnego dla kobiet.

Polki i Żydówki. Cyganki i Norweżki. Katoliczki i ateistki. Działaczki ruchu oporu i arystokratki. Nauczycielki i prostytutki. Stare i młode. Polityczne i kryminalne. Gazowane, rozstrzeliwane, torturowane, bite, głodzone. Spektakl ,,Ravensbruck. Miasto kobiet” nie ma jednak przywoływać katalogu popełnionych w obozie okrucieństw. To przede wszystkim opowieść o dobroci, solidarności, heroizmie sile ducha kobiet, która pozwoliła im przetrwać i zachować godność.

Co było przyczyną fenomenu niezwykłej wspólnoty i empatii kobiet tego właśnie obozu koncentracyjnego? Czy fakt, że większość więźniarek politycznych, które ,, nadawały ton” podskórnemu życiu obozu była w swoich krajach członkiniami ruchu oporu? Czy odmienny rygor od tego, który obowiązywał w podobozach kobiecych innych obozów koncentracyjnych? Czy szczególna umiejętność korzystania ze szczelin wolności przez więźniarki Ravensbruck? -Z pewnością niezwykła więź, jaka łączyła kobiety bez względu na pochodzenie czy narodowość, również silna potrzeba przynależności do świata kierującego się dobrem, a także gotowość zapłacenia ceny życia za wyrwanie się z porządku praw rządzących za drutami hitlerowskiego obozu.

Na scenie występuje Barbara Prokopowicz.

Realizacja

Adaptacja i reżyseria : Zbigniew Brzoza

Scenografia i Kostiumy : Wojciech Żogała

Operator : Jacek Taszakowski

Operator drona : Łukasz Lewenda

Organizator : Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

Opinie naszych widzów (1)

  • 9,0/ 10

    Bardzo ważny i potrzebny spektakl. Z jednej strony - bestialstwo, eksperymenty na ludziach, z drugiej - ludzie walczący o swoją podmiotowość i godność. A później także życie, bo okazuje się, że w kobiecym obozie koncentracyjnym można było ocaleć mimo wyroku śmierci. Wstrząsająca opowieść.

    wo.....@....pl / 16 stycznia 2019

Instytut Teatralny - Adres i dojazd

ul. Jazdów 1, Warszawa

http://www.instytut-teatralny.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.