Modern Slavery - zdjęcie Modern Slavery - zdjęcie Modern Slavery - zdjęcie Modern Slavery - zdjęcie Modern Slavery - zdjęcie Modern Slavery - zdjęcie Modern Slavery - zdjęcie Modern Slavery - zdjęcie

Średnia ocena

30 oddanych głosów

8,7 / 10

Modern Slavery

W zasadzie są wszędzie. W znanych warszawskich restauracjach, na placach budowy, w zamkniętych zakładach produkcyjnych, w przetwórniach, sadach i na farmach. Pochodzą z Ukrainy, Białorusi, Korei, Filipin, Chin, Wietnamu. Niekiedy są Polakami. Raport Global Slavery Index ujawnia, że w Polsce w 2016 r. żyło ponad 181 tysięcy nowoczesnych niewolników, co odpowiada 0,476% populacji Polski. Niewolnictwo nie jest tu jednak metaforą określającą każdy rodzaj wyzysku. Mówimy o sytuacjach niepłatnej pracy przymusowej, związanej z handlem ludźmi czy fikcyjnym zadłużeniem. Postanowiliśmy przeprowadzić śledztwo i sprawdzić, skąd biorą się takie statystyki, z jakimi sytuacjami, miejscami i historiami są związane. A ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to zjawisko jest całkowicie niewidoczne i rzadko komentowane w debacie publicznej. Z tego działania powstał spektakl-wystawa.

W spektaklu pojawia się opis realnej sytuacji przemocy seksualnej.

Na scenie występują między innymi Beata Bandurska, Magdalena Celmer, Martyna Peszko, Anita Sokołowska, Maciej Pesta, Konrad Wosik.

Czas trwania: 165 minut
Źródło zdjęcia: Monika Stolarska / Biennale Warszawa

Realizacja

Koncept, reżyseria: Bartek Frąckowiak

Koncept, dramaturgia: Natalia Sielewicz

Scenografia, kostiumy: Anna Maria Karczmarska

Muzyka, dźwięk: Krzysztof Kaliski, Maciej Szymborski

Światło: Michał Głaszczka

Mapy i wizualizacja danych: Jakub de Barbaro

Asystentka reżysera: Zuzanna Grajcewicz

Opinie naszych widzów (9)

  • 10,0/ 10

    Dotyczy zjawiska narastającego a uparcie przez wielu ludzi i wiele instytucji niezauważanego. Otwiera oczy na współczesny wymiar niewolnictwa i pracy przymusowej. Szokuje danymi.

    be.....@gm...il.com / 25 marca 2019

  • 10,0/ 10

    Świetny spektakl, bardzo mnie poruszył. Skłania do refleksji nad kondycją obecnego świata, nad naszym postępowaniem i pozwala dostrzec, że współczesne niewolnictwo nie jest czymś odległym od naszej rzeczywistości. Byłam autentycznie pod wrażeniem ogromu pracy, który w przygotowanie wystawo-spektaklu został włożony. Poza tym bardzo ciekawy koncepcyjnie i w formie. Szczerze polecam.

    ju.....@gm...il.com / 21 czerwca 2018

  • 10,0/ 10

    Doskonałe! Nie wulgarny w środkach dokument teatralny.

    h......@gm...il.com / 20 czerwca 2018

  • 10,0/ 10

    "Modern Slavery" to niesamowity spektakl, który zwraca uwagę na ważną kwestię w naszym świecie i otwiera oczy na postrzeganie świata.

    mi.....@gm...il.com / 05 czerwca 2018

  • 10,0/ 10

    Bardzo smutny i trudny temat, ale moim zdaniem powinno się mówić o takim temacie, bo się o nim wcale nie mówi, a powinno bo wiele osób jest nie świadomych co się dzieje wokół nich. Daję 10/10 bardzo zasłużone! Brawo! Bardzo polecam ten spektakl.

    in.....@gm...il.com / 23 maja 2018

  • 10,0/ 10

    Chciałabym, aby był wyświetlany częściej niż jednorazowo w ramach Atlasu Planetarnej Przemocy. Fenomenalny!

    ka.....@gm...il.com / 20 maja 2018

  • 9,0/ 10

    Płacz p. Anity Sokołowskiej czytającej zeznania zgwałconej kobiety dał mi sporo do myślenia. Jak zrozumiałem było to autentyczne współczucie. Państwa teatr różni się od tego co zapamiętałem z jakiejś wypowiedzi Andrzej Łapickiego, że w teatrze musi być 'tektura, drewniany miecz itp. umowność. I bardzo dobrze bo nie tylko dzieki p. Anicie (skontrastowana drobna czarnula z postacią handlarza - jak wyobrażam go sobie jako wielkiego wulgarnego chama) spektakl i problem handlu ludźmi zapada w pamięć. Dziękuje i pozdrawiam

    kr.....@ya...oo.com / 18 marca 2019

  • 8,0/ 10

    Super że ten temat został poruszony! Wszyscy powinni być świadomi co się dzieje tak naprawdę na naszych oczach. Jedynie tylko nie potrafiłam rozróżnić fikcji od rzeczywistych faktów, więc miałam mętlik w głowie. Ale i tak mega mi się podobało! Gratuluję pomysłu!

    sz.....@gm...il.com / 31 maja 2018

  • 8,0/ 10

    Bardzo ważny temat, bardzo dobrze ujęty.

    li.....@gm...il.com / 21 maja 2018

Biennale Warszawa - Adres i dojazd

www.biennalewarszawa.pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.