Od przodu i od tyłu - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

9,0 / 10

Od przodu i od tyłu

Monodram inspirowany rozprawą doktorską „Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego.

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…

Spektakl zagrany dotychczas 83 razy w Polsce i zagranicą. Prezentowany na międzynarodowych festiwalach teatralnych oraz gościnnie w Albanii, Armenii, Czechach, Kuwejcie, Mongolii, Niemczech, Słowacji (czterokrotnie), Turcji oraz na Ukrainie (pięciokrotnie).

Na scenie występuje Mateusz Nowak.

Czas trwania: 60 minut

Realizacja

Reżyseria: Stanisław Miedziewski

Scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak

Kostium: Magdalena Franczak

Opinie naszych widzów (1)

  • 9,0/ 10

    Świetna gra aktorska, wspaniała reżyseria i pomysły, suknia rekwizyt - jest wyjątkowa , duża dbałość o wierność historyczną przedstawiona w sposób mądry i bez patetyzmu. Dobra sztuka z kapitalnymi odniesieniami do współczesności . Julianek jak żywy !

    a......@....pl / 29 maja 2017

Instytut Teatralny - Adres i dojazd

ul. Jazdów 1, Warszawa

http://www.instytut-teatralny.pl/

Kup bilet